Jak pěstovat zelí. Sazenice. Přesazení sazenic do otevřeného terénu

Jaro přichází a otázka „Jak pěstovat zelí?"Vzniká v hlavě mnoha zahradníků." Koneckonců, jakékoli zelné odrůdy jsou tak populární, že se pěstují v každé zeleninové zahradě. Poptávka po kultuře je vysvětlena skutečností, že v našem klimatu roste dobře, není rozmarná ani v péči, ani při výběru půdy, a kromě toho dává velkorysou úrodu.

Vzhledem k dobrému skladovacímu výkonu musí být sklizeno čerstvé pro zimní období nebo solené, nakládané, svinuté. Počet jídel připravených ze zelí je obrovský a za to, že sami sobě a své rodině poskytnete vitamíny v chladu, není jen zodpovědnost hostitelky. Je třeba se této otázce věnovat předem rostoucí zelí, a následující tipy vám pomohou získat dobré výhonky a dále sklízet bohatou úrodu.

Jak pěstovat zelí

Jak pěstovat zelí. Sazenice


Plánují výsadbu předem, protože sazenice mohou být přesazeny na čerstvém vzduchu nejdříve 8. týden po vzejití. Výsev se obvykle provádí v únoru nebo začátkem března. Tipy “Jak správně zasadit zelí»Doporučujeme přípravu semen tímto způsobem:

- namočte 10-12 hodin do roztoku dřevěného popela,

- kmen a zabalte do tenká nebo chintz klapky,

- zabalte je do plastového sáčku po dobu 8-12 hodin, dokud nevyklíčí.

Existují technologie “Jak zasadit semena zelí pro sazenice “bez předběžných manipulací - přímo v zemi - pak sazenice čekají mnohem déle a snižuje se klíčivost.

Jak pěstovat zelí

Během této doby je připravena k výsadbě krabice nebo jiný kontejner. Je naplněn nutričním substrátem (zakoupeným nebo osobně vyrobeným z jemnozrnného písku, trávníku a humusu v složení 1: 1: 2). Půda se nalije na 2/3 výšky krabice, povrch se vyrovná, "šrafovaná" semena se položí a pokryjí stejnou půdou o 1-1,5 cm.

Nevyřízené množství není napojeno, ale musí být zavlažováno ze stříkací láhve. Podle metody "Jak pěstovat zelí pro sazenice»Výsev je vytvořen ve skleníku (pokrytý sklem nebo zabalený do fólie), přesunut na temné, ale teplé místo. Klíčky vypuknou za 9-10 dní. Díky svému vzhledu je nádoba přestavěna na okno nebo na jiné dobře osvětlené místo s průměrnou teplotou +12 ° C.

Jak pěstovat zelí

Principy a přístupy “Jak pěstovat květák„nebo“Jak zasadit čínské zelí" stejný. A sazenice většiny odrůd květáku se získají stejným způsobem jako u bílého zelí.

Po objevení třetího nebo čtvrtého listu se sazenice ponoří a naředí. Příliš hustá výsadba neumožňuje přístup ke světlu a každá rostlina postrádá živiny obsažené v půdě. Díky ponoru jsou mladí lidé vybaveni správnou výživou a osvětlením, neroztahují se nahoru a oslabují kmen. Po zákroku by mezi sazenice mělo zůstat až 5 cm prostoru. V objemných bednách místo potápění jednoduše utracují slabé, tenké klíčky.

Nebo mladé silné rostliny jsou přemísťovány do samostatných nádob (hrnce, řezané plastové lahve atd.) Se stejnou půdou a drenážním polštářem. Před ponorem a tak, jak správně zasadit sazenice zelí, musí být napojena slabým roztokem manganu. A když leží v zemi, jsou ponořeny do listů kotyledonu.

Jak pěstovat zelí

Umět pěstovat sazenice zelí v plence nebo rašelinové hrnce, tablety. Vybraná metoda “Jak pěstovat zelí pro sazenice doma»Nemá vliv na kvalitu sazenic. Hlavní věcí je řádná jednoduchá péče: pravidelné zavlažování teplou, usazenou vodou, nevysychání z půdy, mírná okolní teplota (do +18 ° C).

Každý týden je pro prevenci plísňových onemocnění napojena slabým roztokem manganu. A samozřejmě, světlo je středně jasné, ale nespaluje..

Jak pěstovat zelí

Přesazení sazenic do otevřeného terénu


Známkou připravenosti k přesazení je vzhled 5 listů na sazenici. A tak se rychle přizpůsobí, neochorí a nakonec zemřou dříve, jak zasadit zelí do země, mladí jsou temperovaní. Za tímto účelem je vyveden na čerstvý vzduch na dvě hodiny denně ve večerních nebo ranních hodinách..

Jak pěstovat zelí

Jak je uvedeno výše, pro pěstování bílého zelí a dalších odrůd zelí, je vhodných mnoho půd. Ale snaží se to zasadit na hlínu. Na jaře se vykopává perspektivní místo a hnojí se hnojem, přidávají se amoniakové obvazy, humus a drcené vaječné skořápky. Podle výrazů "Kdy a." jak zasadit zelí sazenice v zemi»Zaměřte se na květen po výsadbě brambor, mrkve a okurek. Nejsou umístěny vedle postelí s ředkvičkami, ředkvičkami a jinými odrůdami zelí kvůli riziku infekce larvy škůdců. Nepoužívejte ani ty pozemky, které byly použity v minulém roce pro tyto rostliny.

Jak pěstovat zelí

Podrobnosti budou uvedeny „Jak pěstovat zelí »video.

Ale obecné schéma vypadá takto:

- interval mezi postelemi je položen na 40 cm-

- vzdálenost mezi otvory - 30 cm.

Sazenice jsou ponořeny do země téměř k listům, zhutněny půdu poblíž kmene a napojeny.

Jak pěstovat zelí

Bylo by hezké zasadit měsíčky vedle zelí, zasít kopr do uličky. Tyto rostliny odstraňují škůdce svou vůní. kromě, jak správně zasadit zelí do země, je o ni pečováno. Následující tipy pro péči o zelí venku, rostlina potřebuje:

- včasné zalévání (zejména když dozrávají hlavy) - v horkých, dusných dnech se zalévání provádí ráno a večer, aby nedocházelo ke stagnaci vody u kořenů-

- uvolnění země kolem kmene (hilling) - po každém zalévání se pokusí půdu uvolnit malou špachtlí do hloubky 10 cm a semenáčky dvakrát rozprášit-

- plení-

- hnojení (druhy amoniaku a hnoje) - vrchní obvaz se aplikuje po dešti nebo předběžném zalévání - po celou sezónu se provádí asi 10 obvazů.

Prevence fyto-chorob a škůdců nebude zbytečná. Kromě chemických kompozic, které se používají podle metod "Jak pěstovat zelí venku", Použijte postřik tinktury tabáku, pelyněku, feferonky a česneku.".

Jak pěstovat zelí

Nejlepší část o technologiiJak pěstovat zelí doma„Je sklizeň. Načasování závisí na rozmanitosti a stupni zrání a také na době, kdy byly sazenice vysazeny. Předčasné zrání začíná sklízet v posledních červnových dnech a končí s pozdním zráním - před mrazem. Pro čerstvé skladování se hlavy zelí suší, horní listy se odříznou, zabalí se do tenkého polyethylenu, novin a složí se do chladného sklepa s teplotou asi 0 ° C. Nebo se vidlice zavěsí pařezem ve sklepním paprsku.


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak pěstovat zelí. Sazenice. Přesazení sazenic do otevřeného terénu