Jak připravit sušené ovoce na zimu

Sušené ovoce na zimuJak si zachovat prospěšné vlastnosti ovoce, aby tělo nezažilo nedostatek vitamínu v zimě? Co dělat, pokud neexistuje sklep a možnost dlouhodobého skladování bobule syrové? Za tímto účelem by mělo být na podzim av létě sklizeno sušené ovoce, což je jednoduchý proces a lze jej provést doma.

Užitečné vlastnosti sušeného ovoce

Kromě nasycení těla vitaminovým a minerálním komplexem jsou sušené ovoce výbornou alternativou sladkostí pro lidi s cukrovkou nebo vedoucí zdravý životní styl. Mohou být konzumovány jednoduše v sušené formě, nebo mohou být použity jako přísady do salátů, pečiva. Jaké jsou výhody takového produktu:

 1. Ve srovnání s čerstvým ovocem obsahují ještě více biologicky aktivních látek, sušené ovoce je koncentrát užitečných látek.
 2. Váha plodu se ztrácí, ale zůstává a v některých plodech se obsah kalorií zvyšuje.

Nevýhodou tohoto procesu je skutečnost, že během tepelného zpracování dochází k rozkladu některých nestabilních vitaminů (například skupina C). V závislosti na druhu ovoce, které se používá ke sklizni, bude obsahovat odlišnou sadu stopových prvků a bude použit pro specifické účely..

Jak připravit sušené ovoce na zimu

Lepší je sušení. Tento proces se liší od sušení tím, že probíhá při nižších teplotách (ne více než 65 stupňů). S touto metodou konzervování bude zachováno mnohem více živin..

V průmyslových výrobních metodách se často přidává další cukr, aby se zlepšila chuť, vytékala voda z mikrobiálních buněk a přidal se oxid siřičitý (chrání před znehodnocením a zabarvením). Proto se při nákupu musíte podívat na složení produktu. Většina cukru se nachází v sušeném ovoci z banánů, brusinek a ananasu.

Populární ovoce

Na prvním místě v popularitě jsou rozinky, následované sušenými švestkami, sušenými meruňkami, fíky a datly. Ale to není zdaleka celý sortiment, který lze konzumovat sušený. Na čaj jsou vhodné maliny, borůvky, šípky, borůvky. Po sušení se z nich voda odpaří a semena mohou být použita jako aromatická a aromatická přísada. Jablka a hrušky se často používají pro kompoty a odvarky..

Metody vaření

Jedna porce sušeného nebo sušeného ovoce poskytuje lidskému tělu každodenní potřebu vitamínů a minerálů, nasycených antioxidantů a vlákniny. Při výběru ovoce pro svačinu nebo pro léčebné účely byste se měli seznámit s prospěšnými vlastnostmi každého z nich.

Data jsou tedy schopna nahradit sladkosti, obsahují nadbytek fruktózy a jsou dobrými stimulanty imunity. Melounové milenci ji mohou sušit a hodovat po celý rok - plně si zachovávají prospěšné vlastnosti čerstvých bobulí.

Sušené hrozny

Sušené hroznyNejužitečnější rozinky jsou s vysokým obsahem thiaminu (vitamín B1), který má příznivý účinek na nervový systém. Díky nízkému obsahu sodíku je ovoce nejvhodnější pro pacienty s hypertenzí. Vzhledem k přítomnosti železa je předepsán jako doplněk anémie. Je vždy součástí stravy pro stravu, nasycuje tělo energií a doplňuje zásobu vitamínu v těle. V případě otravy pomáhá rozinky vývar udržovat v těle životodárnou vlhkost a chrání před dehydratací.

Pro výrobu rozinek se nepoužívají všechny odrůdy révy, ale pouze odrůdy bez semen. Výsledek závisí na surovině - neměly by být shnilé a rozmazlené hrozny. Pokud se bobule obsahující semeno suší, lze ji použít v kompotech nebo odvarech. Nutriční hodnota na 100 g - 279 kalorií.

Po vysušení z hroznů ztrácí 85% vody, ze které sestává, cukr zůstává na svém místě. To znamená, že méně vody opouští sladší bobule.. Postup lze provést několika způsoby:

 • místo na slunci a pravidelně otočte bobule, dokud zcela nevyschne;
 • sušení s předběžnou alkalizací: bobule je nutné ponořit do vroucího roztoku sody po dobu několika minut (40 g soli na 10 l), poté opláchnout pod studenou vodou (pokud se tak nestane, pokožka praskne);
 • ve stínu - po ošetření zásadami se bobule umístí na podnosy, které se pokryjí látkou a jednu hodinu se fumigují sírovými bombami.

Připravenost rozinek je stanovena tímto způsobem: při stisknutí prsty by se neměla objevovat žádná tekutina.

Sklizeň sušených meruněk

Sušená meruňka obsahuje velké množství vitamínu A (ve 100 g 60% denní dávky), což je nejužitečnější pro orgány zraku, srdce a pokožku. Celkově si sušené meruňky po sušení ponechají asi 30% vitamínového složení a 80% stopových prvků.

Sklizeň sušených meruněk

Při nákupu sušeného ovoce v obchodě byste měli věnovat pozornost vzhledu ovoce: mělo by být nudné. Lesklý, jasný vzhled naznačuje chemické zpracování. Pro snížení množství škodlivých látek se doporučuje před použitím namočené sušené meruňky namočit po dobu 15 minut do vroucí teplé vody..

Pro výrobu sušeného ovoce byste měli zvolit masité ovoce, ve kterém nejsou žádné tvrdé žíly. Suché meruňky na čerstvém vzduchu zavěšené v gázi. Aby se zabránilo hnilobě, je nutná dobrá ventilace. V noci musíte přinést ovoce do místnosti, aby na ně neklesla ranní rosa.

Hotové, bez předběžného zpracování, tmavé meruňky. Pro udržení příjemné jantarové barvy, existuje několik tajemství:

 • vydržte několik minut ve vroucí sladké vodě;
 • namočte do roztoku kyseliny citronové (1 čajová lžička na 1 litr vody).

Výhody švestek

Výhody švestekSušené švestky jsou zvláště užitečné pro lidi s nadváhou a zácpou. Ovoce obsahuje vlákninu, pektiny, draslík, hořčík a mnoho organických kyselin (téměř 200% na 100 g denního příjmu). Ovoce jde dobře s dezerty, používá se v salátech a pečeném zboží.

K přípravě sušeného ovoce potřebujete tvrdé ovoce (měkké vydávají příliš mnoho šťávy). K odstranění voskového lesku je nutné alkalické ošetření. Přirozené sušení se provádí pod sluncem na podnosech. Celý proces bude trvat 5-6 dní. V noci by se ovoce mělo uchovávat doma..

Jablka a hrušky

Nejlevnější zdroje minerálů a vitamínů v mírném klimatickém pásmu. Sušená jablka obsahují nejvíce železa (100 g - 43% denní hodnoty) a množství vlákniny se oproti surovině čtyřikrát zvyšuje. V nich však není téměř žádná kyselina askorbová, takže není možné plně nahradit čerstvé ovoce. Kůra je plná antioxidantů, proto je její odlupování nežádoucí.

Hruška není populární v jablcích, je bohatý na vitamín C, glukózu, a množství organických kyselin v něm je 75% denního příjmu. Jedinečnost spočívá v tom, že obsahuje arbutin (přírodní antibiotikum). Pravidelná spotřeba proto sníží riziko infekčních chorob a pomůže k rychlému uzdravení. Hruška také zlepšuje srdeční činnost a posiluje stěny krevních cév a také dokonale uspokojuje hlad, což je velmi užitečné při hubnutí.

Vlastnosti obr

Toto ovoce je lídrem v obsahu draslíku (druhý pouze na ořechy), což má velký význam pro lidi trpící vysokým krevním tlakem. Během těhotenství její použití sníží potřebu kyseliny listové v těle a bude mít příznivý účinek na střeva. Bylo zjištěno, že 100 g fíků poskytne člověku vlákninu pro více než polovinu denní potřeby..

Sušení ovoce

Aby se zabránilo procesu kvašení, ovoce by se mělo před sušením umístit do vroucí sladké vody a poté položit na drátěný stojan pod sluncem. U této metody budou fíky připraveny k uložení za několik dní..

Sušení v troubě a elektrické sušičce

Alternativou k přirozenému sušení je zrychlená metoda v peci nebo v elektrickém domácím spotřebiči. Připravené ovoce se pokládá v malých porcích na drátěný stojan v intervalech od sebe. Každý typ vyžaduje svůj vlastní teplotní režim:

 • Sušičky (dehydratátory) na zeleninu a ovoceU jablek a hrušek - 60-80 stupňů po dobu 10-12 hodin, poslední hodiny snižují teplotu na 50, pravidelně je třeba míchat.
 • Sušení sušených švestek začíná nízkými teplotami a periodickým chlazením (každých několik hodin), v poslední fázi by měl být maximální stupeň pece asi 90 stupňů. A pro lesklý povrch je třeba dále zvýšit teplotu, aby se objevil cukr a švestka karamelizovala.
 • Optimální režim pro sušené meruňky je 60-70 stupňů, je vhodnější položit hadřík pod kousky meruněk a po chvíli ovoce přesunout na plech potažený papírem. Celková doba vaření - asi 12 hodin, v závislosti na šťavnatosti ovoce.
 • Hrozny se suší při 60 až 75 stupních.

Je třeba poznamenat, že v umělém procesu je chuť mírně ztracena. Další možností je použití elektrické sušičky, ale liší se v závislosti na výrobci. Obecný princip činnosti zahrnuje vytápění a větrání. Rozlišujte mezi konvekčním (nevýhodou - nadměrné sušení horkým vzduchem) a infračerveným (náklady na zařízení jsou vyšší a rozměry jsou větší) typy a mohou se také lišit ve víceúrovňových nastavitelných zásobnících, časovačích.

Bez ohledu na typ sušení se sušené ovoce stane po celý rok skladem vitamínů a minerálů.


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak připravit sušené ovoce na zimu