Jak správně sušit banány doma

Jak sušit banány

Plody, jako jsou banány, nejsou pochoutkou a jsou snadno dostupné bez ohledu na roční období. Proč tedy suché banány, ptáte se. Odpověď je jednoduchá. Sušené a sluncem sušené banány jsou lahodný a uspokojivý dezert. Vždy si můžete vzít s sebou sušené ovoce a dát si s sebou svačinu ve správný čas. V tomto článku si povíme, jak správně přistupovat k procesu dehydratace banánů..

Složení: banán, voda, citronová kyselina, citronová šťáva
Čas do záložky: Celý rok


Před sušením musí být banány opláchnuty tekoucí vodou a oloupány.

Jak sušit banány

Dále se musíte rozhodnout, jaký výsledek chcete nakonec dosáhnout - banány sušené na slunci nebo úplně sušené banánové lupínky. Způsob, jakým krájíte ovoce, bude na tom záviset..

U sušeného produktu se banány nejlépe nakrájí na velké kousky. Velké ovoce může být nejprve nakrájeno na polovinu a poté na každou polovinu. Malé mini banány (Baby Banana) lze sušit celé.

U třísek se ovoce řeže koly o tloušťce 5 až 10 milimetrů.

Jak sušit banány

Aby se zabránilo stmavnutí plodů během sušení, musí být po určitou dobu udržovány v okyselené vodě. K tomu se do misky nalije 200 ml studené vody a vymačkané šťávy z jednoho citronu. Citronovou šťávu lze nahradit 1 čajovou lžičkou kyseliny citronové. Plátky banánů se umístí do okyseleného roztoku na 20 - 30 sekund.

Po tomto postupu se plody umístí do cedníku a vyčkají, dokud přebytečná tekutina nevyteče co nejvíce..

Metody sušení banánů

Na slunci

Nejjednodušší metodou sušení je na první pohled využití slunečního tepla, ale v praxi se ukázalo, že je nej pracnější..

  • Zaprvé, proměnlivé povětrnostní podmínky nemusí vždy přispívat k vysoce kvalitnímu sušení..
  • Za druhé, v noci musí být paleta banánů přivezena domů a odvezena na čerstvý vzduch až po roztopení ranní rosy, jinak se jídlo zvlhne..
  • Zatřetí banány rozložené na paletě musí být spolehlivě chráněny před hmyzem, který na ně může přenášet patogeny..

Doba schnutí na slunci je 2 až 4 dny. To závisí hlavně na povětrnostních podmínkách a velikosti řezu ovoce.

Jak sušit banány

V troubě

Připravené výše uvedeným způsobem se banány položí na podnos pokrytý pergamenem. Pro zlepšení výměny vzduchu může být papír propíchnut nožem na několika místech.

Předehřejte troubu na teplotu 60 - 70 stupňů a vložte do ní plech s plátky. Je velmi důležité nechat dvířka trouby otevřená, aby mohl cirkulovat vzduch. Malé plátky banánů se zcela uvaří za 3 hodiny, zatímco větší plátky budou trvat mnohem déle. Nezapomeňte pravidelně otočit ovocné klíny tak, aby rovnoměrně vyschly..

Podívejte se na video z kanálu „Kuchyňská show“ - banánové lupínky - sušené banány se skořicí. Jak sušit banány v troubě.

V elektrické sušičce

Nejpohodlnější je použití elektrické sušičky, protože okolní vzduch během jeho provozu se zahřívá mnohem méně.

Kousky ovoce jsou rozloženy na paletách v jedné vrstvě, přičemž mezi nimi zůstává malá vzdálenost, aby se zabránilo slepení. Banány se suší při teplotě 60 - 70 ° C po dobu 10 - 12 hodin. Během této doby je třeba palety pravidelně vyměňovat. To by mělo být provedeno přibližně jednou za 2 hodiny..

Jak sušit banány

Připravenost ovoce se určuje individuálně. Někteří dávají přednost trhavým, zatímco jiní dávají přednost suchým banánovým lupínkům..

Po sušení je hlavní věcí vyrovnat vlhkost v produktu. K tomu se sušené ovoce položí z dehydratátoru do jedné nádoby a nechá se několik hodin stát. Během této doby bude zbývající vlhkost v banánech rovnoměrně distribuována do banánů..

Podívejte se na video z kanálu "Ezidri Master" - Jak si vyrobit sušené banány doma?

Jak skladovat sušené banány

Banány sušené na slunci by měly být skladovány v hlavní části chladničky v těsně uzavřené nádobě. Za těchto podmínek lze sušené ovoce skladovat až 1 rok..

Po úplném vysušení může být produkt skladován při pokojové teplotě v nádobě nebo plastovém sáčku. Pokud je v místnosti normální vlhkost, můžete uložit suché banánové plátky do papírových sáčků..

Jak sušit banány


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak správně sušit banány doma