Jak sušit meruňky pro sušené meruňky?

Zralé meruňky se dlouho neuchovávají, sušení ovoce je jednou z možností, jak je uchovat na zimu. Sušené meruňky jsou sušené meruňky rozdělené na dvě části. Pro výrobu sušeného ovoce neberou šťavnaté sladké ovoce s hustou dužinou, kámen by měl být snadno oddělen. Používají se asijské odrůdy, jejichž obsah sacharózy je vyšší než 18%.

Jak si vybrat meruňky?


Husté ovoce po sušení se redukuje 4-5krát. Zralé jsou vybrány celé meruňky vytrhané ze stromu. Poškozené shnilé plody, které spadly na zem, nejsou pro sušení vhodné. Nelze použít přezrálé měkké ovoce.

Meruňky se sklízejí v jasných, oranžových nebo žlutých barvách, pevné a pružné na dotek. Pozornost je věnována hořkosti ovoce, existují hybridy s určitou hořkostí. Nesušte předčasné zrání ovoce. Je lepší brát červencové ovoce, během této doby bude svižné slunce meruňky rychleji.Při jaké teplotě suší meruňky?


Teplota pro získání sušeného ovoce:

1. V troubě začněte sušit ovoce při 45 stupních, poté se zvýší na 60-70 stupňů.
2. Meruňky leží 12 dní za slunečného počasí na čerstvém vzduchu - nad 30 stupňů.
3. Elektrická sušička - teplotní režim pro sušičku 55-65 stupňů.
4. Ve vzduchojemu zapněte režim 60-65 stupňů.


Zajímavý!
Meruňková jádra jsou vynikající a velmi zdravá.

Jak sušit meruňky pro sušené meruňky?

Sušené ovoce se v zimě nezpracovává ani neumývá, takže neztrácí své prospěšné vlastnosti, proto ovoce před sušením důkladně omyjte. Rozdělte ovoce na dvě části a odstraňte velký kámen.

Uvnitř některých vzorků jsou okamžitě vidět larvy červů a tmavých skvrn. Takové ovoce se zahodí. Pokud ignorujete živé tvory, pak v budoucnu zkazí sušené meruňky.


Pozornost!
Řezané ovoce se nedoporučuje umývat.

Sušení v troubě

Pečicí list pro troubu přikryjte listem pergamenu, polovinu meruňky položte nařezanou. Nastavte režim na 40 ° C *. Umístěte plech na pečení do trouby na střední polici. Po 3 hodinách zvyšte teplotu na 60 ° C, mírně otevřete dvířka. Musí existovat vývod pro páry, jinak se ovoce bude péct. Dvě hodiny před připraveností nastavte režim na 50 stupňů. Celý proces trvá 10-11 hodin.

Aby byla barva přirozenější, před odesláním do trouby se ovoce udržuje v parní nádobě nebo vroucí sladké vodě v cedníku po dobu 10 minut. Chcete-li rozložit více plodů, použijte několik roštů najednou.Zajímavý!
Jantarově zbarvené sušené meruňky jsou dány kyselinou citronovou, před sušením jsou plody drženy v citronovém roztoku: jedna lžička kyseliny na 2 litry vody.

Sušení na slunci

Poloviny budoucího sušeného ovoce jsou rozloženy v oblasti s dobrým větráním, mimo prach a plyny. Plody jsou volně umístěny nahoru a řezy, jsou ponechány ve stínu po dobu 3 hodin. Poté jsou přeneseny na kovové mříže nebo dřevo, přeneseny na slunce. Kov je potažen látkou. Večer se sladké přípravky užívají uvnitř v případě deště. Po 5-7 dnech se sušené meruňky přestanou lepit a zmenšovat se, mohou být hustěji rozloženy. Sušení trvá asi 13-15 dní.

V mikrovlnné troubě

Sušení ovoce v mikrovlnné troubě není snadné, musíte tento proces neustále sledovat. Mikrovlny rychle suší meruňky a mohou je spálit. Výkon je nastaven na ne více než 300, čas jsou 3 minuty. Otevřete, pokud je proces neúplný, znovu zapněte režim a zvyšte dobu o 30 sekund, dokud nebudou sušené meruňky připraveny..

Sušení v elektrické sušičce

Možnost 1
V elektrické sušárně je doba sušení meruněk kratší než na slunci. Není nutné postupovat, pomáhá automatický režim. Výběr, umytí a osvobození ovoce ze semen. Poloviny jsou rozloženy na plastové misky. Prvních 1,5 hodiny - 50 ° C *, 6 hodin - 65 ° C, poslední hodinu - 50 ° C *. Pokud jsou plody malé, zkracuje se čas o jednu hodinu..

Varianta 2
Přeneste meruňky do pánve a posypte cukrem (1: 1). Nechte 7-8 hodin vypadat šťávy. Vypouští se a připravuje se sirup: na 2 kg ovoce, 2 sklenice šťávy a stejné množství cukru. Vařte 3-5 minut. Opatrně nalijte poloviny ovoce do horkého sirupu, vymačkejte citronovou šťávu do sladké hmoty a vypněte teplo. Chlazené ovoce se filtruje přes cedník, dokud tekutina neodteká až do konce. Meruňková šťáva se používá pro kompoty, palačinky, palačinky atd. Poloviny ovoce jsou položeny na podnosu sušičky tak, aby se nepřijímaly navzájem a během sušení se nepřilepily. Teplotní rozsah:

- 2 hodiny - 50 stupňů;
- 8 hodin - 60 stupňů;
- 2 hodiny - 45 stupňů.


Zajímavý!
Konvektomat je dobrou alternativou k elektrické sušičce.

Venku na čerstvém vzduchu

Poloviny ovoce navlékněte na provázek a nechte je zaschnout na osvětleném místě. Lze navléci na tenké větvičky nebo špejle. Umístěte je v mírném úhlu. Doba schnutí od 10 do 12 dnů. Je možné sušit meruňky i na stinném místě, hlavní podmínkou je dobré větrání.

Plastové sítě jsou uzpůsobeny pro sušení, ovoce se rozkládá mezi dvěma sítěmi, kromě vysoce kvalitního sušení je to ochrana proti hmyzu.

Miska s rozloženými meruňkami je zabalena do gázového plátna, které je mnohem větší než velikost podnosu. Čtyři konce jsou uvázány a zavěšeny ve vhodné oblasti. Doba schnutí dva týdny.

Skladování sušených meruněk

V průběhu času se mění barva sušených meruněk, ovoce silně vyschne nebo začnou chyby. Místo skladování je suché, chladné a tmavé..

Metody skladování:

- skleněné nádobí s víkem;
- plastová nádoba s víkem, výrobky jsou v ní skladovány při 18 stupních;
- v dřevěných bednách;
- umístěné v husté plátěné látce, vlevo zavěšené;
- zmrazené sušené meruňky - jeho užitečné vlastnosti jsou zachovány;
- sušené ovoce se skladuje v lednici, použijte skleněné obaly.


Důležité!
Dobrá těsnost nádoby zbaví produkt vlhkosti a cizích pachů.

Vysoce kvalitní sušené ovoce oranžové, žluté, jantarové barvy, záleží na meruňkovém hybridu. Sušené meruňky by měly být na dotek pružné, při stlačení prstem neuvolňovat tekutinu. Ve výsledku zůstává až 15% původního množství vody.

Tajemství vaření sušených meruněk

Několik tipů pro výrobu lahodných sušených meruněk:

1. Velké exempláře suché po dlouhou dobu a špatně, zvolte malé nebo středně velké plody.
2. V troubě meruňky ztratí barvu a jejich chuť je horší než sušená na slunci.
3. Ovoce musíte pravidelně obracet - v troubě, na slunci.
4. Plody je nutné zakrýt gázou, jinak na ně napadne hmyz.
5. Po sušení v peci se sušené meruňky umístí do dřevěné krabičky a po dobu 20 dní se pevně uzavřou. Tato technika zachová prospěšné vlastnosti ovoce..
6. Příliš vysoké teploty v troubě, nad 70 stupňů, způsobí, že se plody přilepí, mohou hořet.

Je lepší namočit sušené meruňky zakoupené v obchodě po dobu 20 minut v teplé vodě před použitím k odstranění konzervačních látek z produktu. Domácí výrobky jsou mnohem bezpečnější než výrobky zakoupené v obchodech. V zimě se sladká pochoutka stane léčbou pro čaj a pomocníkem v boji proti nedostatku vitamínů.
Podívejte se na podobné recepty

» » Jak sušit meruňky pro sušené meruňky?