Solení hub doma. Nejlepší recepty

Solení hub doma není tak jednoduchá záležitost. Na slavnostním stole jsou zvláště respektovány solené houby. Ale musíte je umět vařit. A než začnete mořit houby, je důležité zjistit hlavní pravidla pro jejich sklizeň. Následující recepty vám řeknou o hlavních metodách solení hub a jejich skladování..

Solení hub doma

Můžete nakládat různé houby: lamelární (medové agariky, mléčné houby, žloutenka atd.), Trubkovité (hřib, hřib, bílá, houby) a dokonce žampiony. Můžete kombinovat solení, ale přesto je lepší třídit houby podle typu.
Na "Solení hub doma" jsou recepty na houby připraveny následovně. Trubice jsou soleny okamžitě, bez předběžného namáčení. V lamelárních a jiných hubách musíte odříznout nohy a nechat je po delší dobu (2 až 5 dní) namočit do studené, slaně osolené vody. Namáčení vody je soleno tak, aby houby nebyly kyselé. Mělo by se však stále měnit alespoň dvakrát denně. Houby s velkým množstvím hořké šťávy (hořké, vlněné atd.) Je třeba vařit a ne promočené..

Solení hub doma

Před solením hub je vhodné vařit nebo vypařit vhodná jídla (smalt nebo keramický sud, vana, kbelík atd.). Skleněné nádoby se používají také pro domácí solení - jsou však vhodné pro malé množství hub.
Existují dva hlavní způsoby solení: studený způsob moření hub a horký. Každá z nich bude podrobněji diskutována níže..

Solení hub doma

Houby z moření za studena doma na zimu


Před solením hub studeným způsobem se koření a koření umístí do misek připravených k solení: bobkové listy, listy černého rybízu, koprové deštníky, česnek, křenové listy, hřebíček, nové koření atd. Na koření se pokládají houby, posypeme je vrstvami každých 5-8 cm solí. V průměru by mělo být množství soli asi 3% z celkové hmotnosti hub nebo asi 40 - 50 g soli na 1 kg hub.
Shora jsou houby pokryty čistým plátěným hadříkem a poté - víkem, které dobře zapadá do nádobí nebo dřevěným kruhem, na který je utlačován. Místo útlaku můžete použít kámen omytý a opařený vroucí vodou. Nemůžete brát vápencové kameny, cihly a kovové předměty za útlak. Nádoby s houbami se nechají lít při pokojové teplotě..

Solení hub doma

Po 2-3 dnech by se pod povrchem hub měla objevit solanka. Jeho přebytek lze vypustit a do jídel přidat novou část hub. Tyto akce se opakují, dokud se houby přestanou usazovat a nádoba není plná. Za 3–4 dny se nad houbami objeví solanka - měla by se zvýšit váha útlaku. Solené houby se skladují na chladném místě, pravidelně mění ubrousek a umývají útlak (nejméně jednou za 2 týdny).

Solení hub doma

Houby na sklizeň za studena lze provádět trochu jinak. U druhé možnosti se houby umístí na koření s víčkem nahoru, posype je vrstvami soli každých 5-8 cm a koření znovu položíme. Tímto způsobem se houby umístí na solení, dokud se nenaplní celý kontejner. Poté se nalije vařená studená voda a obrobek se zakryje dřevěným kruhem vstupujícím do misky, na který je položen útlak. Houby by měly být komprimovány za několik dní, usadit se a do nádoby se přidá nová část čerstvých hub, poté se korkové a umístí se na chladné místo. Jednou týdně musí být solená jídla protřepávána nebo protřepávána, aby se v ní rovnoměrně distribuovala solanka. Zvláštní pozornost by měla být věnována zajištění toho, aby nádoba neproudila a aby houby shora nevykapávaly nebo nezamrzaly v chladu ze solanky. Bez solanky zčerná a začnou plesnit a ze zimy se stanou ochablou a rychle se kazí.

Použití houbové přípravky, solené chlazeným způsobem, je možné po takovém období: mléčné houby a volushky - po 30–40 dnech, houby - po 10–12 dnech, hodnota - ne méně než 50–60 dnů.

Solení hub doma

Horké solení hub doma. Krok za krokem recepty
Metoda solného domácího solení se používá pro mnoho odrůd. Často jsou soleny hříbky, osikovými houbami, hříbky atd. Houby se předběžně očistí od lesního odpadu, namočené (pouze v přítomnosti mléčné šťávy), od nich se odříznou nohy (samostatně se solí) a důkladně se omyjí studenou vodou. Příliš velká čepice lze rozstřihnout na 2–4 ​​kusy.
Potom se voda nalije do smaltované mísy rychlostí 0,5 šálku vody na 1 kg hub, nalije se sůl a nechá se vařit v ohni. Když se voda začne vařit, vloží se do ní houby a uvaří se, čas od času se jemně promíchají. Během varu odstraňte pěnu z hub pomocí štěrbinové lžíce. Když se vaří houby, pokládají se koření. V průměru potřebujete 1 kg připravených syrových hub: 2 lžíce. sůl, 4-5 třešňových listů, 2-3 listy černého rybízu, 3 hřebíček, 3 černé pepře a 5 g kopru.

Solení hub doma

Houby se vaří od okamžiku varu přibližně po následující dobu:
- mléčné houby a zelený čaj - 7-10 minut,
- Russula a vlny - 10-15 minut,
- hříbky, hříbky, medové agariky - 20-30 minut,
- valuei - 30-35 minut.
A pouze houby je třeba napít pouze vroucí vodou několikrát. Vařené houby lze připravit takto: měly by se usadit ke dnu a solný roztok by měl být průhledný. Vařené houby jsou pečlivě přeneseny do misek, aby vychladly, a poté do sklenic nebo sudů spolu se solankou a uzavřeny. Solanka v misce by měla představovat asi 1/5 celkového objemu hub. Houby budou připraveny k jídlu za 40-45 dní - hodnota bude osolena o něco déle - 50-60 dní.

Solení hub doma

Metodu horkého solení lze provést odlišně. Nejprve se houby vaří bez koření ve slané vodě, převedou se do cedníku pro odvodnění, ochladí se, nalije se studenou vodou a nechají se uschnout. Houby se vaří tak, aby byly méně křehké, pružné, zejména křehké houby jako volushki, russula a zelené listy. Poté se solí stejným způsobem jako v metodě solení za studena. To znamená, že jsou naskládány do kontejneru ve vrstvách s kořením (černý rybíz a třešňové listy, koprové deštníky, paprika, česnek atd.) A sůl.

Solení hub doma

Uložená slaná sklizeň hub na zimu nejlepší v dobře větraných a chladných oblastech. Optimální skladovací teplota pro solení je 5 až 6 ° C. Pokud teplota klesne pod 0 ° C, houby zamrznou a začnou se drobit, ztratí chuť a pokud nad 6 C, jednoduše zakysanou. Solení hub doma se rychle zhorší, pokud není ve slaném nálevu. Pokud není dostatek solanky, převařená chlazená voda by měla být nalita do nádoby s houbami. Pokud se na povrchu solení hub objeví plíseň, musí se hadřík nebo dřevěný kruh omýt horkou slanou vodou a plíseň odstranit čistým hadříkem namočeným v horké vodě.
Podívejte se na podobné recepty

» » Solení hub doma. Nejlepší recepty