Jak správně připravit (fermentovat a sušit) ivan čaj doma

Jak připravit ivan čaj

Hodně bylo napsáno o tom, jak sbírat, zpracovávat a sušit ivan čaj (fireweed) jak ve zvláštních knihách, tak na internetu. Tady nebudu mluvit o sběru surovin pro přípravu nádherného a aromatického kyperského čaje (to je další z mnoha jmen pro ivan čaj), ale podělím se o vlastní metodu, kterou zpracovávám shromážděné zelené listy rostliny a jak je suším pro budoucí použití..

Složení: Kvetoucí Sally
Čas do záložky: Léto


Ihned poznamenám, že nejsem zastánce sušení tohoto produktu v troubě. Toto sušení dává listům tmavou barvu, což má za následek tmavou infuzi, jako normální čaj..

Jak připravit Ivan čaj

Ale dávám přednost přirozeně sušenému čaji vrby. Nápoj z těchto sušených listů se ukazuje být delikátnější, spíše jako zelený čaj..

Vždy se snažím sbírat listy rostliny na ekologicky čistém místě, v loukách berry, v červnu až srpnu.

Jak připravit Ivan čaj

Snažím se sbírat ty nejjemnější a mladé listy a květy odděleně. Když jsem přišel domů, rozložil jsem květiny v jedné vrstvě a jednoduše je uschl při pokojové teplotě na místech, která nejsou osvětlena sluncem, a položil listy do hrubých vrstev na okenních parapetech v těch místnostech, kde není přímý přístup na slunci, a občas jim dávám šanci uschnout 3-4 hodiny. doba míchání. Během této doby listy nevyschly, ale už byly kulhavé, ne tak silné a elastické.

Jak připravit ivan čaj

Pak je nechám projít mlýnkem na maso. Dělám to tak, aby listy mohly kvasit a dávat šťávu.

Jak připravit ivan čaj

Právě tento proces dává Ivan-čaju jedinečnou bohatou vůni. Rozložil jsem zmeškanou hmotu do smaltované mísy a přikryl ji ručníkem a nechal ji dalších 10 až 12 hodin na teplém místě. Dostatečná teplota +25 stupňů je v létě přibližně pokojová teplota. Za těchto podmínek dochází k oxidaci a bylinná vůně se stává lákavým květem.

Fermentace doma skončila a začíná poslední fáze - sušení. Asi dva dny suším Ivan čaj na plechu.

Jak připravit Ivan čaj

Položil jsem ji na balkon a udělal malý návrh. Zdravé a voňavé čajové lístky vyschly - vložil jsem je do sklenice a uložil je na polici ve spížové skříni.

Uvařil jsem to jako normální čaj, ale mám ho v příjemné barvě zeleného čaje. V případě potřeby lze nápoj vařit 2-3krát z jedné infuze. Současně Ivan čaj neztrácí své prospěšné vlastnosti..

Nabízíme k prohlížení řady videí od uživatele "ekomesto". První bude hovořit o tom, kde, kdy a jak sbírat Ivan-čaj.

Ve druhém se naučíme, jak se správně připravit a jak dochází k fermentaci čaje Ivan.

Poslední videa - jak sušit Ivan čaj.

Sklizeň fireweed, to je zdravá rostlina, to je pravda, uvařte báječný nápoj s láskou a pijte kyperský čaj pro zdraví.


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak správně připravit (fermentovat a sušit) ivan čaj doma