Výsadba hroznů na podzim. Kde, příprava hroznů k výsadbě. Péče o sazenice

Naše klima není příliš vhodné pro jižní, termofilní hrozny. Ale s náležitou péčí poskytuje tato zahradní rostlina velkorysou sklizeň, která také pomůže získat správné výsadbu plodiny..

Doba výsadby jednotlivých odrůd je stanovena v různých časech - ale bez výjimky jsou všichni zahrádkáři přesvědčeni, že by to mělo být provedeno na podzim. Co je charakteristické pěstování hroznů na podzim? Jaké jsou jeho výhody? Následující článek poskytne odpovědi..

Výsadba hroznů na podzim

Kdy zasadit rostlinu: brzy na jaře nebo před zimou?


Ti, kteří doporučují výsadbu plodiny na jaře, to ospravedlňují mezerou pro stanovení kořene a podle toho zakořenění rostliny. Na rozdíl od toho jsou argumenty na podporu výsadby subwinter: s hlubokým položením v půdě a vysoce kvalitním přístřeškem je snadné se vyhnout zmrazení sazenic. Rozhodnutí, kdy se pěstovat hrozny, je individuální pěstitelské rozhodnutí. Oba se správným přístupem vám umožní léčit se čerstvým ovocem a připravit se hroznový kompot, džemy a jiné konzervy.

Výsadba hroznů na podzim

Ve srovnání s jarní výsadbou má podzimní metoda významné výhody:

- Důležitá půda usnadňuje rychlé usazování mladých populací, když se provádí pěstování hroznů s chubuki na podzim. V létě budete často muset rostliny zalévat, "zakrýt" před přímým slunečním zářením v žáru, aby nedošlo k vyschnutí.

- Sazenice hluboce zasazené na podzim budou ztvrdlé, díky čemuž může následně vytvořená réva snadno snášet mrazy až do -20 ° C..

- Podzimní sazenice se „probudí“ mnohem dříve, což jim umožní vylít více nových výhonků za sezónu. A proto je jejich vývoj rychlejší..

- Na podzim přesně padne širší řada sazenic hroznů na různých zemědělských veletrzích. Dobrý výběr vysoce kvalitního výsadebního materiálu lze proto provést pouze v září-říjnu..

Nejlepší čas, když je doporučeno výsadba hroznů na podzim ve středním pruhu - v polovině října. To lze provést až do začátku prvního mrazu. Je důležité vypočítat dny výsadby tak, aby nejméně 2 týdny zůstaly před silnými mrazy, během nichž sazenice zakoření v zemi a zvyknou si na nové místo..

Výsadba hroznů na podzim

Kde zasadit?

Fotofilní réva se daří v otevřených oblastech na jižní nebo jihozápadní straně, kde sluneční paprsky pronikají po celý den. Čím více světla rostlina přijímá, tím šťavnatější a sladší plody vycházejí. Je to z takových plodů, které jsou úžasné Domácí víno.

Pokud je to možné, sazenice jsou umístěny poblíž přístavby, stěny domu, zahřívané během dne, v chladných nocích vydávají nahromaděné teplo. Také při výsadbě hroznů se vinice umísťují do speciálních vertikálních stojanů, podél nichž je vhodné vinnou révu sledovat.

Výsadba hroznů na podzim

Není vyrobeno výsadba hroznů řízky na podzim v nížinách a malých roklích, aby byla rostlina chráněna před nízkými teplotami. Naopak v depresích půdy a v nízko položených oblastech je pravděpodobnost zamrznutí mnohem vyšší, protože je typické, že mrazy klesají níže a „plazí se“ na jasných místech. Pro ochranu před mrazem a pronikavým větrem jsou vhodné náhlé změny vlhkosti vzduchu, jižní nebo jihozápadní svahy kopců.

Pokud jde o půdu, sazenice hroznů preferují volnou půdu s vysokým obsahem živin.

Patří mezi ně černá půda. Pokud ale „nakrmíte“ půdu a do výsadby zasunete více hnojiv, hrozny porostou na jakékoli půdě (ale nikoli kamenité). Při výběru místa je třeba vzít v úvahu jedinou výjimku: pískovec silně zamrzne v chladném počasí a nadměrně vysychá v horku.

K vyřešení problému písčité půdy se do jímky až na dno vloží jílový základ, díky kterému se v kořenovém systému zadržují voda a minerální hnojiva. Kromě toho jsou sazenice sníženy do pískovce mnohem hlouběji než do černé půdy a jsou pokryty důkladněji.

Výsadba hroznů na podzim

Výsadba hroznů na podzim. Přípravné práce


Pěstování odrůdových vinic začíná výběrem silné a zdravé výsadby. Často se jedná o sazenice.

Při nákupu nebo přípravě vysoce kvalitní podzimní sazenice jsou dodržována následující kritéria výběru:

- trupová tyč asi 50 cm-

- barva sudu - hnědá-

- několik zelených výhonků podél kmene-

- vyvinutý oddenek (nejlépe přítomnost horních a dolních procesů)-

- délka kořene - až 15 cm-

- při řezání by měl kořenový nit vytékat-

- kořeny pokryté vrstvou vlhké hlíny-

- šťavnatá barva výhonků (což ukazuje na jejich ztvrdnutí).

A nejdůležitější věc, výsadba hroznů na podzim sazenic neprováděno materiálem se stopami infekce infekčními chorobami, houbami nebo poškozením hmyzími škůdci. To nebude možné uzavřít Isabella koruny v bankách a připravte si zásoby domácího vína.

Výsadba hroznů na podzim

Příprava hroznů k výsadbě je následující:


- Předmáčení. Keře nebo řízky se umístí na jeden den (nebo alespoň 6-7 hodin) do studené vody s přídavkem stimulátorů růstu nebo pouze „čisté“ tekutiny.

- Po vyjmutí z vody by se na kmeni měly oříznout dlouhé zelené výhonky, přičemž by se měly ponechat počáteční 3-4 pupeny.

- Uzly horních kořenů se odlomí nebo odříznou a spodní se v případě potřeby mírně zkrátí o 2-3 cm.

- Rostlina je ponořena do speciálního činidla, aby se zabránilo infekci plísňovými infekcemi.

Zakoupené a upravené sazenice se přemísťují co nejrychleji do země, aniž by materiál po dlouhou dobu držely venku!

Výsadba hroznů na podzim

Příprava půdy a výsadba

Připravit nakládané hrozny a další stejně chutné hroznové přípravky, jsou velmi pečlivě připraveny k výsadbě. Koneckonců, kultura je velmi rozmarná. Důležitá je jak příprava půdy, tak přímé pěstování a další řádná péče..

Za tímto účelem si prohlédněte “Výsadba hroznů na podzim sazenic »video, přečtěte si doporučení zkušených pěstitelů révy. Následující tipy čerpají ze zkušeností mnoha pěstitelů révy.

Rostlina je zasazena docela hluboce. Je vhodné pro něj připravit přistávací jámu předem: v srpnu - září. Rozměry jámy: 80 x 80 x 80 cm. A pokud je dovoleno snížit hodnotu šířky, je hloubka určitě pozorována na uvedené úrovni. Mezera mezi kmeny je udržována alespoň 1 m - i když, pokud je to možné, jsou umístěny po 2 m.

Výsadba hroznů na podzim

Při přípravě jámy se provádějí následující kroky:

- Ve spodní části je drenáž obložena ve formě rozbité keramiky nebo žáruvzdorných cihel, oblázků nebo velkých sutí. Odtoková vrstva 10 cm chrání kořeny před vysokou vlhkostí půdy.

- Do drenážní vrstvy (ne ve středu, ale na boku) je vložena část potrubí, takže druhý konec stoupá nad zem. Trubka je nezbytná pro další krmení kultury přímo do kořene.

- Po drenáži je interkalována černá země nebo vrstva vysoce výživné půdy o výšce asi 30 cm. Kompost a humus budou také sloužit jako „polštář“. Na jámě je v průměru 8 kbelíků top dressingu.

- Na horní stranu je položena tenká vrstva minerálního hnojiva. Můžete připravit směs 300 g potašového hnojiva a stejného množství superfosfátu, třetiny kbelíku s dřevěným popelem. Směs se smíchá s trochou půdy.

- Hnojiva jsou pokryta černou půdou (do 5 cm) tak, aby nepřicházela do styku s oddenky..

- Na skladě zůstává asi 30 cm volného prostoru. Do ní se nalije hromada prosté půdy a na ní se vysadí zahradní kultura. Kořeny jsou rozprostřeny podél dna a postupně vyplňují otvor do úrovně země.

- Končí výsadba hroznů na podzim v zemi stlačení půdy kolem kmene.

Výsadba hroznů na podzim

Tak, že rostlina má velké bobule a šťavnaté listy (konec konců, docela často hostesky konzervované hroznové listy pro výrobu dalmy) je nutné pravidelné, ale mírné zalévání. I při výsadbě existují určitá pravidla pro zvlhčení půdy..

Bezprostředně po pohřbení je každý keř napojen dvěma nebo třemi kbelíky vody. A po absorpci vlhkosti a vysušení půdy je Země určitě uvolněna (ale ne příliš hluboko). Dokud se nevytvoří stabilní mrazy, rostlina by měla být napojena alespoň několikrát. K tomu je vhodné použít drenážní trubku, díky níž nemusíte půdu uvolňovat..

Výsadba hroznů na podzim. Péče o sazenice


Dokončeno výsadba hroznů na podzim s sazenice ve středním pruhu Pro vinaře je to jen začátek. Neméně důležité je nyní zakrýt přistání pro zimování. Malá rostlina může být zakryta jednoduchou řezanou plastovou lahví nebo posypána hliněnou mohylou vysokou 30-40 cm, ale je vhodná pro mírné podnebí.

V drsné klimatické zóně jsou keře nebo řízky pečlivě uzavřeny, omotávají výhonky a kmeny měkkým plastovým obalem, házejí zeminu a pokrývají pilinami a jehlami. Ale je třeba si uvědomit, že příliš brzy zabalení poškodí sazenice. Mohou vyschnout při pozitivních teplotách.

A kromě toho budou poškozeni hlodavci žijícími v zemi. Proto je třeba přikrýt pouze s příchodem prvního mrazu, což umožní rostlině ztvrdnout.

Výsadba hroznů na podzim

Půda na nové výsadbě se bude postupně usazovat. To lze napravit naplněním Země. Ale jak je pohřben, je nutné ho zalévat, protože vlhkost musí zůstat v díře po dlouhou dobu a krmení rostlin. Péče o hrozny je pečlivá, ale okamžitě si musíte pamatovat na lahodné papriky s hrozny ve sklenicích nebo hroznové kompoty, které dávají takové potěšení v chladném počasí.

Následná péče zahrnuje následující zahradnické práce:

- Pravidelné uvolňování půdy. Zejména v prvním roce chovu. Poskytovat letecký přístup ke kořenu.

- Zalévání jednou týdně rychlostí 10 litrů tekoucí vody na 1 keř.

- Pěstování výhonků vinné révy musí být při pěstování svázáno. Pro podvazek je vhodné použít měkký hadřík nebo elastická tenká lana, která nepřežijí vznikající výhonky, narušují jejich vývoj. V počáteční fázi jsou stonky vázány na kolíky nebo jsou s nimi spojeny speciální stojany..

- V polovině podzimu (říjen - začátek listopadu) se ořezávají zelené větvičky, přičemž na každém zůstávají 3 pupeny. Současně můžete ztenčit keř tím, že odříznete střílení na samotný kmen.

- S nástupem mrazu se vinná réva „rozloží“ na zem a zabalí se.

Výsadba hroznů na podzim
Výsadba hroznů na podzim

Výsadba řízky

U hroznových řízků se častěji přenáší na jaro. Li výsadba hroznů na podzim na předměstí a další regiony se provádějí odřezky na podzim, potom by měly být stopky co možná nejvíce životaschopné a tvarované.

Pro produkční závod musí stonek pro výsadbu splňovat následující kritéria:

- Při výběru odrůdy se neřídí chutí, nýbrž přizpůsobením se zimování, to znamená, že je pro určité klimatické podmínky zatvrdlé..

- Dříky jsou řezány pouze z zralé révy, při dodržení rozměrů: délka větve je od 1 metru, průměr je asi 8-10 mm.

- Zkuste se vinnou révou ohýbat. Pokud uslyšíte charakteristický praskající zvuk, je výběr materiálu správný. Praskání je známkou lámání korkových vláken, která by měla být ve zdravých a silných sazenicích.

- Jedno řezání by mělo mít alespoň pár pupenů, aby se zajistil vývoj nového keře..

Výsadba hroznů na podzim

Existuje mnoho vlastních charakteristik a pravidel pro výsadbu řízků, protože nejprve by měly být vyklíčeny, a teprve poté vysázeny do země a poskytnout mu náležitou péči. První 2-3 roky, jak sazenice, tak i řízky vyžadují kvalitní úkryt, bez ohledu na odrůdu. Jinak rostlina může zemřít nebo onemocnět a nedá dobrou sklizeň, kterou rádi vaří. Isabella jam a domácí dezertní víno. A s tím pomohou “Výsadba hroznů na podzim "video.

Výsadba hroznů na podzim

Zaměstnání vinařství je pracné a pečlivé. A nejen to výsadba hroznů řízky na podzim v zemi nebo sazenice způsobují potíže, ale všechny následné fáze práce. K této záležitosti by se však mělo přistupovat pozitivně. V budoucnu může být skutečně výsledná sklizeň z výsledné plodiny, včetně vaření rozinek doma.

Správná volba vhodné odrůdy, kompetentní volba umístění a výsadby nezanechá zahradníka prázdnou rukou a výsledek nebude trvat dlouho, než se dá ...


Podívejte se na podobné recepty

» » Výsadba hroznů na podzim. Kde, příprava hroznů k výsadbě. Péče o sazenice