Sběr a sušení léčivého heřmánku: postupný recept s fotografií

Jedním z nejdostupnějších léků současně používaných v lidovém i tradičním lékařství je heřmánek. Je to ona, kdo úspěšně pomáhá v boji proti chřipce, nachlazení, bolesti hlavy a dokonce i trávení, a navíc má uklidňující účinek a podporuje spánek..

Můžete si koupit heřmánku v jakékoli lékárně, ale je lepší si sbírat a sušit heřmánku sami. Sušení heřmánku - to není tak obtížné, jak se zdá na první pohled. Hlavní věcí je nalezení přesně léčivého heřmánku v různých loukových travinách, které se liší od obyčejného heřmánku v konvexním, ale zároveň dutém jádru, stejně jako poměrně krátkých a vzácných okvětních lístků.

Pravidla pro sběr heřmánku officinalis


Přestože květy heřmánku kvetou od května do září, měly by být shromažďovány pro následné sušení a použití pro léčebné účely nejdříve v polovině června. Současně by mělo být počasí suché a slunečné a místo sběru bylin se nachází daleko od průmyslových zón, dálnic a železnic. Nejlepší je sbírat heřmánku ráno, ale ne brzy, to znamená, když ranní rosa již vyschla. Řezané květiny, jmenovitě jsou nezbytné pro přípravu léčivých bylinných infuzí, spolu s částí stonku s nůžkami nebo nožem, pečlivě složené do koše tak, aby se žádný z nich nezmačkal.

sušení heřmánku 

Sušení heřmánku květiny


Suchý heřmánek by měl být ihned po odběru, aby neměl čas na ztmavnutí a roubování. Nejprve by měly být rostliny vytříděny z cizích trav, zemin a trosek, poté by měly být květiny odděleny od stonku a rozmístěny v tenké vrstvě na listu silného papíru nebo látky. Pro ochranu před hmyzem je vhodné zakrýt květiny gázou, nezapomenout je promíchat třikrát denně, aby došlo k rovnoměrnému vysušení. Místo pro sušení bylin by nemělo být horké (do 40 stupňů), dobře větrané a chráněno před přímým slunečním světlem.

sušení heřmánku 

Samotný proces sušení trvá asi 6-7 dní, a to je velmi důležité, protože podsušená heřmánek ztmavne a hnije, a heřmánek sušený se rozpadne. Pokud jsou všechny tyto podmínky splněny, bude zachována nejen přirozená vůně rostliny, ale také její vzhled a léčivé vlastnosti budou co nejvyšší..

sušení heřmánku 

Úložiště a nejjednodušší způsob vaření 


Nejlepší je uchovávat sušené heřmánky v uzavřených lepenkových krabicích, textilních pytlích nebo pevně uzavřených skleněných obalech. Doba skladování - ne více než 1 rok, po kterém užitečná rostlina jednoduše ztratí své léčivé vlastnosti.

sušení heřmánku 

Chcete-li si užít chuť voňavého bylinného nápoje, je nutné provést určité manipulace, konkrétně nalít 1 polévkovou lžíci suché byliny se sklenicí vroucí vody, přikrýt víkem a trvat na tom. Tato infuze pomůže s bolestmi v krku nebo mírnou nespavostí, závažnější zdravotní problémy vyžadují různé proporce suché byliny a vroucí vody, jakož i další způsoby vaření piva..

kdy sklizeň heřmánku pro sušení

Prakticky neexistují žádné kontraindikace pro použití čajů a infuzí léčivých heřmánků, ale těhotné ženy a osoby trpící alergiemi by se měly nejprve poradit se svým lékařem. Přečtěte si také, jak správně suché šípky.

kdy sklizeň heřmánku pro sušení 


Podívejte se na podobné recepty

» » Sběr a sušení léčivého heřmánku: postupný recept s fotografií