Sušený rozmarýn: způsoby, jak připravit kořeněné byliny - jak doma sušit rozmarýn

Jak sušit rozmarýn

Rosemary je keř, ve kterém se mladé zelené větvičky, květy a listy hojně používají pro kulinářské a léčivé účely. Chuť a vůně této rostliny je kořenitá, připomínající aroma jehličnanů..

Složení: rozmarýn
Čas do záložky: Léto


Při vaření se rozmarýn používá k ochucení pokrmů z masa a drůbeže, ryb a mořských plodů. Esenciální oleje, na které je tato rostlina bohatá, se používají pro léčebné účely. Také léčivé tinktury se vyrábějí z výhonků tohoto keře a vaří se čaj.

Protože rozmarýn obsahuje velké množství éterických olejů, musí být sušen s velkou péčí. V tomto článku si povíme o všech způsobech, jak správně rozmarýn vyschnout..

Jak sušit rozmarýn

Je nutné sbírat zelené části rostliny, dokud keř nezačne kvitnout. Během tohoto období sprcha obsahovala největší množství živin a aromatických olejů. Větvičky rozmarýnu jsou oříznuty 15 až 20 centimetrů dlouhé a snaží se vybrat nejmenší a nejmladší výhonky.

Jak sušit rozmarýn

Pro přípravu čaje a tinktury se sbírají květy rozmarýnu. Řezají se během období aktivního kvetení rostliny. Shromážděné květenství musí být zasláno k sušení co nejdříve, aby neměly čas na vadnutí.

Jak sušit rozmarýn

Metody sušení rozmarýnu

Naživo

Shromážděné suroviny mohou být sušeny ve stínu a dobře větraném prostoru nebo venku pod markýzami. Hlavním úkolem je chránit rozmarýn před slunečním zářením, jinak greeny ztratí barvu a většinu živin.

Zelená hmota se nanáší na listy papíru a suší se každý den. Sušte rozmarýn samostatnými listy, ale je mnohem snazší sušit suroviny větvičkami..

Můžete také tvořit malé svazky, každý 5-7 větviček, a pověsit rozmarýn dolů s listy na verandě nebo v podkroví.

Květiny se pokládají na trelízách nebo na sítech v běžné vrstvě a suší se ve stínu, příležitostně se promíchají.

Přirozené sušení trvá asi 2 týdny.

Jak sušit rozmarýn

V sušárně na zeleninu a ovoce

Pokud povětrnostní podmínky neumožňují zelení dostatečně rychle schnout, můžete použít elektrický sušič na zeleninu a ovoce.

Zelené větvičky rozmarýnu se nakrájí na kousky 5-6 centimetrů a rozloží se v jedné vrstvě na rošty sušárny. Aby se zachovalo maximální množství éterických olejů, neměla by teplota topení překročit 40 stupňů.

Květiny se suší stejným způsobem, pouze čas na sušení květenství bude trvat polovinu, asi 4 hodiny.

Jak sušit rozmarýn

V troubě

Je vysoce nežádoucí použít tuto možnost pro sklizeň rozmarýnu, protože je poměrně obtížné regulovat teplotu ohřevu trouby. Pokud je však nutné koření naléhavě zaschnout a není k dispozici žádný jiný způsob, musí být trouba nastavena na minimální ohřev..

Dveře trouby by měly být mírně otevřené a misky rozmarýnu by měly být na horní polici. Doba schnutí - 3 - 4 hodiny.

Jak sušit rozmarýn

Ve svém videu Alexander Maximov vypráví o blahodárných vlastnostech rozmarýnu a receptů na přípravu léčiv

Jak uchovávat sušený rozmarýn

Kvalitně sušené suroviny mají šedozelenou barvu, pikantní hořkou chuť a jasnou vůni kafr..

 Větvičky jsou před uložením do skladovacích nádob zbaveny listů. Suché listy lze rozmělnit na prášek v mixéru, ale při vaření je nejlepší použít celé jehlicovité listy.

Skladujte rozmarýn po dobu 1 roku v papírových nebo látkových sáčcích. Místnost, kde se koření skladuje, musí být suchá a chladná.

Jak sušit rozmarýn


Podívejte se na podobné recepty

» » Sušený rozmarýn: způsoby, jak připravit kořeněné byliny - jak doma sušit rozmarýn