Výsadba jahod se semeny. Výběr odrůdy jahod. Výsadbové materiály. Péče a zalévání

Letní obyvatelé přestali přemýšlet o tom, jak šířit jahody. V jejich zavedených stereotypech je vhodnější použít mladé sazenice - kníry, které jsou velkoryse poskytovány „dospělými“ keři.

Mladé rozety se snadno oddělují od plodnic a přes ně se vysazují nové pozemky. Ale tento způsob sezení ztrácí svůj význam u knírek (remontantních) odrůd..

Pouze způsoby dělení keře nebo výsadba jahod se semeny. A pokud chcete chovat novou hybridní odrůdu, pak jsou problémy s výsadbou semen nevyhnutelné. Pojďme si o nich promluvit ...

Výsadba jahodových semen

Výběr materiálu a třídy


Prvním úkolem je vybrat výsadbový materiál. Nebo spíše známku. Celá řada je rozdělena na:

- Zakoupeno. Agrární zpracovatelské společnosti nabízejí sazenice různých druhů, certifikované, neinfikované fyto-nemocemi, bez genetické degenerace, tj. Se zaručenou kvalitou.

- Vlastní zadávání veřejných zakázek. Méně často jahodová semínka pro sazenice je osazen sebraným materiálem. V tomto případě mají dobrou výdrž, vykazují maximální klíčivost, ale nepřenášejí genetiku bobulovin semen (degenerovat).

Nejlepší odrůdy pro amatérskou kultivaci jsou: Lord, Desna, Dukat, Kent, Sněhurka, Festivalnaya, Clery, Olivia, Diamant atd. výsadba jahodových semen pro sazenice doma nebo ve skleníku.

Výsadba jahodových semen

Výsev čas

Aby byl sadba materiál připraven k přenosu na otevřený pozemek včas, výsadba jahod se semeny pro sazenice v bytě i v zimě (v únoru). Mladé zásuvky můžete připravovat dříve, ale za předpokladu dostatečného osvětlení (podsvícení). Jsou-li semena zaseto v létě, pak jsou na konci sezóny přesazena do vyhřívaných skleníků, aby dozrála zimní sklizeň. Nebo budou muset být přeneseny do květináčů a odvezeny do tepla pro zimování..

Výsadba jahodových semen

Klíčení

Jahodová semena i zahradní jahody jsou před výsadbou namočeny. Od přírody, oni inklinují ležet v zemi na dlouhou dobu před klíčením, který způsobí znepokojení pro agronomy. Namáčení procesu je značně urychleno. Nechají se bobtnat v teplé, vždy roztopené vodě po dobu dvou až tří dnů. Pro větší pohodlí jsou zrna zabalena do gázového uzlu nebo položena na vatu, která je pak složena do obálky.

Po dvou dnech se přebytečná kapalina vypustí. Uzel s nabobtnalými zrny je pokryt filmem a přeskupen do tepla. V této fázi již potřebují světlo. Dokud se neobjeví klíčky, nevysychejte a nevysychejte. Více Jak pěstovat jahody ze semen a všechny související postupy ukáží „Výsadba jahodových semen »video. Šrafovaná zrna se dále pohybují pinzetou nebo párátkem do země, což usnadní setí a nenaruší výhonek mladých jahod..

Výsadba jahodových semen

Příprava substrátu

Kultura potřebuje výživnou půdu: jak v počáteční fázi klíčení, tak po transplantaci. Pro bezpečnou kultivaci, výsadba jahodových semen pro sazenice se provádí v substrátu následujícího složení: rašelina rašelina + trávníková země + písek (1: 2: 1). Současně se do něj vmísí komplex hnojiv (minerálních) a prosátého popela.

Jahody milují volnou půdu. Kromě toho stojí za to přemýšlet o jeho dezinfekci. Jednoduchou prevencí lze vyloučit napadení sazenic nebo následné poškození fyto-škůdci v půdě. Dezinfikujte substrát napařováním po dobu půl hodiny a poté odstátím 2-3 týdny.

Výsadba jahodových semen

Setí

Zjišťování doba výsadby jahodových semen a poté, co byl substrát připraven k setí, pokračujte přímo k výsadbě. Je možné několik možností setí. Jedna věc je však spojuje: je naprosto nemožné pochovat sazenice v zemi! A semena ponechaná doslova na povrchu se snadno umývají zaléváním. Pěstování jahod však není přes všechna preventivní opatření obtížnější než pěstovat ostružiny v zahradě.

Možné metody setí:

- Do drážek. Drážky se vyrábějí v nádobách naplněných substrátem. Semena se pokládají v intervalu 2 cm. Vložení se neprovádí, nýbrž se pouze lehce posype zeminou a postříká se stříkací lahví.

- Do sněhu. Tak jako "Výsadba jahod semeny pro sazenice "data výsadby zaměřit se na únorové setí, poté často používají k tomu sníh. Rozloží se ve vrstvě pár centimetrů na připravený substrát, vyhlazené a jahodová zrna se natáhnou na vrchol. Tavená voda je vhodnější pro namáčení semen. Roztavený sníh zvlhčí půdu a semena v ní „leží“ pro klíčivost.

- V rašelinových tabletách. Nejpraktičtější metoda, která následně nevyžaduje sběr sazenic. Nejmenší rašelinové tablety se používají pro jahody..

Stratifikace pomůže rychleji čekat na první výhonky. Spočívá v přenosu nádob se zasetými jahodovými semínky do relativně chladných podmínek (od 0 do + 4 ° C) po dobu 7-8 dnů. Poté se nádoba vrátí do tepla, zakryje se světlovodným materiálem (sklo nebo průhledný film) a nechá se, dokud semena klíčí..

Výsadba jahodových semen

Výsadba jahod se semeny. Péče


Proces samozřejměJahodová semena - výsadba a péče"Časově náročné." Čekají na výhonky asi měsíc nebo i déle. Když se nad povrchem substrátu objeví zelené výhonky, jsou kontejnery přeneseny blíže ke světlu nebo poskytují osvětlení. Film / sklo se odstraní, ale postupně: nejprve na hodinu nebo dvě, pak na jeden den. Pečlivě sledují stupeň půdní vlhkosti, zabraňují růstu plísní. Zalévání se proto provádí v paletě..

Pokud byla jahodová zrna zaseta do společného kontejneru, jsou přesazena do samostatných kontejnerů a současně se potápí. Kvalitní jahodová péče je také v kalení mladých zvířat, jejich aklimatizaci. Pomohou připravit dobrý výsadbový materiál “Video o výsadbě jahodových semen pro sazenice. Koncem května - června jsou mladí lidé převedeni na otevřené pozemky - do skleníků jsou přemístěni mnohem dříve. Nejsilnější rozety přinesou ovoce v prvním roce. Zkušení zahradníci však důrazně doporučují přerušit kvetení v první sezóně, aniž by došlo k oslabení rostliny a přípravě na zimování..

Výsadba jahodových semen
Podívejte se na podobné recepty

» » Výsadba jahod se semeny. Výběr odrůdy jahod. Výsadbové materiály. Péče a zalévání