Bulharský zelí - domácí recept nebo chutná a zdravá zeleninová mísa na zimu.

Bulharský zelí

Vyzkoušel jsem takto zelí připravené na dovolené v Bulharsku a jeden místní obyvatel se mnou rád sdílel její recept na domácí zelí na zimu. Příprava tohoto chutného a zdravého sortimentu zeleniny na zimu není vůbec obtížná. Potřebujete pouze vaši touhu a chladné místo pro skladování sudů s prázdnou.

Složení: bílé zelí, červené zelí, sůl, ječmen


Pro náš domácí recept musíte vzít silné hlavy středně velkého bílého zelí a několika vidliček červeného zelí - aby zeleninový sortiment dostal krásnou barvu.

Jak fermentovat zelí doma v bulharštině.

bílé zelí

Hlavy očistíme od horních listů a na spodní části pařezu provedeme řez ve tvaru kříže, vložíme pařezy do vany.

Naplňte zelí solným roztokem (pouze chlazeným) tak, aby byly hlavy zcela zakryty.

Na vidličku zelí musíte do vany vložit kříž nebo dřevěný kruh a na vrchol položit útlak..

Samostatně chci mluvit o malých trikech z vlastní zkušenosti s takovou domácí sklizní zelí, kterou s vámi velkoryse sdílím.

Obvykle jsem řezal 50 kg zelí. K nakládání takového množství zeleniny je třeba připravit solanku: 20 litrů vody a asi 1,6 kg hrubé stolní soli.

Nejprve, jak připravit solanku: je třeba rozpustit stolní sůl ve vroucí vodě a pokud se najednou ukáže, že je solanka zakalená, protlačte ji gázou složenou v několika vrstvách.

V tomto receptu je důležité, aby domácí zelí správně určilo, kolik soli bude potřebovat pro správné solení. Pokud je příliš mnoho soli, proces solení se zpomalí a zelí může zkazit. Pokud není dostatek soli, proces kvašení se zrychluje, zelí je soleno rychleji, ale kvůli nedostatku soli, která v bulharském zelí moření působí jako přírodní konzervační látka - zelí peroxidy a také se zhoršuje.

Pokud do solanky vložíme příliš málo nebo příliš málo soli, nebojte se, máme čas a příležitost vše opravit. Ochutnejte solanku, pokud není dostatek soli, zhoustne a ochutná nevýrazu. V tomto případě určitě vypustíme solanku a po jejím vaření opět do ní přidáme sůl (pamatujte, že zelí nebude tolerovat horkou solanku). Pokud se ukázalo, že je roztok příliš strmý a zelí nechce solit, vypusťte solanku, vylijte její část, kterou jednoduše nahradíme studenou vodou. Po jakékoli manipulaci s koncentrací solanky musí být vypuštěna a nalita zpět do vany několik dní v řadě.

A aby byl fermentační proces intenzivnější, musíte na dno vany položit zrna ječmene.

Zatímco naše zelí solí, pro jeho rovnoměrné solení musíte několikrát vypustit a nalít solný roztok zpět do solené vany. Tento postup musí být proveden v prvním týdnu solení - každý druhý den, druhý - po dvou až třech dnech a poté (do úplného solení) stačí jednou týdně.

Po úplném kvašení zelí (až do uvaření) zakryjte solenou vanu pevně víčkem. A dali jsme to do chladné místnosti s teplotou 10 - 12 stupňů Celsia.

Bulharský zelí

Pokud uděláte všechno dobře (a já jsem se pokusil vše podrobně popsat, abyste si recept dostali jistě), pak za měsíc nebo půl už vyzkoušíte první zelí. Buď to jemně nasekám, ochucení olivovým česnekem, nebo plníme zelí. Takové zelí je také vhodné pro výrobu polévek nebo zelných polévek.


Podívejte se na podobné recepty

» » Bulharský zelí - domácí recept nebo chutná a zdravá zeleninová mísa na zimu.