Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Zkušení zahradníci si dobře uvědomují, že různé odrůdy révy se vyznačují specifickými vlastnostmi, různou mírou odolnosti vůči chorobám, a proto je tak populární roubování hroznů - tato událost pomáhá zlepšit odolnost rostliny vůči negativním faktorům prostředí.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Podmínky roubování révy

Existuje několik způsobů, jak lze vakcinační postupy provádět po celou sezónu. Například pro roubování hroznů jarní načasování bude přísně vymezeno - od konce dubna do začátku května.

Doba roubování hroznů v létě, koncem června a července a podzimní události se konají začátkem srpna, zatímco počasí je stále dobré. Na podzim se můžete připravit na zimu různé hrozny.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Roubování hroznů na jaře - termíny, video, roubování

Rostlina se roubuje poté, co pupeny bobří na podnose. Jarní doba roubování - v dubnu při teplotě nejméně 15 stupňů. Důležitou podmínkou úspěšné fúze je hojný tok mízy, tento jev se nazývá míza mezi vinaři. Neměli byste manipulovat se spalujícím sluncem, ale nemělo by být ani zima.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Metody:

1. Podzemí roubování hroznů na jaře zády k sobě. Pažba se pěstuje v oddělené oblasti a poté se řeže 5 cm pod úrovní terénu. Na vyrobeném průřezu na podnoží je umístěna dřevěná tyč, na obou stranách naostřená (průměr 5 mm, přibližně 3 cm dlouhá). Na tuto tyč je umístěn potomek a místo kontaktu je zabaleno vlhkým hadříkem a pevně svázáno plastovým sáčkem. Hadřík pravidelně navlhčujte, protože vyschne - za tímto účelem vložte do vaku injekční stříkačku a zavlažujte. Když pupeny kvetou shora, odstřihněte polyethylen a materiál zcela odstraňte, když délka výhonků dosáhne 5 cm.

2. Budding. Odřízněte chlopeň na rukojeti (krok zpět asi 2 cm pod a nad okem), proveďte podobný řez na podnoží, spojte a spojte spárou s omítkou nebo provázkem.

3. Do rozdělení na podzemní šachtu. Po dobu 2-3 dnů vyjměte řízky sklizené z pádu, naostřete špičky a držte je v roztoku Epin. Vykopat kmen stromu podnoží do hloubky 15–20 cm, odstranit kůru a kořeny, které byly viditelné. S ostrým roubovacím nožem uprostřed kmene rozdělte - jeho hloubka se bude rovnat délce špičaté špičky řezu (3-4 cm). Vložte štěp do štěrbiny, místo štěpu fixujte provázkem, přikryjte jílem. Vyplňte vykopaný otvor a naplňte jej pískem.

zjistit, jak zmrazit hrozny na zimu.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Roubování hroznů černé až černé

Roubování hroznů "Černý k Černému" se provádí brzy na jaře, kdy jsou pupeny a potomky a podnože stěží otevřené. Štěp bude řízkem loňského roku, uloženým od podzimu ve vlhkém písku. Můžete je také uložit ve vlhkém hadříku na tmavém místě, zabaleném do plastu. Teplota v místnosti by měla být mírně nad nulou až do 2 stupňů.

Tento jarní roubování Provádí se k omlazení a posílení řas, zvýšení odolnosti proti teplotním extrémům, škůdcům a chorobám, získání několika výhonků z jednoho kořene, zvýšení produktivity a prodloužení doby plodnosti. Jedinou nevýhodou metody "Černý k Černému" bude významná investice času.

Připravte nůžky na stříhání a nůž s ostrými hranami pro očkování. Nejprve odřízněte několik zdravých révy s poupaty, které je třeba na několik dní vložit do vody - tímto způsobem zkontrolujete jejich vitalitu, protože pro práci můžete střílet pouze se zelenými listy. Po dobu 24 hodin před manipulací by měl být materiál v roztoku stimulujícím růst. Vyberte si keř pro postup - musí být mrazuvzdorný, energický, odolný proti bakteriálním a houbovým chorobám, 3-5 let starý.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Stopky důkladně osušte. Připravte suchý a čistý nůž. Odstraňte všechny listy z vinné révy a odřízněte horní část (asi 5 cm nad uzlem). Pro očkování vyberte místo mezi 2 a 3 uzly, dezinfikujte manganistanem draselným (slabý roztok).

Podnož rozdělte podélně o 3 cm a do mezery vložte stopku, která má stejný průměr. Těsný "obvaz" místo manipulace s bavlněným hadříkem (páska, gumová rukavice) - tím se zabrání toku mízy, nedovolí, aby se vinice pohybovala. Navlhčete látku a zabalte ji plastovou fólií na horní straně, můžete ji také zakrýt průhlednými taškami na zip. Nemusíte se ničím zakrývat, pokud jsou pupeny na dříku prakticky nefoukané - všechno bude spolu růst tak dobře. Nejlepší teplota pro růst bude 22-26 stupňů..

Nezapomeňte, že musíte jednat co nejpřesněji a nejrychleji, protože plátky se mohou navíjet

Další péče o keř bude jednoduchá: pravidelně vodu a mělké uvolnění půdy, odříznutí přebytečných výhonků, ošetření proti škůdcům a chorobám.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Nyní víte všechno roubování hroznů na jaře - termíny, doba roubování, stejně jako nejoblíbenější metody.

Bude se vám líbit a hroznový džem s jablky, v chlebovém stroji vařené.

Zimní roubování

V zimě jsou nejčastěji roubovány mladé hroznové keře - staré jeden až dva roky. Zima štěpování vinných hroznů od ledna do března, ale mějte na paměti, že se materiál sklízí od podzimu.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Řízky připravujte stejným způsobem jako na jaře. Poté, co listy spadnou z hroznového keře, měli byste ho kopat, nakrájet na 10 cm a dezinfikovat vzdušnou část - k tomu můžete vzít tmavě růžový roztok manganistanu draselného. Připravený materiál vložte do nádoby s pilinami a pískem a umístěte jej do suterénu, kde bude udržována konstantní teplota 0 stupňů..

Den před akcí odstraňte oříznuté keře, důkladně jej očistěte, odstraňte zkažené kořeny, zdravé nakrájejte na 15 cm. Umístěte do místnosti, kde bude teplota 20 stupňů. Po zahřátí vložte pouzdro do velké nádoby naplněné vodou (teplota 15 stupňů). Po namočení po dobu 24 hodin odstraňte pažbu z vody, přebytečnou vlhkost odstraňte suchým hadříkem a jakýmkoli způsobem zasadte požadované řezání. Poté položte roubovanou rostlinu do skleněné nádoby, přikryjte ji plastovým obalem a vložte na teplé místo po dobu 2-3 týdnů (radiátor to udělá). Vezměte prosím na vědomí, že teplota by neměla klesnout pod 25 stupňů - pouze v tomto případě dojde k úspěšnému roubování. Posledním krokem bude umístění rostliny do nádoby v chladné, temné místnosti..

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Když venkovní teplota vystoupí dostatečně na to, aby se rostliny zasadily (15 stupňů), odstraňte naroubované vzorky z nádoby, odstraňte mrtvé části, nechte je 2-3 dny stát na čerstvém vzduchu a poté vytvořte pěstování hroznů na jaře na otevřeném prostranství.

Štěpování zelených hroznů

Metoda roubování řízků „Zelená až zelená“ spočívá ve splynutí řízků mladé rostliny se zelenými výhonky staré rostliny. Tuto metodu lze použít, pokud se vám podařilo připravit stopky na podzim nebo pokud se sousedé s vámi podělili o řízky z keřů na konci května.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Po dobu roubování starých hroznů dodržovat předpoklad - provádět manipulace na konci května, v této době je aktivní pohyb šťáv, růst vinné révy se zrychluje.

Pokud je v klidu - na podzim, brzy na jaře, odřežte keře podnoží předem. Řez by měl být 5 cm pod úrovní terénu, nezapomeňte jej zpracovat se zahradním hřištěm.

Dobře zalévat a zabalit kmen slámy, můžete také natáhnout plastový obal na vrcholu, takže se půda zahřeje rychleji a nové výhonky začnou růst. Signál, že stonek je připraven manipulovat se „zelenou až zelenou“, bude mít asi 25 cm dlouhé výhonky, měly by být silnější a začít ztuhnout.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

Tak pokračujte roubování hroznů do stonku. Na vinici nechte jen pár nejlepších klíčků, zbytek jen nakrájejte. Použijte ostrý nůž ke zkrácení výhonků, které zůstaly. Proveďte přímý řez pod druhým uzlem. List, který roste nad prvním uzlem, můžete nechat, ale ne nevlastní syn - opatrně ho odstraňte.

Potřebujete pouze jedno oko, aby bylo možné odříznout, a proto můžete zelenou stopku nakrájet na kousky 3-4 cm dlouhé. Nechejte 1,5 cm délky nad plachtou a 2 cm odspodu..

Potom odřízněte dno klínovým tvarem odspodu tak, aby obrobek pohodlně zapadl do štěrbiny. Po připojení by mělo být místo živého řezu izolováno: zabalte fólií, zakryjte zahradním lakem, vložte do plastové láhve, kterou byste neměli odstranit, dokud nezačne růst nová větev..

Tady najdete mnoho receptů na džem z těchto bobulí na zimu.

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody

V létě lze do zeleného výhonku roubovat zralý jednooký stonek, při této metodě lze sklizeň provádět ještě dříve než u metody zelená-zelená.

Je třeba připravit štěp na podzim, udržovat ho po celou zimu, aby řízky nevyschly. Pečlivě zkontrolujte slepé vzorky na jaře, vyberte nejsilnější vzorky, vložte je do vody s přídavkem kořene. Po dvou dnech namáčení vysušte materiál a nakrájejte na kousky (každý by měl mít jedno očko). Sekce zakryjte teplým parafínovým voskem.

Připravený materiál utěsněný parafinem skladujte na spodní polici chladničky nebo na jakémkoli jiném místě, kde bude teplota udržována na 4–6 stupních. Umístěte různé odrůdy do různých sáčků, podepište jméno.

Vyjměte obrobek z chladného místa v polovině června, odřízněte dno klínovým způsobem, vložte do štěrbiny vytvořené u mladého vinného révy, postupujte stejným způsobem jako u metody "zelené až zelené".

Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody


Doporučujeme striktně dodržovat všechny pokyny pro roubování rostlin, každá metoda má své vlastní vlastnosti: proces přípravy populace, sklizeň materiálu a dodací lhůtu. Neměli byste čekat na úspěšný růst po očkování, pokud jste nesplnili žádný z těchto stavů.

Dodržujte všechna pravidla zemědělské techniky pro péči o matečnou rostlinu - zalévejte keř včas, zajistěte mu dostatečnou úroveň osvětlení. Dodržujte teplotní režim, takže se například v chladném létě nebudou vyvíjet potomci a za horkého počasí se budete muset ujistit, že místa řezů nejsou suchá (v případě potřeby navlhčete látku, se kterou jsou řezy zabaleny)..

Ujistěte se, že plevele nerostou kolem keře, uvolněte půdu mezi zalévání, v letním období jsou plísňové choroby vinné révy nepřijatelné.


Podívejte se na podobné recepty

» » Roubování hroznů: načasování a čas. Jak správně roubovat řízky, typy a metody