Jak pěstovat brambory? Pěstujeme brambory ze semen nebo z domova.

Zahradníci jsou zvyklí na výsadbu semen různých rostlinných plodin - okurky, rajčata, cukety a lilky, tady je nápad, jak pěstovat brambory ze semen se zdá, že mnoho je neproveditelné. Pro většinu zahradníků je častější pěstovat brambory pomocí loupaných hlíz. Doporučuje se použít tuto metodu v případě, že je třeba semeno obnovit, protože v předchozích letech se výnos předchozí odrůdy výrazně snížil..

Jak pěstovat brambory?

Jak pěstovat brambory

Někdy se ukáže, že na jaře pěstujete kvalitnější hlízy, než jste vykopali později na podzim. Důvodem je skutečnost, že brambory degenerují, její chuť se zhoršuje a každý rok je stále více náchylnější k různým chorobám. V tomto případě musíte přemýšlet o tom, jak obnovit úrodu zeleninové plodiny, a proto potřebujete pouze semena. Existuje samozřejmě dražší varianta - koupit elitní, odrůdový pěstební materiál, ale nikdy nebudete mít záruku, že stejná zelenina pochybné kvality nebude za vysokou cenou skrytá..

Je třeba si uvědomit, že se v hlízách hromadí patogenní houby a bakterie a zelenina pěstovaná ze semen je absolutně zdravá a odolná vůči populárním chorobám, které mohou poškodit vaši úrodu. Po učení, jak pěstovat bramborové plodiny, příští rok, pro výsadbu semen, můžete vybrat pouze nejkvalitnější výsadbový materiál.

Jak pěstovat brambory?

V této záležitosti jsou určité potíže., jak pěstovat brambory ze semen, proto je třeba k takovému úkolu přistupovat odpovědně. Zde je to, co si musíte pamatovat na mladé výhonky, aby z nich vyrostly silné keře a vytvořily dobrou úrodu:

- Sazenice brambor se vyvíjejí pomalu a mají slabý kořenový systém, proto je velmi důležité poskytnout semenům volnou půdu. Zkušení zahradníci doporučují používat piliny jako půdu, aby v nich rostly sazenice do výšky 3 centimetrů.

- Mladé výhonky jsou velmi rozmarné, například při nejmenším nedostatku světla se klíček rychle roztahuje, jeho stonek je tenký a křehký, zatímco kořenový systém zůstává slabý a nevyvinutý.

- Při pěstování ze semen se doporučuje používat biologické produkty (planrisa, trichodermina). Bez nich mohou klíčky onemocnět i při správné a pečlivé péči. Černá noha je zvláště nebezpečná pro mladé výhonky..

Jak pěstovat brambory?

Vzhledem k klimatickým jevům v Rusku jsou také určovány některé kroky, jak pěstovat bramborová semínka doma, například z důvodu chladného podnebí by sazenice měly pěstovat spíše ve skleníku než venku. Proto pěstování opravdu brzkých brambor možné pouze v jižních oblastech na otevřeném poli.

Semena pro budoucí výsadbu lze sbírat vlastními rukama: v létě se na keřech tvoří bobule, a to je ta, která musí být sbírána, složena do gázových pytlů a zavěšena na suchém, větraném a slunném místě pro zrání. Když jsou bobule lehké a měkké, můžete je rozdrtit a extrahovat semena, která musí být nejprve vysušena, poté vložena do sáčků a uložena až do další výsevní sezóny. Mějte prosím na paměti, že jejich klíčivost je nízká, takže se pokuste připravit více semen. Druhou možností je, že potřebný výsadbový materiál lze zakoupit v obchodě, ale nejdřív byste si měli přečíst recenze na internetu o různých výrobcích a odrůdách, abyste vybrali nejlepší.

Jak pěstovat brambory?

Jak pěstovat brambory doma

Nyní jdeme přímo na pódium, jak pěstovat brambory doma: výsadba semen. Před setím by semena měla být namočena několik dní ve vodě, ale ztvrdnutí namočeného semene po dobu 10 dnů má větší účinek: v noci jsou posílána do chladničky (při teplotě +1 stupňů) a během dne jsou ponechána v nádobě při pokojové teplotě. Tím se vytvoří vytrvalá semena, která rostou lépe a budou silnější. Ale pokud pěstujete zeleninu hlízami, určitě to musíte vědět, jak zpracovat brambory před výsadbou.

Výsev lze zahájit již na konci března. Nádoby na sazenice by měly být naplněny vlhkou směsí, která se skládá ze čtyř částí rašeliny a jedné části půdy ze zahrady a do směsi se přidává hnojivo. Pak je třeba naklíčená semínka rozložit do řádků, pozorovat vzdálenost mezi nimi v 5 cm a mezi řadami - 10 cm. Z výše uvedeného musí být sypané sypkým pískem, jehož vrstva by neměla být větší než 5 mm. K navlhčení písku použijte stříkací láhev.

Hodně společného, jak pěstovat brambory se sazenicemi, s pěstováním jiných lilek - rajče nebo pepř. Jejich sazenice však rostou a vyvíjejí se mnohem rychleji. Po zasetí musí být nádoba pokryta sklem nebo fólií a umístěna na teplé místo. Pokud je jich mnoho, lze je umístit do plastového skleníku. Po 10-14 dnech se objeví sazenice, a když jsou na klíčcích dva skutečné listy, mohou být potápěny, rašelinové hrnce jsou pro ně ideální (ale můžete také použít levnější variantu - plastové kelímky). Sazenice je třeba pravidelně zalévat a jednou po krmení ledem pro lepší zakořenění po sklizni.

Kvalitní sazenice jsou jednou z klíčových etap, jak pěstovat dobrou sklizeň brambor, proto musí být během svého růstu řádně sledována. A až přijde čas, zasadte ho na otevřeném terénu na připravená lůžka. Výsadba by měla být provedena až po jarních mrazech. Obvykle se přistání provádí na konci května a v jižních oblastech může být vysazeno začátkem května..

Jak pěstovat brambory?

Otvory pro sazenice by měly být vykopány do hloubky 10 cm, do každého by mělo být přidáno 300 gramů humusu a hojně napojena (500 ml vody na otvor). Pak můžete „vložit“ klíček do díry a posypat ho zemí tak, aby na něm zůstaly pouze první tři listy.

Při řezu po výsadbě jsou klíčky velmi slabé, takže je otázkou, jak pěstovat dobré brambory, první týden je důležitý. A aby sazenice netrpěly extrémními teplotami, doporučuje se zakrýt postele černým filmem.

Zalévání by mělo být každé dva dny v suchém počasí, a po zalévání, je nutné uvolnit půdu, a aby plevele neobtěžují zeleninu, postele musí být pravidelně pleveleny.

Jak pěstovat brambory?

Pokud jste se už podívali video, jak se pěstují brambory, pravděpodobně jste dostali nápad vykopat bohatou sklizeň, ale to se netýká této metody výsadby. Při výsadbě sazenic jsou hlízy vždy malé, až do hmotnosti 50 gramů, ale tímto způsobem získáte prvotřídní výsadbový materiál pro příští rok. A příští rok budete potřebovat hlavní třída pro snadné pěstování brambor.


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak pěstovat brambory? Pěstujeme brambory ze semen nebo z domova.