Sazenice lilku doma: péče a pěstování

Sazenice lilku doma může být pěstován i začínajícím letním obyvatelem. Je však nutné prostudovat některé z vlastností této rostliny, aby bylo možné získat bohatou a kvalitní sklizeň..

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Hlavní požadavek na lilek je 12-14 hodin denního světla. Pokud se tato doba prodlouží, vaječníky se nevytvoří. Proto je možné sklízet úrodu v srpnu až září, kdy se snižuje denní doba. Existují samozřejmě nové odrůdy rostlin, které nejsou na tento parametr tak citlivé. Pokud ale mluvíme o starých, osvědčených odrůdách, měli byste dodržovat vyznačenou dobu denního světla.

Naučte se a jak zmrazit lilek na zimu.

Jak pěstovat sazenice lilku doma

Příprava osiva

Největší chybou začínajících zahrádkářů je nákup semen od soukromých majitelů nebo na trhu. Bohužel není možné zkontrolovat kvalitu těchto semen, proto je často nemožné získat z nich dobrou sklizeň. Osivo musí být zakoupeno ve zvláštních střediscích nebo obchodech, kde jsou všechny produkty certifikovány a testovány na klíčivost.

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Jak si vybrat modrá semena pro setí?

Při výběru osiva si pečlivě přečtěte informace uvedené na obalu. Musí obsahovat následující informace:

1. Právní informace (adresa, telefonní číslo) o výrobci.

2. Pokud kupujete hybridní osivo, vyberte odrůdy první generace. Jsou označeny jako F1.

3. Množství osiva v balení.

4. Datum odběru.

5. Připravenost materiálu k setí.

Pěstování sazenic lilku doma


Příprava osiva

1. Pro urychlení růstu osiva musí být tyto rostliny speciálně připraveny. Zabalte je do gázového sáčku a ponořte je do vody zahřáté na 45–50 stupňů po dobu 3-5 minut. V žádném případě nepřevažujte semena, jinak ztratí klíčivost..

2. Další fází je dezinfekce. Semeno znovu zabalte do gázové tkaniny a ponořte do 1% roztoku manganistanu draselného. Po namočení ji opláchněte pod proudem čisté vody.

3. Ošetření stimulátorem růstu. V počátečních fázích semena potřebují hodně nutričních složek. Z tohoto důvodu jsou zpracovávány stimulanty růstu. Tuto fázi lze kombinovat s dezinfekcí. Chcete-li to provést, připravte každé léčivo zvlášť a poté je smíchejte do společné nádoby. Semena se přikape do výsledného roztoku ihned po zahřátí a nechají se 10 až 12 hodin. Nemusíte je opláchnout, pouze je osušte v místnosti.

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Hodnotit a jednoduchý lilek recept na zimu.

Můžete se dozvědět spoustu podrobností z „sazenice lilku doma video".

Vytvrzování osiva

Připravená semena se musí uchovávat v místnosti s teplotou 18–22 stupňů. Umístěte je na spodní polici chladničky přes noc. Postup se opakuje celý týden. Po předběžném vytvrzení mohou být semena zaseta okamžitě. K urychlení růstu jsou klíčeny. Za tímto účelem jsou rozptýleny na talířku potaženém vlhkým hadříkem. Obsah je také shora potažen vlhkým hadříkem. Jakmile se semena „líhnou“, přeneste je na suchý povrch, vysušte a zasejte.

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Bude se vám líbit a lahodný lilek na zimu.

Sazenice lilku doma: hlavní třída

1. Příprava půdy. 

Výsevní půda by měla mít neutrální kyselost, mírnou vlhkost, dobrou propustnost pro vodu a vzduch, ochranu před škůdci, bakteriemi, viry a houbami.

Pro pěstování lilku jsou vhodné tyto směsi:

Možnost číslo 1

- trávník - 2 části (nebo 1 díl trávníku a 1 díl rašeliny)

- 1 díl piliny nebo písku

- 2 části zralý humus

Varianta číslo 2

- 0,5 dílu čistého písku

- list nebo pustina - 2 díly

- 1 díl vermicompost

Připravená směs musí být dezinfikována. K tomuto účelu lze použít opaření, kalcinaci, vytápění atd. Kombinujte připravenou půdu s jakýmkoli biologickým produktem, který ničí houbové a mikrobiální patogeny, a také přispějete k rychlé reprodukci účinné a užitečné mikroflóry..

Pokud jste pro zpracování použili „mokrou metodu“, musí se půda znovu vysušit. Po vysušení naplňte substrát hnojivy. 1 polévková lžíce. dřevo popel musí být přidán do 1 kbelíku půdní směsi.

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Jak se vám líbí domácí nakládaný lilek recept?

2. Výsevní data

Lilek se vyznačuje pomalejším vývojem a dlouhou vegetační sezónou. Podle toho jsou modré rozděleny do 3 odrůd: pozdní, střední a časné. Pozdní odrůdy dozrávají ve 120 až 150 dnech, zatímco první odrůdy dozrávají v 80 až 90 dnech. V jižních oblastech mohou být modré zasety na konci zimy - brzy na jaře. A koncem jara a počátkem léta můžete zasadit sazenice do otevřené půdy. Můžete zasít několik odrůd najednou, ale musíte je vysadit v různých časech..

3. Výsevní technika.

Modré rostliny netolerují velmi dobře, takže by se mělo vyloučit sběr sazenic lilku doma. Pro setí připravte speciálně upravenou nádobu. Sem vložte vlhkou půdní směs. Nahoře položte mřížku s „hnízdemi“ o rozměrech 6 x 6 cm. Zasuňte jedno nebo dvě semena do středu každého „hnízda“. Zasaďte je do hloubky asi 2 centimetrů. Postřikujte plodiny 1 palcovou vrstvou půdy. Pokud jste nasadili do samostatných šálků, vložte je do společné krabice. Umístěte krabici na teplé a tmavé místo. První výhonky se objevují po jednom a půl až dvou týdnech.

Pokud se přesto rozhodnete potápět sazenice, udělejte to ve chvíli, kdy se na rostlině objeví 2-3 listy. Zalévejte rostliny pár dní před touto fází, abyste snížili poškození rostlin. Prohloubte rostliny do kotyledonových listů. Stínujte skok. Udržujte půdu vždy vlhkou. Zalévejte půdu pouze teplou a usazenou vodou.

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Zkuste také lilkové přípravky na zimu.

Péče o sazenice lilku doma


V průběhu celého růstu je nutné udržovat nejen správný teplotní režim a vhodnou půdní vlhkost, ale také krmit modré, chránit před chorobami a škůdci a ztvrdnout. Pokud sazenice neztvrdnou, pak s prvními změnami povětrnostních podmínek zemřou. Pokud se na výhoncích nebo půdě objeví škůdci, mělo by se ošetření provést.

Naučte se a jak správně připravit lilek.

Zalévání

Zalévat rostliny každé 2-3 dny. Teplota vody by měla být kolem 20-25 stupňů. Na konci zavlažování mulčujte povrch suchým pískem, abyste zabránili hnilobě kořenového systému. Do zavlažovací vody přidávejte antimykotika dvakrát měsíčně. Můžete postupně snižovat teplotu vzduchu. Za tímto účelem provětrejte místnost s boxy, ale nezapomeňte, že sazenice musí být chráněny před průvanem..

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Hodnotit a polotovary lilku kaviáru na zimu.

Jak správně krmit sazenice lilku


První krmení se provádí v období, kdy se objeví první dva nebo tři listy. Vrchní obvaz se zavádí společně s zavlažovací vodou. Připraví se živný roztok 30 g superfosfátu (rozpustný ve vodě) a 10 g močoviny. Roztok lze také připravit z 10 litrů vody a 36 g nitrofosfátu. Po nakrmení listů zavlažujte stříkací lahví. Proveďte druhé krmení se stejným složením, ale po 7-10 dnech. Kompozice by neměla obsahovat dusík.

Připravte se a lilek v rajčatech na zimu.

Jak zatvrdnout rostliny

Několik týdnů před výsadbou rostlin na otevřeném prostranství je vhodné je zatvrdnout. To je nezbytné, aby se rostlina rychle přizpůsobila podmínkám svého přirozeného prostředí. Frekvence zavlažování se postupně snižuje. Je také nutné snížit teplotu v místnosti. Za tímto účelem přesuňte krabice s modrými na chodbu nebo na zasklený balkon. Zpočátku semenáčky nechte tady déle než dvě hodiny. Časem by se měla prodloužit doba pobytu na čerstvém vzduchu. Pokud v místnosti není dostatek světla, použijte další osvětlení.

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Přistání modré na otevřeném terénu

Po předběžném kalení mohou být modré převedeny do otevřeného terénu. V době, kdy je rostlina zasazena na otevřeném terénu, by se na ní mělo objevit asi 8 až 12 listů. Lilek je poměrně rozmarná rostlina, takže budete muset věnovat maximální pozornost péči o něj..

Také se vám budou líbit informace o receptech zmrazeného lilku. Můžete ji najít tady.

Ponořte se nebo ne?

Jak je uvedeno výše, rostlina netoleruje dobře, takže je lepší ji pokud možno odmítnout. Pokud si myslíte, že je tento krok nezbytný, použijte následující tipy:

1. Potápěčské sazenice poté, co se objeví první dobrý list. Vyjměte mladou rostlinu z nádoby spolu s kusem země (nechte malý okraj). Udělejte to co nejpečlivěji, abyste nepoškodili kořeny. Přemístěte rostliny do rašelinových květináčů.

2. Rostliny se nejlépe zpočátku pěstují v samostatných nádobách.

3. První, mladé výhonky netolerují přímé sluneční světlo, takže je v případě potřeby zastíňte.

4. Pokud je počasí venku z okna zamračené nebo není dostatek slunečního světla pro klíčky, osvětlete je zářivkami..

5. Po pitvě by sazenice měly být přesazeny do otevřeného terénu. To by mělo být provedeno, když se na rostlině objeví listy asi 20 cm..

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

Několik tipů pro pěstování:

1. Modré nelze vysadit vedle rajčat. Tyto rostliny rostou na jedné posteli velmi špatně. Sazenice rostlin také nemusí být pěstovány na stejném parapetu..

2. Rostlina musí být krmena pravidelně. Jako vrchní obvaz jsou vhodné ptačí trus, kompost, humus, popel. Na začátku vegetačního období je vhodné krmit rostlinu hnojivy přidáním dusíku. Popel by se měl pravidelně stříkat mezi keři..

sazenice lilku doma: péče a kultivace 

3. Chcete-li získat bohatou úrodu, měli byste pravidelně zalévat modré. Pokud není půda dostatečně navlhčena, kořenový systém rychle vyschne, protože je umístěn v blízkosti povrchu půdy. Nepřijatelný je také nadbytek vlhkosti, protože to může vyvolat vývoj plísňových chorob..

4. Uvolněte čas, abyste zlepšili mikrocirkulaci půdy, obohacte ji kyslíkem. Uvolněte půdu do hloubky 4 cm.

5. Dalším důležitým bodem je vytvoření keře. Pravidelně odstraňujte větve pouzdra. Bude stačit 3-5 střel.


Podívejte se na podobné recepty

» » Sazenice lilku doma: péče a pěstování