Pěstování sazenic zelí bílé. Příprava osiva a setí v zemi

Taková obyčejná zelenina jako bílé zelí je přítomna téměř v každé příměstské oblasti. Ne každý zahradník je však schopen dosáhnout dobré sklizně. Pro pěstování zelí stačí dodržovat určité podmínky (světlo, vlhkost, náležitá péče) a poté je zajištěna vysoká kvalita sklizně. Tuto zeleninu můžete pěstovat jak v sazenicích, tak přímo přímo do půdy, ale v každém případě je nutné nejprve připravit semena.

Pěstování sazenic zelí bílé

Pěstování sazenic zelí bílé. Příprava osiva

Zpočátku se musíte rozhodnout o výběru semen. Mělo by být rozhodnuto, zda bude zelenina použita pouze čerstvá na saláty nebo bude použita pro skladování na zimu. Poté vyberte požadovanou zeleninovou odrůdu.

Odrůdy zelí:

1. brzy - zasít v polovině března metodou sazenic. To by mělo trvat asi 50 dnů od setí po výsadbu sazenic.-

2. v polovině sezóny - setí se provádí koncem března nebo začátkem dubna. Vylodění se provádí ve 40. dni-

3. pozdě - zaseté začátkem června pod filmem, přímo do země. Přesazeno po 35 dnech-

Pěstování sazenic zelí bílé

Všechna zakoupená semena musí být zkontrolována a kalibrována. Poškozená a velmi malá zrna semen jsou oddělena. Silná rostlina může pěstovat pouze vysoce kvalitní osivo.

Věnujte pozornost balení, které obsahuje informace o zpracování. Nejsou-li semena zpracována, jsou předběžně namočena v manganistanu draselném, je to nezbytné pro dezinfekci. Ošetřené sazenice klíčí rychleji a jejich kořenový systém je rozvinutější. Roztok manganistanu draselného by měl být světle růžový..

Semena se umístí do gázového sáčku a ponoří se do roztoku po dobu 15 minut, poté se promyjí čistou vodou. Je velmi důležité nepřeexponovat, jinak může manganistan draselný semeno spálit. Po ukončení ošetření mohou být semena zaseta.

Pěstování sazenic zelí bílé

Výsev v kontejneru

Semena mohou být zaseta do speciálních rašelinových květináčů nebo jednorázových 100 mm kelímků s předem vyrobeným drenážním otvorem. K výsevu se používá sodná půda a humus, v obchodě si můžete zakoupit hotovou univerzální půdu. Hloubka setí by neměla být větší než jeden centimetr, jinak se semenáčky nemusí objevit. Výsev se stanoví v závislosti na rozmanitosti zelí. První výhonky se objeví na pátém dítěti.

Během této doby musí být krmeny dusíkatými hnojivy. Zelí je rostlina milující vlhkost, ale netoleruje přetečení. Musíte neustále sledovat, že voda nestagnuje, jinak kořeny sazenic hnijí. Protože zelí je plodina odolná vůči chladu, neměla by teplota vzduchu v místnosti, kde jsou sazenice, přesáhnout 20 stupňů..

Pokud je to možné, je lepší vytáhnout rostlinu na balkon. Tento způsob pěstování sazenic je vhodný pro rané a střední odrůdy..

Pěstování sazenic zelí bílé

Výsev do země

Nejčastěji jsou pozdní odrůdy zasety do země. Za tímto účelem se na místě vykopává zahradní postel do hloubky 15 cm, dobře se zředí humusem a vytvoří se drážky. Prostor pro setí je nejprve potažen filmem, aby se Země zahřála a teprve potom se začnou setí.

Vzdálenost mezi rýhami by neměla být menší než 10 cm. Semena se vysévají do hloubky jednoho centimetru. Nevysévejte příliš silně, protože sazenice budou slabé a protáhlé..

Pěstování sazenic zelí bílé

Aby se sazenice objevily rychleji, je nutné vytvořit skleníkový efekt. Na postel se instalují speciální oblouky (můžete si je vyrobit i z drátu), na které se na ně položí film. Film lze během dne odstranit. Zelí je odolné proti chladu, ale při dlouhodobých mrazech mohou křehké sazenice umřít.

Pěstování sazenic zelí bílé

Sazenice jsou vysazeny na stálém místě za oblačného počasí, ve vzdálenosti 50 cm od sebe a 60 cm mezi řadami. Nevsazujte rostliny na stejném místě, kde dříve rostly kelímkové plodiny. Splnění všech těchto podmínek je klíčem k dobré sklizni..

Pěstování sazenic zelí bílé
Podívejte se na podobné recepty

» » Pěstování sazenic zelí bílé. Příprava osiva a setí v zemi