Březová šťáva s citronem: recepty

Březová šťávaMnoho lidí miluje březovou mízu. Někdo si ji koupí hotový, ale existují i ​​ti, kteří ji sbírají a připravují na zimu. Tento nápoj má velmi zvláštní chuť, obsahuje mnoho vitamínů a další užitečné látky. Je škoda, že březová míza je k dispozici pouze jeden měsíc v roce. Mnoho z nich proto ve spěchu připravuje na budoucí použití. To bude diskutováno v článku..

Kolekce šťáv

Sbírá se nektar břízy brzy na jaře. Za tímto účelem vyberte stromy o průměru přibližně 20 cm. Sběratel bude potřebovat nástroje:

 • nůž;
 • nerezový žlab.

Březová míza se sklízí brzy na jaře, než se objeví první listy.Proveďte řez ve vybraném stromu v kůře a zajistěte v něm drážku. Bříza štědře obdaří vlhkostí až 18 hodin, to je třeba vzít v úvahu. Po vyzvednutí byste měli pečlivě utěsněte díru, takže poškozený strom neschladne. Jinak se hmyz a bakterie dostanou pod kůru. Vyzbrojte se správnými materiály, abyste byli vděční. K tomu budete potřebovat na výběr: vosk, plastelínu, zahradní var.

Kromě dřeva může být odebrán nektar konopí. Mají dokonce více šťávy než obří. Zkušení lidé říkají, že je jich neomezené množství..

Po zastavení listů na březích se pohyb nektaru zastaví. Březová míza se tradičně konzumuje ihned po sběru. Tím se získá více vitamínů a dalších živin. Březový nektar však po dobu 3 dnů zůstane čerstvý a chutný, bude-li skladován na chladném místě. Po této době se nektar jistě zhorší a bude nepoužitelný. Stále však můžete rozšířit jeho čerstvost, proto musíte vytvořit teplotu blízkou mrazu. V takových podmínkách to může stát měsíc..

Staří časomíři, kteří vědí hodně o darech přírody, se naučili sklízet březový nektar pro budoucí použití. Mnoho z jejich receptů sestoupilo k potomkům. Dnes si také tento nápoj oblíbili, protože v těch vzdálených dobách používají tradiční recepty a také experimentují a vytvářejí nové.

Březová míza: recepty

Čerstvá březová míza obsahuje mnoho živin a vitamínůSklizeň nádherného přírodního daru pro budoucí použití není obtížná, zejména pro ty, kteří mají zkušenosti s ochranou přírody. Existují jednoduché tradiční recepty bez přísad.

Například se surovina nalije do nerezové oceli nebo smaltované nádoby. Nádoba se umístí na sporák a šťáva se zahřeje na 80 stupňů. Potom se nalije do plechovek a srolovat. Příprava nádoby začíná v dostatečném předstihu. Musí být důkladně omyty, sterilizovány a vysušeny. Horký nápoj se ochladí na pokojovou teplotu a poté se odešle na chladné místo.

S cukrem

Tento recept si zachovává všechny prospěšné vlastnosti březového nektaru. K vaření potřebujete časté a sterilizované sklenice a víčka. Složky jsou:

 • březový nektar;
 • cukr, musíte vzít 2 polévkové lžíce na litr;
 • kyselina citronová na špičce nože nebo půl citronu bez kůry.

Příprava:

 1. Nektar se uvede do varu a do něj se přidají zbývající složky.
 2. Nalil do sklenic a sroloval se s víčky.

Březový nektar lze jednoduše zahřát, ale je nutná sterilizace. K tomu se sklenice šťávy umístí do hlubokého hrnce naplněného vodou a nechají se 10 minut v ohni. Citron je nezbytnou ingrediencí v receptu, protože slouží jako přírodní konzervant.

Yeast Birch Sap Recept

Kvas z březové mízy

Můžete také sklízet na zimu pomocí tohoto zajímavého receptu. Na litr březového nektaru musíte vzít 20 gramů kvasinek. Šťáva se nalije do pánve, zahřeje se, přidají se kvasnice. Poté je nápoj vystaven na chladném místě po dobu 4 dnů. Po uplynutí této doby se šťáva nalije do sterilních nádob a převalí se.

Lahodný břízový recept

Nektar má bohatší chuť, je-li připraven následujícím způsobem. Pro plechovku o objemu 3 litry je třeba vzít:

 • půl sklenice cukru;
 • lžička kyseliny citronové.

Příprava:

Březový nektar se součástmi se umístí na sporák a vaří, poté se převalí do sterilních nádob. Konzervace může být uložena při pokojové teplotě.

Recept s přídavkem pomeranče nebo citronu

Pro vaření musíte vzít:

 • cukr - na litr šťávy budou zapotřebí 2 velké lžíce;
 • kyselina citronová na špičce nože;
 • pro třílitrový džbán 4 šálky pomeranče nebo citronu.

Březová šťáva s pomerančem a citronemPomeranč se nakrájí na tenké plátky, složí se do nádoby a naplní se březovou mízou. K nim se přidá kyselina citronová s cukrem. Směs se přivede k varu a nalije do sterilních sklenic. Do každého kontejneru se přidá pomerančový výseč, po kterém se navine. Nektar by se měl ochladit na pokojovou teplotu, poté musí být znovu uspořádán do místa skladování.

Podle této verze receptury se březový nektar sklízí, pokud chtějí nahradit kyselinu citronovou bez touhy ztratit sladkou a kyselou chuť. Ingredience na tři litry březového nektaru:

 • citron - 1 kus;
 • cukr - 3/4 šálku.

Jak vařit:

 1. Šťáva se nalije do nádoby a zapálí. Během zahřívání můžete sklenice sterilizovat.
 2. Citron je nakrájen na kruhy a rozložen do sklenic.
 3. Oheň se sníží, pěna se odstraní a přidá se cukr.
 4. Nápoj míchejte, aby se rozpustil cukr..
 5. Na sklenici se nalije gáza a nalije se nektar, načež se převalí a obrátí vzhůru nohama. Nechte vychladnout při pokojové teplotě, zabalené.

Recept na sirup

Březovou mízu můžete zachovat různými způsoby. Zajímavý recept na výrobu sirupu. V našich zeměpisných šířkách není tato možnost ochrany příliš populární, Američané mají rádi takové prázdné místo.

Sirup se odpaří. K tomu použijte nádobu s rovným a širokým dnem. Šťáva se nalije dovnitř a vaří se při nízkém žáru. Když objem tekutiny zmizí třikrát, měli byste přidat čerstvou šťávu. Postup se opakuje dvakrát nebo třikrát. Během procesu vaření je nutné monitorovat pěnu, musí být odstraněna. Sirup se vyrábí bez cukru. Hotový sirup se filtruje přes sýr a plní do lahví. Skladujte v chladu, může stát rok.

Březový kvas recept

Tento blank je vyroben bez sterilizace a válcování. Kvas se vyrábí z březové mízy, získává se kvašením v lahvích. Šťáva kvasí pomalu, takže nápoj lze skladovat až do léta.

Pro litr daru přírody musíte vzít:

 • cukr - 2 velké lžíce;
 • hrst rozinek.

Jak vařit:

 1. Výroba březové mízyČerstvá šťáva se filtruje přes sýr a nalije do sterilizovaných skleněných lahví, které se pak pečlivě uzavřou a umístí do chladu.
 2. Dále musíte zajistit, aby se neobjevila plíseň, jinak se šťáva stane nepoužitelnou. Po dvou dnech se šťáva zakalí a začne kvašení, které trvá asi 2 týdny.
 3. To je vše, přírodní nápoj je připraven, chutná jako kvas. Musíte skladovat ne více než rok v chladných podmínkách..

Druhý způsob výroby kvasu. Budete potřebovat 10 litrů šťávy:

 • droždí - 50 gramů;
 • trochu cukru a rozinek.

Vše smíchejte v nádobě a vložte na teplé místo. Když šťáva začne prskat a pěnit, nalije se do plechovek nebo plastových lahví a umístí se na temné chladné místo, sklep bude dobře fungovat.

Recept se sušeným ovocem

Sušené ovoce pomůže diverzifikovat konzervaci. Dokonce i suché šípky to zvládnou..

Pro tři litry březové mízy musíte vzít:

 • 3/4 šálku cukru
 • hrst sušeného ovoce.

Všechny ingredience jsou smíchány a zapáleny. Je nutné vařit po dobu 5-10 minut, pak se převalit do sterilních nádob.

Limonáda recept

V horké sezóně pomůže osvěžující nápoj uhasit žízeň. Můžete si vyrobit nádhernou limonádu. Pro dva litry březové mízy musíte vzít:

 • velký citron;
 • cukr - 7 velkých lžiček;
 • kousky ledu.

Příprava:

 1. Citron nakrájejte na kruhy, vytlačte z něj šťávu a poté přikryjte cukrem.
 2. Kmenová březová míza a smíchejte ji se sladkokyselou směsí a poté ji uveďte do varu.
 3. Limonáda musí být namočena po dobu 3 hodin, poté přelita a chlazena.
 4. Chladicí nápoj podávaný ve sklenicích s kostkami ledu.

Takže výroba lahodného nápoje není vůbec obtížná. Musíte jen chtít a pak v zimě bude mít příležitost si užít mistrovské dílo naší vlastní produkce.


Podívejte se na podobné recepty

» » Březová šťáva s citronem: recepty