Lékárna heřmánek: pravidla pro sběr a sušení doma

Jak sušit heřmánku

Lékárna heřmánek má jedinečné léčivé vlastnosti. Je schopen zmírnit zánět, dezinfikovat, vyléčit rány a zmírnit křeče. Heřmánek je široce používán v medicíně, tradiční i lidový. Chcete-li zachovat maximální množství živin, musíte řádně sbírat suroviny a sušit je. V tomto článku budeme hovořit o všech složitostech tohoto procesu..

Složení: květy heřmánku
Čas do záložky: Léto


Jak sušit heřmánku

Herman Mashkov ve svém videu podrobně řekne, jak rozlišit běžného heřmánku od lékárny

Základní pravidla pro sběr léčivých surovin:

  • Vzhledem k tomu, že tato rostlina je velmi běžná, musíte pro její sběr vybrat ekologická místa. Zejména je třeba se vyhnout místům skladování domácího odpadu, silnic, železničních a jiných kontaminovaných míst.
  • Nejlepší čas na sklizeň heřmánku je od poloviny června do srpna.
  • Sběr rostliny by měl být prováděn v ranních hodinách bezprostředně po tání rosy. Pokud byla rosa příliš hojná, je lepší odložit sbírku..
  • Při sběru by mělo být počasí suché a slunečné.
  • Květiny jsou řezány ostrými nůžkami nebo nožem.
  • Heřmánkové pupeny jsou oddělené od stonku, nikoli odříznuty celé rostliny.
  • Stonek, který není delší než 3 centimetry, je ponechán z hlavy květu.
  • Je-li třeba připravit zelenou hmotu, například pro koupele a obklady, provede se řez ve vzdálenosti 30 centimetrů od vrcholu. Zároveň je třeba odříznout větve od různých keřů, aby se rostlina plně zotavila..

Při dodržení všech pravidel pro sběr heřmánkové lékárny se můžete spolehnout na dobrou kvalitu léčivých surovin.

Jak sušit heřmánku

Jak sušit heřmánku

Sušení rostliny, jako je heřmánek, by mělo získat vaši maximální pozornost. Kvalita léčivého přípravku získaného z heřmánku bude záviset na tom, jak správně je dehydratační proces dodržován..

Po shromáždění květin musíte začít sušit co nejdříve..

Hlavním a nejsprávnějším způsobem uchování farmaceutického heřmánku je přirozené sušení čerstvým vzduchem.

Jak sušit heřmánku

Výběr místa sušení je velmi důležitý. Měl by být tmavý, suchý a dobře větraný. Rostlina nesmí být v žádném případě sušena na přímém slunci. Jasné světlo ničí všechny živiny.

Květiny jsou rozloženy na hadřík nebo mřížoví. Vrstva surovin by neměla být příliš velká. Pokud jsou květiny rozloženy volně, přirozený proces zahřívání uvnitř „haldy“ povede k rozkladu suroviny.

Je důležité, aby pupeny byly poměrně volné, to zajistí normální cirkulaci vzduchu..

Léčivé suroviny musí být také chráněny před hmyzem. Chcete-li to provést, je pokryta gázou hadříkem, který vám umožní "dýchat".

Heřmánek je třeba několikrát denně promíchat a převrátit..

Jak sušit heřmánku

Teplota vzduchu během sušení by měla být mezi 25 - 35 stupni. Pokud se zhorší povětrnostní podmínky, měly by být nádoby s květinami přeneseny do domu a sušeny při pokojové teplotě..

Pro sušení heřmánku celými stonky použijte metodu vázání. Za tímto účelem jsou svazky tvořeny ze surovin, které jsou potom zavěšeny v určité vzdálenosti od sebe na laně vzhůru nohama. Nejlepší místo pro sušení heřmánku je v temné podkrovní místnosti..

Jak sušit heřmánku

Sušení přirozeně trvá asi 10 - 14 dní. Dobře sušené květiny, které se třením mezi prsty rozpadají, a stonky se stávají křehkými na zlomení.

Pokud není čas na sušení léčivých surovin, nebo pokud na to není vhodný prostor, lze heřmánku sušit s elektrickou sušičkou na zeleninu a ovoce.

Tráva nebo květiny jsou položeny na grilu zařízení a sušení začíná při teplotě 35 - 40 stupňů. Pokud jednotka nemá schopnost regulovat teplotu, nebude tato možnost sušení fungovat..

Jak sušit heřmánku

Podívejte se na video z kanálu „Kramarenko Family. Svobodná matka "- Heřmánek sušený v lékárně

Jak uchovávat suchý heřmánek

Sušené léčivé suroviny je třeba skladovat v lepenkových krabicích nebo ložním prádle. Pokud plánujete používat skleněné obaly ke skladování, musíte si pamatovat jednu věc - tráva musí dýchat, takže místo těsného víka byste měli použít list pergamenu.

Maximální doba skladování heřmánku je 1,5 roku.

Jak sušit heřmánku


Podívejte se na podobné recepty

» » Lékárna heřmánek: pravidla pro sběr a sušení doma