Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Křupavý zelí na zimu v kbelíku - je to pohodlné a praktické. Nestojí za to mluvit o chuti bílého zelí sklizeného fermentační metodou, protože jeho sláva je před samotnou miskou. Ve slané svačině je spousta vitamínů (mimochodem mnohem více než u čerstvého produktu), díky čemuž jsou tyto recepty oceňovány. Kysané zelí je poměrně jednoduché (zejména ve velkém kontejneru!), A díky následujícím domácím technologiím se to určitě stane 100%!

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Výběr odrůdy zeleniny je také důležitý! Kvalita občerstvení, jeho chuť a stupeň křupavosti budou záviset na jeho správnosti. Nejvhodnější jsou poměrně silné vidlice středních a pozdních odrůd a některé hostesky si nenechte zaměnit nadměrnou hustotou - po naplnění a nasycení solankou bude původní produkt mírně změkčit a získat potřebnou strukturu.

Na okurky a okurky je lepší vybrat bílé, ne drobivé hlavy zelí, v žádném případě se nedrží, když se stiskne v rukou. Za tímto účelem jsou dobré odrůdy „Agresor“, „Slava“ atd. Správnost výběru bude potvrzena také pařezem (k němuž dojde pouze při rozdrcení hlavy) - musí být šťavnatá a velmi tvrdá. Pokud jsou nakládací vidlice zakoupeny v druhé polovině podzimu, musíte zkontrolovat, zda nejsou zmrazené.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Nejvhodnější je fermentace ve vaně nebo kbelíku, ale v žádném případě plast nebo nerez. Obvykle zelí recepty na zimu v kbelíku vezměte smaltované obaly bez třísek. Jako útlak se používají malé skleněné nádoby nebo pečlivě omyté kameny - vzhledem k možnosti oxidace produktu nelze použít kovové hmotnosti. Hrubá krystalická sůl se doporučuje, a to nejen pro zelí, ale také pro jakékoli zimní zvraty zeleniny. Jodované koření může zbytečně změkčit rozdrcené bílé zelí. Množstvím soli se obvykle užívá 1 polévková lžíce. na kilogram nasekaných vidlic.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Zelí na zimu v kbelíku: recept 1


Kbelík smaltované na 10 litrů bude vyžadovat následující seznam složek:

- 8 kilogramů zelí,

- 4 velké mrkve,

- 8 lžíce stolní sůl,

- malý kořen křenu (volitelné).

Nádoba na solení musí být nejprve důkladně omyta a nalita strmým stoupáním. Sekané nebo celé křenové kořeny a čisté čisté listy z vidliček jsou umístěny na dno nádoby.

Příprava zeleniny se provádí standardním způsobem jako v roce 2006 moření ve sklenicích nebo jiný vhodný kontejner. Pařezy zelí jsou vyříznuty z hlávek zelí a samotné zelí je nasekáno. Nestojí za to řezat příliš řídce, protože takové řezání rychle zjemní a ztratí potřebnou chrumkavost. Mimochodem, někdy se pařezy zelí vtírají do okurek. Mrkev se naseká na struhadle a nalije do zelí. Zelenina se mísí v široké misce nebo misce s hrubou solí. Složte přísady s mírou, spíše je rovnoměrně rozdělte mezi sebe, než rozdrtíte nebo stlačíte..

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Dále o technologii “Jak kvařit zelí na zimu v kbelíku»Zeleninová směs je stlačena do připravené nádoby. To by mělo být provedeno po částech a zkomprimovat každou novou vrstvu. Zhora je styling zakrytý důkladně omytým listem zelí a stlačen tlakem dolů (2 kilogramový kámen nebo dvoulitrová sklenice vody). Sůl je ponechána kvašení v chladné místnosti při teplotě asi 16 až 18 stupňů. Jakmile začne kvašení, mělo by být propíchnuto až na dno čistou a suchou dřevěnou tyčinkou několikrát denně. Bez odstranění výsledných plynů získá budoucí svačina nežádoucí hořkost.. 

Kvašení se tedy provádí až 10 dní se zaměřením na teplotní podmínky v místnosti. Poté je zralé zelí přeneseno do chladu (ne však pod +2,3 °), kde je uloženo celou zimu. Když zmrazíte recept, ztratí své kouzlo a nebude to tak chutné. Pokud není vhodné místo ve sklepě nebo na balkoně, můžete přesunout svačinu do tanku a dát ji do ledničky.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Tipy:

1) Vynikající příprava zelí ve sklenicích získané přidáním bobulovin a ovoce. Například brusinky nebo brusinky jí dodávají příjemnou kyselost, jablka dodávají pikantní aroma a sladkost..

2) U mrkve získává bílé zelí vysokou šťavnatost. Carotel proto může být bezpečně přidán v neomezeném množství..

3) Docela často solení zelí v kbelíku na zimu doprovázené kořením. Semena sušeného kopru, kmínu, černého pepře atd. Jí dodají pikantní tóny.

4) Řepné kostky jsou umístěny v jakémkoli receptu na solení zelí pro jasnost a originalitu barev.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Zelí na zimu v kbelíku: recept 2 


Pro následující metodu se použije jiný poměr složek plus pomocných složek:

- 10 kilogramů zelí,

- 250 g hrubá stolní sůl,

- 0,5 kg mrkve (strouhané tenkými dlouhými nitěmi),

- malý celerový kořen,

- kmín podle chuti,

- 100 g bobule brusinky,

- kilogram jablek nakrájených na plátky (můžete také nechat celé ovoce).

Na předpis "Jak kvařit zelí na zimu v kbelíku»Solení se provádí bez použití solanky. Z tohoto důvodu musí být drcené zelí smícháno s požadovaným množstvím soli a ponecháno po dobu asi jedné hodiny z široké smaltované nádoby za pravidelného míchání, aby se dosáhlo rovnoměrného solení. V této fázi se přidává mrkev a všechny ostatní „přísady“. Plátky, které byly přítomny a nechaly šťávu, se vloží do kbelíku, přičemž se co nejvíce zhutní a nezůstane žádný prostor pro vzduch. Povrch je vyrovnaný a pokrytý omytými listy zelí, které zabraňuje zkazení původního produktu a jeho vinutí. Poté je styling potažen plátěným plátnem, na který je položena plochá deska s útiskem. 

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Po 2-3 dnech by měl talíř "klesnout" do solného roztoku, který přišel. V prvních dnech aktivní kvašení by měly být vzniklé plyny odstraněny, což dává zelenině nepříjemný zápach. Plyny se odstraňují propíchnutím stylingu dlouhou dřevěnou tyčí. Tipy na moření zelí doporučuje se vyzkoušet svačinu po 2,5–3 týdnech - ačkoli doba zrání je určena teplotou okolí. Prázdné bílé zelí se přenese do skleněných válců a umístí se do chladu - nebo pokud je k dispozici vhodný skladovací prostor, můžete jej nechat v kbelíku.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Je třeba si uvědomit, že po výběru požadovaného množství soleného zelí pro jídlo je svačina vrazil a vyrovnává pokaždé. Šťáva by měla probíhat přes okraj nejvyšší úrovně zásobníku zeleniny. Jinak obrobek ponechaný bez kapaliny ztratí většinu své užitečnosti a rychle se zhorší.. 

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

V receptech "Jak nakládané zelí na zimu v kbelíku»Můžete kombinovat bílé zelí s jinými produkty. Zkuste například následující varianty, v nichž je odebráno 10 kilogramů zelí:

- 25 g semen kopru a 0,1 kg sušeného bobule jalovce-

- 0,3 - 0,5 kg mrkve a 25 g kmínu-

- 20 g koprových semen a kmínů-

- 0,4 kilogramu mrkve a stejné množství strouhaného kořene pastináka-

- 0,25 kg mrkve, 0,2 kg kořene petrželky a petrželky, 15-20 g semen kopru-

- 0,3 kg mrkve, 25 g kmínu kmínu nebo kopru, 0,2 kg cibule-

- 5 lavrushkas, 0,1 kg tuřínových cibulek, 0,5 kilogramů carotelů-

- 15 g semen kopru a 0,5 kg Antonovky-

- 0,15-0,2 kg jablek, 0,3 kg mrkve, 25 g kmínu-

- 80 g sušeného bobule borievky, 0,4-0,5 kg carotelu, 0,2 kg Antonovky, špetku semen kopru-

- 0,1 kg mrkve, 0,2 kg bobule brusinky, 25–30 g semen kopru nebo kmínu-

- 0,3 - 0,5 kg jablek, 0,2 kg jeřabin, 25 g kmínu kmínu nebo kopru.

Kromě toho každá z navrhovaných kombinací “Křupavé bílé zelí do chladu»Doplněno solí v množství 200 - 250 g.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Zelí na zimu v kbelíku: recept 3


Podle třetího receptu na „Solení zelí na zimu - křupavé - v kbelíku" Požadované:

- 5 kilogramů zelí (nebo pár docela velkých vidlic),

- 5 mrkví,

- 3 bobkové listy,

- 3 lžíce se sklíčkem obyčejné hrubé soli,

- koření.

Hlavy zelí se nasekají na tenké proužky. Mrkev je strouhaná. Zelenina je smíchána a ochucena hrubou, jodizovanou solí, která rozdrtí krájení rukou, aby se rychle začal odšťavňovat. Směs se rozloží do kbelíku, mezi které se vloží vybrané koření a bobkové listy. Nahoře na stohu je malá dřevěná deska nebo plochá deska, která je tlačena dolů utlačováním. Občerstvení kvašené v mírně teplé místnosti.

O den později, útlak je odstraněn ,? Část zeleninové záložky se vyjme ze smaltované nádoby do široké mísy nebo umyvadla a dobře se promíchá, aby se odstranily produkty „tečení“ plynů - fermentací. Směs se nechá 1,5 hodiny stát a na své místo se vrací. Popsané manipulace s bílým zelím se opakují každý den, dokud není zcela připraven. O čtyři dny později v receptu "Jak solit zelí pro budoucí použití»Solanka by měla být čirá a pěna by měla zmizet. To ukazuje na zrání produktu, což potvrdí chuť obrobku. Zbývá jen dát ji do sklenic a přenést ji do chladu.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Zelí na zimu v kbelíku: recept 4


Recepty babičkyJak solit zelí na zimu v kbelíku»Připraveno se solankou. Jedná se o tzv. Studenou kyselou metodu, jejímž výsledkem je lahodně křupavý salát. K tomu potřebujete následující poměr produktů:

- 4 kg pozdně bílého zelí,

- 4 střední mrkev,

- 5-7 bobkové listy,

- cereálie černý pepř.

Solný roztok se připravuje ze složek:

- 1,5 litru vody,

- 2 lžíce. hrubá krystalická sůl a písek-cukr.

Nejprve se hlávky zelí na solení nasekají na kousky a poté se nasekají na středně tenké proužky (nikoli však drobky!). Mrkev se třením velkými nitěmi pomocí strouhadla. Je vyrobena směs zelí a mrkve. Připravuje se kontejner - smaltovaný kbelík nebo velkokapacitní pánev. Zelenina se do ní položí a při pokládce se stlačí. Mezi vrstvami - „vrstvy“ koření a bylin. 

V případě solanky se zrnka cukru a stolní sůl rozpustí ve vařené chlazené vodě. A výsledným roztokem se nalije zelenina. Bílá v nálevu pokryté vícevrstvou gázou nebo víkem menší velikosti než samotný kontejner. Na povrch je umístěn malý útlak ve formě plechovky s vodou. Aby nedocházelo k přetékání solanky přes okraj, není plnění zeleninovou směsí prováděno až k samému okraji nádoby, ale ponechává malý volný prostor (alespoň na dlani). Kysané zelí v kbelíku na zimu ponechá se 3 dny na solení, zatímco horní vrstva by měla být vždy navlhčena solankou.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Zelí na zimu v kbelíku: recept 5

V poslední době jsou recepty s více složkami velmi žádané. Z tohoto důvodu se začaly používat recepty na solení zelí s různou zeleninou. Jedna z těchto možností vyžaduje:

- 5 středních hlávek bílého zelí,

- kilogram rajčat, papriky a cukety,

- 5 mrkví,

- 2 česnekové hlavy,

- spousta zelených (kopr, koriandr, petržel),

- chilli na koření.

Technologie vaření je jednoduchá. Každá hlava zelí se rozřeže na 4 části (spolu s pařezem) a ponoří do vroucí vody po dobu 5 minut. Sladká paprika je vyčištěna a blanšírována také. Cuketa, mrkev a rajčata se nakrájí na velké kousky. Česnek je oloupaný a neporušený. Zelení jsou opláchnuty a rozebrány na větvičky. Zelenina je naskládána do kbelíku ve vrstvách: zelí, taverny, rajčata, carotel a pepř, posypané bylinkami a česnekem. Připravuje se solanka: na litr vody - 2 lžíce. hrubá sůl. Solný roztok je nutně filtrován a komponenty budoucího svačinu se s ním nalijí. Obrobek je potažen gázou, naložen útlakem a putováním po dobu tří dnů při pokojové teplotě. Dokončeno zelí se zeleninou být uložen v chladu.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty

Závěrem stojí za zmínku možnost kvašení celých hlávek zelí. Za tímto účelem se vybrané malé vidličky očistí od horních listů a pokud je to možné, vyřízne se pařez. Na předpis "Jak solit zelí na zimu v kbelíku s hlávkami zelí jsou vidlice umístěny v kbelíku, pokryté třešňovými listy a stlačeny poměrně těžkým nákladem. Do zelí se nalije solanka (0,6 kilogramu soli na 10 litrů vody). Pro pevnost lze mezi zeleninu umístit drcenou kukuřici. Podobný zelí se používá k výrobě rohlíků, zelí a také pro provensálské zelí.

Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty


Podívejte se na podobné recepty

» » Zelí na zimu v kbelíku: vaříme lahodně a jednoduše. Nejlepší recepty