Jak rychle a snadno připravit zelí na zimu

Nastává čas, kdy v postelích dozrávají tvrdé hlávkové zelí a na trzích a v obchodech se objevuje mnoho různých druhů zelí. To znamená, že můžete tuto zeleninu sklízet pro budoucí použití, takže v zimním období se zelný talíř diverzifikuje náš stůl a potěší naši rodinu. Je načase dostat krájecí desky, drtiče, ostré kuchyňské nože - a začít pracovat!

Složení: zelí
Čas do záložky: Léto, Podzim


Aby fermentační proces proběhl bez závěsu, vyzvedněte zelí pozdních odrůd. Vidlice by měly být pevné a šťavnaté, s bílými nebo světle zelenými listy. Mají mírně zploštělý tvar. Obvykle na 10 kg zelí vezměte 2 kg čerstvé mrkve a 200 - 250 g soli. Jodovaná sůl se nikdy k fermentaci nepoužívá. Nejvhodnější je hrubá jedlá kamenná sůl. Můžete si dát více mrkve, ale pak zelí zaujme žlutooranžový odstín.

Především musí být zelí jemně a krásně nasekané. To lze snadno provést na dřevěné desce pomocí tenkého, ostrého kuchyňského nože. Zelí v požadovaném stavu se získá, pokud pro kuchyňský robot používáte speciální drtiče, struhadla, ruční kráječe chleba nebo příslušenství. Během tohoto ošetření se ze zelí odstraní stonek a všechny zelené listy. Mrkev se musí umýt, oloupat, znovu omýt pod tekoucí vodou a nastrouhat na hrubém (to je důležité!) Struhadle. Požadované množství soli se nalije do misky předem..

sour_03

Pro takový obrobek je vhodný jakýkoli velký kontejner. Vzduchotěsná dřevěná vana, velká skleněná nádoba a nerezová nebo smaltovaná nádoba fungují dobře..

Do nádoby vložte nějaké zelí, mrkev a sůl. Poté musíte zelí, mrkev a sůl důkladně promíchat, rozemlet, aby zelenina uvolnila určité množství šťávy. Je vhodné míchat ručně. A pak je výsledná vrstva zeleniny pečlivě stlačena rukama nebo dřevěnou rozdrcením, která se obvykle používá k hnětení brambor. To se provádí s úsilím, takže uvolňování šťávy je patrné v zahloubeních. Při moření zelí můžete přidat koření - větvičky kopru a také rybízové ​​nebo vavřínové listy. Výrazně zlepší chuť jídla..

fermented_02

Takže mele a stlačuje celý objem zelí a mrkve ve vrstvách. Poté se horní vrstva stlačí rukama tak, aby byla pokryta šťávou. Čistý porcelánový talíř je umístěn nahoře a je na něj kladen útlak. 3 litrová nádoba naplněná vodou slouží jako vynikající útlak.

Na straně zelí si můžete nalepit dřevěnou tyčinku nebo dokonce váleček, takže plyny, které vznikají při fermentaci kyseliny mléčné, mohou zhasnout. V prvních dnech je nutné několikrát denně propíchnout zeleninovou hmotu naostřenou tyčkou nebo dlouhým nožem až na dno a uvolnit plyny. To musí být provedeno tak, aby kyselé zelí nezískalo nepříjemnou hořkost..

fermented_01

Počáteční fáze kvašení probíhá v místnosti a obvykle trvá tři dny. Hodně záleží na stupni zhutnění zelí a odrůdových vlastnostech. Když se solný roztok stal světlejším, téměř se vstřebal do zelí a pěna odešla, hlavní fermentační proces skončil. Poté musí být hotové zelí převedeno do sklenic, nalít solný roztok přes vrchol, zavřít víčka a umístit do chladničky.

Ve videu Bogdan Ribak sdílí jednoduchý a snadný způsob výroby zelí doma.

Jak fermentovat zelí pro výrobu plněné zelí

Pokud chceme v chladném období mít zelí pro výrobu plněné zelí, může být fermentováno celými vidličkami. Měli by být malí, vážící do kilogramu. Solný roztok se připravuje předem: k 10 litrům vařené vody se přidá 0,5 kg soli. Solný roztok musí být chlazen.

Hlavy zelí se umístí do velké nádoby a solanka se nalije tak, že je zakryje 10 cm. Pro zrychlení kvašení můžete do nádoby vložit několik čerstvých kukuřičných klasů. Zelí by mělo stát ve slaném nálevu pod tlakem.

plněné zelí_01

Pátý den je solanka vypuštěna a znovu nalita. To je nezbytné, aby se sůl v nádobě rozdělila rovnoměrněji. Stejný postup se musí opakovat po 2 dnech. Proces kvašení bude dokončen za několik týdnů. Vidlice skladujte ve slaném nálevu v nádobě s pevně uzavřeným víkem. Hlavy zelí můžete rozložit na samostatné listy, umístit je do 3 litrové nádoby, naplnit solným roztokem a chlazit pro skladování. Zelný závitek vyrobený z zelí se nazývá „sarma“.

plněné zelí_02

Nakládané zelí

Není snadné připravit zelí pro budoucí použití mořením. K tomu se nasekají nebo nakrájejí hlavy zelí a mrkev se otírá o struhadlo. Sklenice jsou pevně naplněné míchanou zeleninou, vložte tam několik oloupaných stroužků česneku a zalijeme vařenou marinádou.

K přípravě na 2 litry vody budete potřebovat 4 lžíce. l. sůl, 2 lžíce. l. granulovaný cukr, několik bobkových listů a tucet hrášku černého pepře. Když je horká marináda nalita do sklenic, přidejte 1,5 lžíce. l. ocet. Poté mohou být banky srolovány. Je lepší ukládat sklenice na chladném místě. Zelí je konečně marinované po třech dnech. Ukázalo se, že je tak chutné, že ve většině rodin končí zimní příprava před začátkem chladného počasí..

pickled_02

Nakládané zelí se konzumuje nejen čerstvé. Může se smažit v rostlinném oleji a dostanete velmi chutnou a jemnou náplň pro knedlíky nebo domácí koláče..

nakládané _01

Ve videu Irina Khlebnikova sdílí tipy, jak vařit nakládané zelí s řepou v gruzínském stylu. Stačí si uvědomit, že přidání řepy nebo papriky do zelí je sladší..

Zelné saláty

Saláty na zimu jsou skutečným polem pro kreativitu. Mírně jsem změnil složení zeleniny obsažené v misce nebo přidal nové koření a změnila se chuť salátu. A jak se mohou skleničky zalévání salátů hodit, když je hostitelka unavená nebo když prostě není čas na večeři?!

Saláty lze připravit z zeleniny, která dozrála v zahradě. Zelí však ozdobí jakýkoli salát. Je to ona, která dává misce sytost, a také ji činí šťavnatou a křupavou..

Zelí může být nakrájeno na proužky nebo čtverce, mrkev může být nakrájena na proužky nebo použít hrubé struhadlo. Zbytek zeleniny je obvykle nakrájený na kostičky. V jakémkoli salátu, kromě zelí, jsou cibule, rajčata a voňavé papriky dokonale kombinovány.

Zelení, česnek a koření jsou vybírány podle chuti. Je však třeba mít na paměti, že salát bude zapečetěn ve sklenicích, takže by do něj měl být zařazen greens s mírou. Totéž platí pro česnek. Aby se zabránilo „explozi“ plechovek, musí být česnek vložen do obrobku celým hřebíčkem, aniž by byl rozřezán na malé kousky..

Do 6 kg připravené zeleninové směsi přidejte 1/2 šálku granulovaného cukru, 2-3 lžíce. l. sůl, 200 ml oleje a 100 - 150 ml octa. Všechny dohromady musí být dobře promíchány a ponechány několik hodin, aby zelenina trochu marinovala a dala šťávu.

Poté položte salátovou směs na oheň a vařte asi 15 minut. Již není třeba! Příliš dlouhé vaření zcela zničí vitamíny a navíc salát již nebude křupavý. Horký obrobek je uložen v předsterilizovaných nádobách a utěsněn. Takové saláty můžete uložit v místnosti..

Ne každému se líbí kyselá chuť octa v miskách. Jak vařit salát se zelím, zeleninou a jablky bez použití octa najdete na našem webu Suseki.

salát se zelím

Jak si vyrobit chutné zelí v čerpacích stanicích

Borsch je králem našeho stolu a symbolem rodinného pohodlí. Mnoho žen v domácnosti už dávno přišlo na to, jak ušetřit čas a úsilí tím, že na konci léta nebo na podzim doplní palivo pro boršče. S takovými přípravky v zimě stačí vařit brambory v masovém vývaru a otevřít sklenici se zeleninovým dresinkem.

Zkušení ženy v domácnosti se pokoušejí vyrobit boršové dresinky ve velkém množství a poté je umístit do porcelánových nádob. 6 kg zelí bude vyžadovat stejnou hmotnost řepy, 2 kg zralých rajčat, mrkve a cibule, 1 kg sladké papriky, 400 ml rostlinného oleje, sklenici granulovaného cukru, 3,5 lžičky. l. sůl a 300 ml octa.

Veškerá zelenina se před zpracováním promyje a oloupe. Zelí, mrkev a řepa nakrájíme na úhledné proužky a zbytek zeleniny na malé kostky. Poté vložte veškerou zeleninu do kastrolu, osolte, přidejte cukr a máslo a duste, za stálého míchání se ujistěte, že oheň není příliš vysoký. Potom se nalije do zeleninové směsi a vaří se dalších 10 minut. Horká čerpací stanice je umístěna v čistých plechovkách a utěsněna.

obvaz na boršč

Výhody a nevýhody zmrazení zelí

Někdy je výhodnější zmrazit zelí než udržet čerstvé. V zimě je takové zelí dobré pro vaření boršč, zelná polévka, hodgepodge a plněné zelí. Vzhledem k tomu, že při rozmrazování měkké listy zelí z něj nelze získat křupavé saláty. Kromě bílého zelí jsou zmrazené i růžičková kapusta a květák.

Při přípravě zelí na zelí se listy zelí po dobu několika minut blanšírují ve vroucí vodě. Poté se rozloží po částech a uloží se do mrazničky v plastových sáčcích nebo nádobách. U polévek, borščů a hodgepodge je vhodné zmrazit zelí jak celé listy, tak i předšrotovat.

zamrzlý

Houbová hodgepodge se zelím

Podzim je obdobím, kdy je hodně zelí a v lese je dost hub. Jejich chutě se hodí, proto si můžete na zimu připravit několik plechovek s chutný hodgepodge hub a zelí. Získáte originální předkrm, přílohu a dobrou výživnou sekundu. Velkou výhodou je, že i nováčkové ženy v domácnosti mohou takovou zimní sklizeň provést.

Pro Hodgepodge se zelí a houby berou v přibližně stejných proporcích. Aby se ukázalo, že konzistence hodgepodge je homogenní, je zelí nakrájeno na tenké kousky. Na zelí (1 kg) přidejte 100 ml slunečnicového oleje, 30 ml octa a malé množství vody. Všechno je důkladně promícháno a vařeno na mírném ohni asi půl hodiny. Poté přidejte 100 g rajčatové pasty do zelí, 1 polévková lžíce. l. cukr, 0,5 lžíce. l. sůl a bobkový list, promíchejte a vařte na ohni další čtvrt hodiny.

Houby se třídí, umývají, vaří se v mírně osolené vodě a smaží se cibulí po dobu 10-15 minut, dokud se nezhnědnou. Houby se pak přidají do zelí a vaří se po dobu 5-10 minut. Horká hodgepodge je rozložena do sklenic a utěsněna. Takový obrobek musíte uložit v chladné místnosti bez přístupu na sluneční světlo..

hodgepodge s houbami


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak rychle a snadno připravit zelí na zimu