Jak pěstovat cukety ze semen? Pokyny krok za krokem s fotografií

Cuketa a cuketa jsou velmi vhodnou zeleninou pro pěstování v zemi. Zabírají velmi málo místa a zároveň přinášejí štědré ovoce. Několik cuket keřů v zahradě s úrodnou půdou - a vaše rodina již nebude muset kupovat tuto zeleninu pro sezónní vaření! Pokud je pro vás ochrana důležitá, budete muset „uchopit“ celou zeleninovou náplast. Nenechte se zastrašit měřítkem: pěstování cukety je dostatečně snadné!

pěstovat cukety ze semen

Což je lepší: cuketa nebo cuketa?

Pokud máte na výběr, je lepší vsadit na cuketu ve vaší chalupě. A proto:

1. Cuketa je na rozdíl od cuket dobře přenosná. Mají pevnější pokožku, která jim pomůže dostat se z dachy do vašeho domu bez „modřin“ a promáčknutí.

2. Budete mít více možností pro vaření cuketových pokrmů než běžné cukety. Vezměte cuketový džem: tato lahodná sladkost je vyrobena ze žlutého ovoce bez loupání. To nebude fungovat s cuketou: mají hustší dužinu a ne tak slunnou barvu pleti..

3. Zralé cukety jsou mnohem hezčí než cukety. Tato vícebarevná zelenina (tmavě zelená, žlutá a pruhovaná) tak přináší mnohem větší radost dětem a samotným letním obyvatelům, kteří si užívají estetiku rostlin..

Která země je vhodná pro cukety?

Ideální půda pro cukety je úrodná, ale lehká. V hlinitých půdách rostou keře také velmi dobře, ale kvůli nadměrné vlhkosti přetrvávající v této půdě se plody mohou zhoršovat a jednoduše hniet. Písečná půda je nejhorší možností, protože cuketa miluje vodu a vlhkost okamžitě zmizí z příliš lehké půdy..

Půdu pro pěstování cukety lze oplodnit. Chcete-li to provést, na podzim, rozložte hnilé hnoje v zahradě a kopat to spolu se zemí. Na konci jara budete mít postel s vynikající půdou připravenou pro bezproblémové pěstování cukety!

Na druhou stranu lze na jaře položit hnojivo do země. Pak je lepší používat nikoli hnůj, ale kompost hnijící během zimy. Měl by být přidán do každé jamky těsně před setím semen cukety a smíchán s půdou na dně jamky..

Osvětlení cukety

Nejlepší je zasadit cuketu do dobře osvětlených lůžek: nebojí se spalujících paprsků slunce. Současně s tím však nesmíte zapomenout zalévat keře každý den (za suchého počasí), protože jinak mohou vyschnout nebo přestat nést ovoce. Cuketa poroste také ve stínu, ale keře se ukážou jako křehké. Kromě toho neexistuje žádná záruka, že budete moci získat alespoň nějaký druh sklizně ve stínované oblasti. Pokud je vaše letní chata příliš stínovaná, najděte kompromisní pozemek v částečném stínu pro cukety.

Kdy zasadit cuketa semena v zemi?


Tyto rostliny jsou docela termofilní. To znamená, že v době, kdy jsou semena zaseta ve vaší oblasti, by nemělo zůstat ani náznak mrazu. Ideální doba pro pěstování cuketových semen je konec května a celý červen. Hlavní věc je, že teplota vzduchu v noci neklesne pod 7 stupňů a počasí je během dne slunečné..

Jak pěstovat cukety ze semen ve vaší zahradě?


1. Připravte pro tyto rostliny postel. Ve vzdálenosti 50 cm od sebe vytvořte otvory v zemi asi 10 cm hluboké Pokud přidáte kompost k otvorům, udělejte to v této fázi a promíchejte hnojivo spolu s půdou díry. Zalévejte každou studnu dobře: naplňte je a nechte vodu zcela vstřebat.

Semena cukety umístěte na vlhkou půdu (2-4 semena do každé díry). Semena posypeme suchou drobivou zeminou, aby půda mohla propustit kyslík do budoucích klíčků. Po naplnění semen by otvory měly zůstat prohloubené: v budoucnu to pomůže vodní vodě v těchto místech, aby se krmily cuketové keře.

pěstovat cukety ze semen

2. Asi po 2 týdnech se objeví první cuketová klíčky, „ozdobené“ dvěma kotyledonovými listy. Když klíčky rostou trochu (po týdnu nebo dvou), určit, který z nich nechat v díře.

Nechte nejsilnější keř a zbytek vytáhněte za kořeny. Často se stává, že cuketa nevyklíčí ze všech semen, takže praxe výsadby několika semen v každé díře je docela oprávněná..

pěstovat cukety ze semen

3. Zalévat cukety keře den co den tak, aby se jim dařilo. Zalévání je nejlepší ráno, než se slunce začne silně zahřívat. Pár hodin po zalévání (když je voda absorbována do půdy a půda již není mokrá), budete muset půdu uvolnit v dírách. Je lepší postupovat opatrně, aby nedošlo k zavěšení kořenového systému rostliny..

pěstovat cukety ze semen

4. Jednou za dva týdny můžete keřům cukety krmit kopřivou. Tato nepříjemně vonící kapalina se jednoduše nalije do jamek, čímž se nahradí jedno plné zalévání.

pěstovat cukety ze semen

5. Měli byste být obzvláště opatrní během kvetení cukety, stejně jako během období, kdy se na křoví začnou objevovat vaječníky. U nich, mimochodem, je snadné zkontrolovat správnost vaší péče o rostlinu: pokud se malé vaječníky právě objevily, zvadlé, pak keř potřebuje vodu. Může být užitečné přidat další - večerní - zalévání.

pěstovat cukety ze semen

6. Dobře tedy - jen počkejte na ovoce a včas je odstřihněte z keřů. Cuketu můžete jíst, i když ovoce dosáhne průměru 4 cm.

pěstovat cukety ze semen

Pěstujte cukety ze semen V porovnání s mnoha jinými zeleninou to není vůbec nepříjemné. Proto si nejčastěji letní obyvatelé volí právě tento způsob pěstování. Některé sazenice cukety vaří v květináčích, ale křehké keře ne vždy tolerují přesazení do zahrady. Přeji dobrou úrodu!

pěstovat cukety ze semen
pěstovat cukety ze semen
Podívejte se na podobné recepty

» » Jak pěstovat cukety ze semen? Pokyny krok za krokem s fotografií