Jak sušit petržel doma - sušené byliny a kořen petržele na zimu

Jak sušit petržel

Petržel je vynikající bylina, kterou lze použít k přípravě různých pokrmů z masa, ryb a drůbeže. Současně jsou oblíbené nejen čerstvé zelené rostliny, ale také sušená zelená hmota a kořeny. Jak správně připravit sušenou petrželku na zimu doma, přečtěte si tento článek.

Složení: petržel, petržel kořen
Čas do záložky: Léto, Podzim


Pro sušení se vybírají čerstvé zelené větvičky s jemným listím. Před kvetením je vhodné sbírat petrželku pro následné skladování.

Jak sušit petržel

Pokud nemáte vlastní úrodu tohoto koření, můžete si ji koupit na jakémkoli trhu s potravinami. V takovém případě byste měli zvolit čerstvé elastické svazky bez zažloutlých listů. Měli byste se také vyhnout nákupu zeleně ve sklenicích vody, protože prodejci používají tuto metodu k prodloužení prezentace možná ne čerstvých bylin..

Dalším krokem je vyřešení petrželky, odstranění zažloutlých částí a zvadlých větviček. Pokud spodní část stonků zvadla, je třeba ji také oříznout.

Pak je tráva omytá. K tomu vezměte studenou vodu do velkého hrnce a důkladně opláchněte petržel..

Po tomto postupu se položí na papírové ručníky a nechá se vyschnout. Větvičky můžete také usušit umístěním do prázdné sklenice nebo hrnečku a načechrat listy.

Před sušením je kořen petrželky důkladně omyt pod tekoucí vodou, nejlépe hrubým kartáčem. Potom se ostrou stranou nože seškrábe tenká vrstva kůže. Oloupané kořeny nakrájené na tenké plátky nebo proužky.

Jak sušit petržel

Jak sušit petržel

Naživo

Nejdelší, ale neméně účinný způsob sušení je na čerstvém vzduchu.

Zelení lze sušit buď ve formě plátků nebo celých větví. Můžete nasekat nejen listy, ale také nasekat na sušení a stonky rostlin.

Jak sušit petržel

Zelené řezy se umísťují na ploché desky nebo podnosy, které nejsou tlusté více než 1 centimetr, a umístí se na dobře větrané místo. Pro zachování chlorofylu v zeleni a nezožloutnutí by mělo být sušení chráněno před přímým slunečním světlem. Rovnoměrné dehydratace je také usnadněno příležitostným mícháním plátků.

V hroznech je petržel sušena listovím, svázána na provázku nebo položena na palety. První metoda umožňuje neovládat proces sušení a ve druhé variantě je třeba zeleninu často míchat.

Jak sušit petržel

Kořeny petrželky se přirozeně suší stejným způsobem jako zelenina - na paletách, sekané.

Celková doba sušení se pohybuje od 5 do 14 dnů v závislosti na typu produktu, způsobu jeho řezání a povětrnostních podmínkách.

Jak sušit petržel

V troubě

Pec pomůže zvládnout úkol mnohem rychleji. K tomu se zahřeje na teplotu 45 až 50 stupňů. Zelení nebo kořeny se umístí do trouby a suší se otevřenými dvířky po dobu asi 5 - 6 hodin.

Aby se ušetřil čas, je zelená hmota rozdrcena a rozprostřena na plechu v tenké vrstvě. V této formě může petržel zcela vyschnout za pouhých 1,5 - 2 hodiny..

Podívejte se na video z kanálu „Rodinné menu“ - petržel na zimu. Sušení

V elektrické sušičce

Zelení lze sušit celé větve nebo nakrájet. Kořeny jsou nakrájeny na proužky nebo kolečka.

Jak sušit petržel

Jednotka obsahuje speciální režim „Pro byliny“ nebo manuálně nastavte teplotu na 40 - 45 stupňů. S tímto tepelným efektem petržel rychle vyschne a zachová všechny živiny a aroma v maximálním množství..

Doba schnutí závisí na vlhkosti okolního vzduchu, typu koření a velikosti jeho krájení. Aby bylo jídlo rovnoměrněji suché, je třeba vyměnit misky s petrželkou každých 1,5 hodiny..

Video z kanálu Ezidri Master vám ukáže, jak správně vysušit petržel v elektrické sušičce

V mikrovlnné troubě

Petržel je rozložena na ploché misce pokryté ubrouskem. Místo toho můžete použít papírové desky. Zařízení se zapne na plný výkon po dobu 2 minut. Po signálu připravenosti se destička vyjme a produkt se zkontroluje. Pokud je vyžadováno další sušení, pak postup pokračuje. Kontrolní zkoušky se dále provádějí v intervalech 1 minuty.

Jak sušit petržel

Ve vzduchojemu

Rozdrcená tráva nebo kořeny jsou umístěny ve vzduchojemu. Dvířka jednotky nejsou zcela zavřená, což umožňuje cirkulaci vzduchu. Teplota topení je nastavena na 40 - 45 stupňů a výkon foukání je nastaven na maximální hodnotu. Aby se zelená hmota vysušila, bude to trvat doslova 20 minut. Kořeny suší trochu déle - 40 minut.

Jak sušit petržel

Jak skladovat sušenou petržel

Dobře vysušený produkt se dokonale rozpadá, takže pokud jste sušili trávu na větvičkách, můžete zeleň snadno uvolnit ze stonků..

Nasekanou petrželkou nalijte do sklenic a pevně dotáhněte víčka. Koření koření petrželky by mělo být zabaleno do papírových nebo plátěných pytlů.

Skladovací prostor by měl být tmavý a dobře větraný..

Jak sušit petržel


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak sušit petržel doma - sušené byliny a kořen petržele na zimu