Výsadba jahod semeny pro sazenice: příprava semen, půda. Odchod a vylodění s fotografickými pokyny

Nestandardní výsadba jahod se semeny zaslouží si zvláštní pozornost! Zahradníci se již naučili pěstovat ji tradičně ve skleníku nebo venku. Popularita bobule je vysvětlena skutečností, že poskytuje nejen různé pokrmy na stole a doplňování zásob vitaminu v těle, ale také dobrý zisk..

Způsob pěstování osiva má silné a slabé stránky. Účinnost technologie a produkce silných kořeněné sazenice se však překrývají s jakoukoli jeho nevýhodou..

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Výsadba jahodových semen pro sazenice: načasování


Nejprve se musíte rozhodnout o přesných podmínkách setí. Výsadbová data pro jahodová semínka sahají od konce února do poloviny března, takže je dost času na pěstování a péči o sazenice a jejich přesazení do trvalého místa růstu a „přežití“. V tomto případě je také povoleno pozdní setí jahodové semeno nebude mít čas na řádný růst až do konce zahradní sezóny a bude ji muset nechat v zimních květináčích v pohodlných (skleníkových) podmínkách. Sazenice jsou vysety pod skleníkem po celý rok.

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Odrůdy

Při výběru semen se nezabývejte prvními, které přicházejí. Často výsadba jahod se semeny pro sazenice v bytě vyrobeno podle osvědčených možností:

- zbytkové odrůdy a hybridy (při relativně nízkých nákladech dává vysoký výnos),

- agro-druhy plodů s velkým ovocem (cena je mnohem vyšší, ale kvalita semen je lepší),

- sebraná semena (materiál se nesbírá z hybridů).

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Výsadba jahodových semen pro sazenice. Příprava substrátu


V obchodech si můžete koupit hotové půdy se širokou škálou kompozic pro všechny rostliny. Zkušení letní obyvatelé však nahradili, že je lepší připravit půdní směs sami. Ze všech „receptů“ pro přípravu půdní směsi jsou následující dva považovány za nejoptimálnější:

1) Půda (trávník), písek a rašelina se odebírají v částech 2: 1: 1. K nim se přidá trochu popela a hnoje (nejlépe hniloby). Alternativně jsou nahrazeny komplexním minerálním hnojením..

2) Biohumus je kombinován s hrubým pískem a rašelinou 1: 1: 3. Nebo se používají pouze dvě složky: 4 díly rašeliny na 1 písek.

Pomůže vám seznámit se s recepty na přípravu půdních směsí. "Výsadba jahodových semen »video. K dekontaminaci substrátu z fytobakterií, škůdců, semen plevelů se půda v parní lázni po dobu 30 minut napařuje a potom se nechá stát jeden den, aby se obnovilo biologické složení.

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Výsadba jahodových semen pro sazenice. Příprava osiva


Předmáčení jahodových semen zvýší rychlost klíčení. Aby se toho dosáhlo, zrna se na několik dní namočí do usazené (filtrované) vody a pravidelně se mění, aby se zabránilo stagnaci..

Potom jsou nabobtnalá zrna položena v tenké vrstvě na navlhčenou gázu nebo filtrační (toaletní) papír, umístěna do plastového sáčku a přenesena na teplo. Během klíčení jsou semena pravidelně zvlhčována sprejem.

Navíc technologie „Jak pěstovat jahody ze semen»Navrhuje rozvrstvení výsadbového materiálu. To pomůže ztvrdnout semena, zajistit jejich maximální klíčení, v důsledku toho výsadba jahodových semen pro sazenice zobrazí dobré výsledky. Pro stratifikaci se nádoba s mokrými zrny umístí do chladničky na 24 hodin a potom se umístí do tepla na další den. Rozvrstvení se provádí před klíčením.

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Výsev jahodových semen

Po přípravě všeho nezbytného pro výsadbu pokračujte přímo k setí:

- Sázecí box je naplněn půdní směsí, vyrovnán a zhutněn.

- Vyrábějí se drážky a do nich se vkládají semena v intervalech 2 cm.

- Je-li v jedné krabici vysazeno několik odrůd, umístí se majáky označující odrůdu.

- Posypeme setím půdou, vyrovnejte povrch a hojně zvlhčete.

- Nádoba s výsevem je pokryta fólií, která minimalizuje odpařování vody - ale větrána a napojena denně.

Podrobnosti o technologii přistání jsou viditelné na stránce „Výsadba jahodových semen pro sazenice. Video"Nebo články krok za krokem.".

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Další z nejpohodlnějších způsobů - pěstování jahodových semen v rašelinových tabletách. V tomto případě není sběr nutný, což často poškozuje mladé výhonky. Před použitím se rašelinové tablety umístí do nízkého plastového obalu (podnos) a naplní se vodou. Kapalina se přidává, dokud bobtná a přestane absorbovat vodu. Přebytečná voda je vypuštěna.

Klíčící semena se jemně umístí pinzetou nebo párátkem do vybrání tablet. Výsev nahoře může být posypán zemním substrátem - to však není nutné.

Nádoba je pokryta víkem nebo fólií a umístěna na dobře osvětlené a teplé místo. Každý den je otevřen, zvětralý kondenzát, který zabraňuje tvorbě plísní, což platí i pro zvláštnosti pěstování jahody ve skleníku.

Pokud se přesto objeví plíseň, odstraní se špachtlí nebo lžičkou a na poškozené místo by měla kapat fungicidní roztok. Když se objeví první zelené listy, kontejner se otevře. Holé kořeny jsou posypané zemí. Pokud rašelinové sloupy postupně vysychají, musí být napájeny přidáním vody ke dnu nádoby.

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Výsadba jahodových semen pro sazenice. Péče o sazenice


Péče o sazenice jahod je o poskytování světla mladým sazenicím. V tomto případě by osvětlení mělo být dostatečně jasné - umístění na přímém slunečním světle je však nepřijatelné. Pamatujte: čím vyšší je pokojová teplota, tím více světla rostlina potřebuje. Zalévání by mělo být mírné, ale pravidelné. Půda by za žádných okolností neměla vyschnout! Pro možnost předčasného setí “Jahodová semena - výsadba v lednu„Než se objeví 2 listy (nikoli primární), potápějí se mladí.

Výsadba jahodových semen pro sazenice

Výsadba jahodových semen pro sazenice. Přistání v zemi


Dobře vyvinuté sazenice jahod (kořeny rostlin budou na povrchu viditelné) jsou přesazeny do země. Začnou se přesazovat na trvalé místo 45-60 dní od okamžiku, kdy se objeví sazenice. Ale před tím můžete zatvrdit: vytáhněte hrnky sazenic na 3-4 hodiny na čerstvý vzduch každý den a zvykejte je na extrémní teploty. S časným výsevem semen a správné jahodová péče sklizeň lze získat v prvním roce. A pokud byl setí provedeno pozdě, pak rada “Jahodová semena - výsadba a péče»Koncem léta nebo počátkem podzimu doporučujeme sazenice zasadit přímo do kontejnerů v zemi, zaizolovat je smrky nebo spadanými listy, které je chrání během zimy bez sněhu, a nechat je až do příštího roku.


Podívejte se na podobné recepty

» » Výsadba jahod semeny pro sazenice: příprava semen, půda. Odchod a vylodění s fotografickými pokyny