Kysané zelí na zimu

Cuketu lze nazvat skutečně univerzální zeleninou, protože z ní lze připravit mnoho příprav na zimu, například můžete připravit marinované cukety, slaný, můžete z nich vyrobit kaviár, salát, občerstvení, dokonce i kandované ovoce a džem. Řekneme vám, jak vařit kysané zelí na zimu.
Vezměte 2 kg cukety, oloupejte je a nakrájejte, ale ne na lodích, jako u cukety pečené v troubě, ale v kruzích, jejichž tloušťka by měla být 2-3 cm. Pokud je cuketa již zralá, je lepší odstranit jádro. Pokud je velikost zeleniny poměrně velká, bude třeba kruhy rozřezat na 2 nebo 4 kusy.

Kysané zelí na zimu

Pro 1 litr vody vezměte 80 g soli a 10 g cukru, uveďte solný roztok do varu a vařte 3 minuty. Do solanky přidejte 10 lusků koření a černého pepře, lžičku semen koriandru a 4-5 bobkových listů, vařte dalších 5 minut.

Plátky cukety vložte do sterilizovaných sklenic, každou vrstvu bude třeba posypat česnekem (celkem bude zapotřebí 3–4 ks česneku). Sklenice naplňte teplou solankou a nechte ji vařit při pokojové teplotě po dobu 2-3 dnů. Potom sterilizujte sklenice (10 minut - půl litru, 20 minut - litru), uzavřete plastovými víčky. Skladujte obrobek ve sklepě nebo lednici.
Nakládaný recept cuketa s mrkví
Omyjte 1 kg cukety, nakrájejte na velké kousky a blanku po dobu 1 minuty. Stejné manipulace opakujte se 300 g mrkve. Oloupeme a nasekáme 200 g česneku. Cuketu, mrkev a česnek položte do vrstev v suché nádobě. Každá vrstva musí být posypána solí, bude potřebovat 20 g na každý kilogram zeleniny. Umístěte na chladné místo pod útlakem, po 2 týdnech budou cukety připraveny.
Mohlo by vás také zajímat zelí recept.
Podívejte se na podobné recepty

» » Kysané zelí na zimu