Jak vařit a ředit suché koření adjika

Suchá adjikaAdjika koření - suché nebo mokré - to je kořenitá směs mnoha složek. Je kulinářským vynálezem kavkazských kuchařů. Recepty horských národů mají hojnost horkého koření a koření, která již dlouho uznávají ostatní národy. Khmeli-suneli a adjika jsou dvě koření, která dávno překonala gruzínské nebo abcházské pokrmy. Druhou z nich je skutečná královna horských koření, ona je vždy hlavním kořením na stolech národů Kavkazu..

Popis a původ adjika

Podle receptury může být pastovitá nebo prášková, stejně jako omáčka z koření a čerstvé zeleniny. Adjika je původně horké koření. Navíc, jeho složení a v důsledku toho i štiplavost mohou být velmi odlišné, s různými aromatickými kyticemi. Proto toto koření, může mít různé barvy:

  • hnědý;
  • Červené;
  • oranžový;
  • zelená.

Každý z uvedených typů dodává misce sladkost a ostrost nebo hořkost a pikantnost. Pro každé teplé jídlo a dokonce i občerstvení si můžete vždy vybrat nebo připravit jedinečné koření, zejména pokud víte, jak to udělat.

Královna kavkazského stolu je z Abcházie. V překladu z jazyka abcházských národů je toto slovo přeloženo jako „sůl“. Vyjádří slovo „adjika“, Abcházci předpokládají sůl a pepř, protože to jsou hlavní součásti hrdinky našeho článku.

Druhy adjikaToto koření vynalezli pastýři, kteří pasou ovce v horách. Když šli na pastviny, jejich majitelé dávali pastýřům sůl. Pastýři ji přidali do vody nebo potravy pro ovce. Potom, kvůli žízni, jedli zvířata více trávy, a proto se zotavili. Pastýřům bylo zakázáno dotknout se soli a používat je pro něco jiného než krmení ovcí. Aby vyloučili zneužití soli pastýřem pro osobní potřebu, smíchali ho jejich majitelé s kmínem a pepřem, protože věřili, že taková kombinace úspěchu nebude mít pastevce..

Na rozdíl od očekávání se však vše ukázalo opačně. Místo aby dodržovali příkazy svých pánů, pastýři upravili pepřovou sůl přidáním dalších složek, které pouze vylepšily nádobí. Takže pepřová sůl vyrostla v to, co nyní známe jako adjika. Od těch starověku jsou jeho povinnými součástmi vždy:

  • Gruzínskésůl;
  • česnek;
  • feferonka (libovolná).

Všechna další koření a sušené byliny se přidávají do složení v závislosti na oblasti, kde se jídlo připravuje, a na receptu..

Základní přísada v suchém koření

Suchá adjika obsahuje mnoho koření a bylin. Nejdůležitější je zde přesně vědět, jak by měly být komponenty připojeny. Její akutní možnost ve svém složení má nutně červenou papriku, a je to, mírně řečeno, hodně. Zdá se, že to je pepř, jak to může být chutné?

Ukazuje se, že to píšu správně - je to velmi chutné! Původní recept, díky kterému se objevuje lahodná suchá adjika, jejíž složení zahrnuje použití několika základních ingrediencí, ukazuje, že sůl tam vůbec není hlavní složkou. První housle stále hraje červený pepř, jehož štiplavost je vytvářena samotnou chutí, kterou zná každý, kdo měl možnost ochutnat klasickou adjiku.

kavkazskýNeměli bychom zapomenout na jedno z nejpopulárnějších kavkazských koření - chmel-suneli. Je to nezbytná složka, která zahrnuje suché pepře. Hmeli-suneli je vícesložkové koření: je dokonce obtížné najít takové množství bylin, které jsou součástí tohoto koření zvlášť. V současné době se již prodává jako směs správných ingrediencí a ti, kdo ji připravují, ji musí přidat do misky pouze v požadovaném množství.

Ženy na Kavkaze neměly takové štěstí jako jejich současníci: musely brousit koření, aby z nich udělaly moderní adjiku na speciálním kameni. Nyní bude stačit pouze kuchyňská malta na suchou verzi směsi aromatických bylin a koření. Ukázalo se, že konzistence koření bušeného na kameni je vhodná k potření lamel nebo jiných chlebových výrobků.

Hbitost bylin a žádná rajčata

Kavkazští lidé používají Adjiku doslova se všemi pokrmy a někdy i s dezerty. Mimochodem, horolezci nikdy neuvedli rajčata do skutečného klasického koření této kompozice. Toto je již domácí inovace, která změnila národní koření bělochů na předkrm, jako je kaviár lilku..

Když se rozhodnete vařit klasickou adjiku, budete muset zapomenout na rajčata. Lze jej připravit ze suchého koření a bylin - pak dostanete suchou adjiku. Bude odpovídat chuti jakéhokoli masa nebo rybí moučky. A pokud vezmete čerstvě vybrané koření a byliny, pak se adjika ukáže být svěží a kořenitá. Pokud ji přidáte do příloh z fazole nebo rýže, můžete si být jisti, že se ukáže velmi chutná.

červená papričkaČervený pepř dává koření červenou barvu a velké množství čerstvých, plných síly a užitečných vlastností bylin (obvykle koriandr, který tvoří polovinu celkového objemu celého koření) dává zelenou barvu. Jak naředit suchou adjiku

Adjika se často ředí vodou. To produkuje něco podobného rajčatové omáčce nebo těstovinám. Chcete-li připravit různé přírodní příchutě na základě tohoto koření, můžete jednoduše vzít vařenou nebo teplou vodu a nalijte do směsi, dokud nedosáhne požadované konzistence. Voda může být také úspěšně nahrazena vinným octem nebo červeným vínem. Tato volba způsobí, že každé jídlo bude kořeněné a vhodné pro nejsvětlejší sváteční hostinu..

Kavkazští lidé si nemohou představit svůj život bez své kulinářské královny. Obyvatelé Abcházie a Gruzie se mezi sebou dohadují, kdo nakonec patří k nadřazenosti vynálezu takového vynikajícího produktu. Všimněte si, že recept na gruzínskou a abcházskou adjiku je jiný. Skořice nikdy nebyla zařazena do druhé a gruzínští kuchaři jsou zvyklí ji připravovat a přidávat do ní kořeněné moučníky.

Podle obyvatel Kavkazu tento produkt posiluje celé lidské tělo, od gastrointestinálního traktu po sexuální sílu. To není překvapující, vezmeme-li v úvahu, kolik vitamínů a minerálů je zahrnuto v adjika. Co je česnek sám, který je známý svými léčivými vlastnostmi.

Tipy pro experimenty

Pokud z alespoň tohoto článku víte, jaký druh koření je suchá adjika a jak ji zředit, můžete bezpečně začít připravovat královnu koření na Středním východě, královnu kavkazské hostiny. Tipy, jak správně zacházet s tímto kořením pomůže vám vyhnout se chybám a zklamáním:

  1. Důležité mít na pamětiPokud hodláte podávat čerstvou omáčku, je lepší si na vaření vzít více pepře, dokonce i sladké.
  2. V žádném případě byste neměli přidávat rajčata, pokud chcete pouze barvy: bohatý vínový nebo šarlatový odstín adjiky „zdědí“ z červené papriky, zatímco pán si zachovává pravost koření.
  3. Zároveň musíte vařit suchou adjiku tak, jak chcete, jak chcete, protože do ní můžete vložit tolik koření a bylin, kolik chcete..

Díky kreativnímu letu šéfkuchaře se může ukázat jak jemně pikantní na saláty, tak ohnivě pikantní, vhodný pro teplé i masové pokrmy a sladce pikantní pro nápoje nebo dezerty, s převládající vůní česneku a s bohatými bylinkami a s komplexem kytice různých koření. Jedním slovem - může to být cokoli! Hlavní věc je položit základní recept na jeho základnu a potom bude jakákoli adjika perfektní.


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak vařit a ředit suché koření adjika