Rajčata sušená na slunci: domácí recepty

Sušená rajčataRajčata sušená na slunci jsou středomořským chutným předkrmem a součástí mnoha jídel. Pokud Italové potřebují sušit rajčata jen několik dní na slunci, musí naše ženy v domácnosti k tomu použít pece, mikrovlnné trouby a multicooker. Chuť finálního produktu tím však prakticky netrpí..

Nádobí se sušenými rajčaty

Bohatá kořenitá chuť rajčat sušených na slunci je kombinována se zeleninou, rybami, masem. Mohou být podávány jako svačina nebo použity pro přípravu různých pokrmů:

 • Rajčatový recept sušený na sluncisaláty - dobře se sýrem feta, mozzarellou, avokádem, ančovičkami, pečenými cuketami;
 • slané pečivo - pizza, špagety, sekaná, sekaná, olivy, žampiony, toskánský chléb, bruschetta, polenta;
 • polévky - fazole, čočka, rajče, nudle, dýně, minestrone;
 • druhé chody - těstoviny, bramborové noky, omeleta, rizoto, kuskus;
 • sendviče, toasty, hamburgery.

Rajčata sušená na slunci se často používají k přípravě různých omáček a studených předkrmů, například pro pita roll a pikantní čerstvé okurkové rohlíky..

Metody vaření

Není obtížné vybrat si recept na přípravu středomořské pochoutky doma. Zelenina může být vařena v troubě, vířivce, mikrovlnné troubě, elektrické sušárně nebo v horkém letním slunci.

Důležitější zvolte správná rajčata: velké a vodnaté nejsou vhodné, protože nevysychají dobře. Plody by měly být masité, husté, se silnou kůží. Nejlepší možností jsou smetanová nebo cherry rajčata z vlastní zahrady. Udržujte zeleninu čerstvou, bez kazů a hniloby.

Budete potřebovat následující přísady:

 • Jak vařit rajčata sušená na sluncimasitá středně velká rajčata - 2 kg;
 • mořská sůl nebo velká stolní sůl;
 • směs paprik nebo černého mletého pepře;
 • koření a byliny - „Provensálské byliny“ jsou nejlepší, můžete použít nasekané sušené oregano, bazalku, tymián, rozmarýn, oregano, majoránku, pikantní milenci mohou přidat trochu chilli;
 • česnek - pár velkých hřebíčků;
 • slunečnice (olivový olej v původních středomořských receptech).

Před sušením jsou nakrájená rajčata posypána směsí suchých bylin. Čerstvé by neměly být umístěny vedle nich, mohou být přidávány do sklenice sušeného produktu při nalévání rostlinného oleje.

V troubě

Trouba je základním atributem standardní kuchyně. Pokud se do mikrovlnné trouby nebo vícesložkového hrnce vejde malé množství rajčat, můžete do trouby vložit několik plechů na pečení s velkou šarží zeleniny. Proto jsou rajčata sušená na slunci v troubě nejlepším způsobem, jak připravit italskou pochoutku na zimu. Krok za krokem recept na vaření rajčat sušených na slunci v troubě sestává z následujících bodů:

 1. Jak sušit rajčataOmyjte rajčata, osušte je na ručníku. Malé ovoce nakrájejte na polovinu, větší na čtvrtiny.
 2. Použijte lžičku k vydrhnutí semen. Semena můžete nechat s odrůdou „krém“, protože dodávají pikantní chuť a vůni.
 3. Pečicí misky zakryjte pergamenovým papírem, plátky rajčete pevně vložte do jedné vrstvy, nakrájejte je, posypte směsí bylin, solí a pepře. Pro aroma a jemnost můžete posypat trochou oleje.
 4. Vložte misky do trouby a nastavte teplotu na 40 - 100 stupňů Celsia. Čím nižší je teplota, tím déle se rajčata suší, ale chutnější jsou. Mírně otevřete dvířka trouby a vypusťte zvlhčený vzduch.
 5. V závislosti na šťavnatosti ovoce a teplotě v troubě trvá proces sušení 4-10 hodin. Je nutné sledovat rovnoměrnost sušení, v případě potřeby přeskupit plechy na pečení, vyjmout hotový produkt. Dobře sušená rajčata se ohýbají, zůstávají pružná a ty sušené se zlomí.
 6. Připravte čisté suché sklenice, dno přikryjte směsí čerstvých nebo suchých bylin a nakrájeného česneku. Dejte pár vrstev rajčat sušených na slunci, přikryjte je směsí bylinek a stroužků česneku. Pokračujte, dokud nebude nádoba plná.
 7. Plátky rajčete vylijte sluncem nebo olivou, jako v italském receptu, rostlinným olejem, zavřete nádobu plastovým nebo kovovým víčkem, vložte do chladničky nebo jiného chladného místa.

V mikrovlnné troubě

Toto je nejrychlejší recept, ale ovoce bude upečeno spíše než sušené. Jejich vkus však netrpí. Proces vaření rajčat sušených na slunci v mikrovlnné troubě mírně odlišné od sušení v troubě:

 1. Rajčata sušená na slunciRajčata důkladně umyjte a osušte, nakrájejte a odstraňte semínka lžičkou.
 2. Do ohnivzdorné nádoby s ráfky vložte plátky rajčat nakrájené vzhůru nohama, posypeme olejem a posypeme nasekanými bylinkami, solí, mletým pepřem.
 3. Umístěte nádobí s rajčaty do mikrovlnné trouby, nastavte výkon na 800 W a čas - 5 minut.
 4. Po vypnutí mikrovlnné trouby neotevírejte dveře. Po 10-15 minutách vyjměte nádobu s rajčaty a vypusťte šťávu.
 5. Vložte rajčata zpět do trouby na 3-5 minut. Po vypnutí nechte dvířka zavřená po dobu 5 minut.
 6. Do suché, čistě umyté nádoby položte rajčata sušená na slunci ve vrstvách, posypte je stroužky česneku, sušenými nebo čerstvými bylinkami, na konci nalijte olej.
 7. Obrobek je uložen na chladném tmavém místě po dobu až šesti měsíců.

Vaření v pomalém sporáku

Nevýhodou multicookeru je malá plocha pro vaření. Chcete-li dát více produktu k sušení, použijte kouřící misku s další vrstvou rajčat. Sušená rajčata v pomalém sporáku sestává z několika fází:

 1. Omyjte, osušte, nakrájejte zeleninu na polovinu nebo na kousky a semena odstraňte malou lžičkou.
 2. Vyrovnejte spodní část vícevrstvého pergamenu a pevně položte plátky rajčat, nakrájejte, sůl, pepř, posypte směsí bylin a posypte rostlinným olejem.
 3. Sušte v režimu „Pečení“ po dobu 1-3 hodin. Čím delší je doba sušení, tím jsou rajčata sušší. Teplota by neměla být vyšší než 100 stupňů.

Z 1 kg rajčat se v důsledku sušení ve vícesložkovém zařízení získá pouze 1/3 půllitrové plechovky. Proto je lze použít okamžitě jako svačinu a pro přípravu jídel. Nebo opakujte postup několikrát, naplňte sklenici nasekaným česnekem, suché nebo čerstvé bylinky, přidejte olej.

Obrobek lze v chladničce skladovat až šest měsíců.

Aplikace elektrické sušičky

Tato technologie je více podobná tradičnímu procesu sušení rajčat sušených na slunci. Tento recept zajišťuje šetrné sušení při teplotě 40 stupňů, což vám umožní uchovat biologicky aktivní látky, vitamíny, přírodní chuť, barvu a vůni. Pokyny krok za krokem pro vaření sušených rajčat v elektrické sušičce:

 1. Umyjte a vysušte rajčata, nakrájejte je na polovinu nebo na plátky, vyjměte semena.
 2. Umístěte rajčata, nařezaná stranou dolů, na papírový ručník po dobu 3-4 minut, aby se odstranil přebytek šťávy.
 3. Nakrájejte plátky rajčat na drátěný stojan v sušičce, posypte bylinkami, solí a pepřem. Zapněte sušičku a nastavte teplotu na 40 stupňů.
 4. Proces sušení trvá 10-17 hodin, v závislosti na velikosti zeleniny. Pro rovnoměrné sušení byste měli misky znovu uspořádat, vyjmout hotové sušené ovoce, ze kterého šťáva již při lisování neunikne.
 5. Sušené ovoce pevně vložte do suché, čistě umyté nádoby, posypte bylinkami, nasekaný česnek, nalijte olej, přidejte trochu balzamického octa.
 6. Skladujte na chladném místě po dobu až šesti měsíců.

Letní sušení na slunci

Chcete-li sušit rajčata podle původní receptury, potřebujete horké slunce. Proces sušení trvá několik dní a sestává z následujících kroků:

 1. Rajčata sušená na slunci v pomalém sporákuOmyjte ovoce, osušte, nakrájejte na dvě nebo čtyři části, semena odstraňte malou lžičkou.
 2. Zakryjte pečící listy pergamenovým papírem, na ně položte plátky rajčat, nakrájejte je.
 3. Zeleninu posypeme nasekanými bylinkami, solí a pepřem, přikryjeme gázou a uložíme na horké slunce. Je nutné ho večer donést dovnitř a nechat ho na suchém, teplém místě a ráno jej znovu vyjmout na slunci. Ponechání na čerstvém vzduchu přes noc se nedoporučuje, protože sušená rajčata snadno absorbují vlhkost.
 4. Po několika dnech uložte hotový produkt do plastového sáčku a uložte na chladném suchém místě..

V létě, v období hojnosti zeleniny, nebude obtížné sklízet rajčata sušená na slunci. Ale to je skvělý způsob, jak diverzifikovat zimní menu..


Podívejte se na podobné recepty

» » Rajčata sušená na slunci: domácí recepty