Metody solení rajčat

Rajčata mohou být solená, červená i růžová a zelená a hnědá. Pokud se sbírání rajčat provádí koncem podzimu po prvním mrazu, provede se pečlivý výběr ovoce - nejvíce mírně poškozená a zmrazená se vyřadí. Dokonce snadný způsob nakládání rajčat nejsou vhodné pro zpracování nevhodných rajčat - nepodléhají jiným druhům zimního zpracování a konzervace. Nevhodná jsou také přezrálá rajčata, stejně jako nezralá rajčata, která mají intenzivní jasně zelenou barvu, vůni a chuť charakteristickou pouze pro listy této rostliny, a nikoli pro ovoce. V této fázi zrání rajčata neobsahují cukr, mají nízkou kyselost a nepříjemnou chuť.

Metody solení rajčat

Plody s různými stupni zralosti by měly být soleny samostatně (zelená, hnědá, červená). Jinak bude mít konečný produkt různé hustoty. Ze stejných důvodů jsou růžové a červené plody lépe soleny ve skle, malé nádoby (plechovky 3-10 litrů) - a zelené a hnědé - v nádobách o objemu 20 - 100 litrů. Zde je způsob solení, který si sami vyberete: bude provedeno moření rajčat za studena nebo horké, suché nebo mokré, budou slané plněná rajčata, celé nebo v kusech.

Metody solení rajčat

Studený způsob moření rajčat lze vyrobit podle receptu na okurky. Obvykle by množství solného roztoku v nádobě mělo být asi 40 až 45% a zbytek by měla být rajčata a koření. Za 10 kg připravených a vybraných rajčat určených k moření za studena vezměte:

  • 150 g sušeného kopru;
  • 3 velké křenové kořeny;
  • 15 ks. třešňové listy, rybíz a křen;
  • 2-3 ks. sušené papriky v luscích.

Případně můžete přidat 20 g oloupaných stroužků česneku a 100 g aromatických bylin (celer, tymián, majoránka, bazalka, estragón a petržel).

Všechny ingredience jsou naskládány do vrstev v připravené nádobě a naplněny studenou solankou. Uzavřené víky a umístěny do „putování“ na relativně teplém místě. Po několika dnech (nebo když se solanka zakalí) mohou být okurky pevně uzavřeny a vyjmuty do chladu pro další skladování..

Solný roztok pro zralá růžová a červená rajčata se připravuje v množství 0,5 až 0,6 g soli na 10 litrů vody. A pro zelené a hnědé se odebírá 0,6 až 0,8 g soli.

Metody solení rajčat

Studená metoda může také provést „Solené rajče s jablky. Recept s fotografií".


Podívejte se na podobné recepty

» » Metody solení rajčat