Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je správný? Zásady a schémata pro prořezávání zahradních stromů

Výsadba ovocných stromů je pouze počátečním krokem k vytvoření bohaté zahrady ak získání velkorysé sklizně v budoucnosti. Ovoce zahradnických plodin (jabloně, švestky, hrušky, meruňky, třešně atd.) Je způsobeno podmínkami péče o ně a, což je důležité, ořezávání koruny. Často prořezávat stromy na jaře, a neměli byste tyto postupy zanedbávat, protože to negativně ovlivní výnos. Měli byste k této záležitosti přistupovat opatrně a opatrně! Přebytečné nebo nesprávné prořezávání koneckonců oslabí kulturu a může vést k její smrti a porušení načasování zahradnické práce se projeví v nedostatku nebo úplné absenci plodů..

Na jaře prořezáváme stromy. Kdy a jak je to správné

Načasování prořezávání ovocných stromů

Nejdůležitější otázkou prořezávání zahradních stromů je, kdy přesně dělat práci? Jako výsadba rybízu na podzim, postup musí být proveden včas. Pokud to uděláte příliš brzy, ořezaný strom nemusí odolávat silným mrazům a nárazovým větrům, které jsou charakteristické dokonce v polovině března. Pokud se naopak dotáhnou až do toku mízy, pak sekce (i když jsou zpracovány) vytečou po dlouhou dobu, což je nežádoucí pro tvorbu ovocných pupenů..

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

Doba - kdy je nejlepší čas prořezávat stromy na jaře, v létě nebo na podzim? - záleží na mnoha důvodech, mezi kterými jsou na prvním místě metody a typy prořezávání. Proto je každému typu práce dána určitá sezóna. Výhody jarního cyklu, před nástupem otoků pupenů, jsou bezpochyby po celý rok odříznuty suché (mrtvé) větve a větvičky. Jaké zahradní manipulace a za jakým účelem jsou prováděny sezónně:

1. Jarní prořezávání se provádí pro aktivní růst ovocných větví, snižuje celkovou výšku rostliny a obnovuje plodinu pro zlepšení oběhu kyslíku a živin. Koneckonců, všechny užitečné látky z kořenů stoupají a jsou distribuovány přes korunu (trvalky a mladé výhonky). Období bezprostředně před tokem mízy se považuje za vhodné pro řezání..

2. Podzimní prořezávání na zimu se provádí v oblastech s mírným teplým podnebím, bez výrazného mrazu a ani studené, ani mokré srážení nepoškodí stromovou kůru v místech řezu..

3. V létě se stříhání provádí jen zřídka, s výjimkou roubování stromů a odstranění "vrcholů" (vytvořených po řezání velkých větví), zlomených povětrnostními prvky nebo mechanicky poškozenými větvemi, jakož i pro účely zahradní úpravy.

Stanovení, kdy prořezávat ovocné stromy na podzim nebo na jaře, je třeba si uvědomit, že teplota vzduchu v následujících 1,5 až 2 týdnech po „střihu“ by neměla klesnout pod hodnotu - 5,8 stupně. V tomto případě bude ztráta mízy stromů minimální, což urychlí adaptaci a sníží stres rostlin. Kromě toho je vyloučeno riziko poškození koruny hmyzími škůdci a houbovými chorobami. Pro střední klimatické pásmo je optimální doba od poloviny února do začátku dubna..

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

Nástroje

Jakákoli mechanická interference ve struktuře stromu způsobuje stres. I když je to zanedbatelné (pokud jsou všechny operace prováděny správně), je to stále významné! Výběr kvalitního nástroje usnadní adaptační období. Délka zotavení po zranění závisí na něm..

Hlavně pro postup "Jak prořezávat ovocné stromy na jaře"Použití:

- zahradnické nůžky,

- zahradní pila,

- velký zahradní nůž.

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

Mladé, tenké větvičky se stříhají zahradním nožem, řezy se oříznou. Je mnohem pohodlnější pracovat s nůžkami na stříhání, ale štípá dřevo, což mu způsobuje velké škody a zpomaluje hojení ran..

Ačkoli se alternativně používá vzduchové nůžky, které umožňují řezat uzly i na těžko přístupných místech. K nejrychlejší obnově stromu používají zahradní pila (v žádném případě však konstrukční), která umožňuje rovnoměrné, relativně hladké řezy, které nevyžadují další zpracování..

Díky správnému výběru zahradního nářadí nebude cirkulace mízy narušena a sklizeň vás nebude čekat. A co z toho vařit: ovocný kompot nebo jiné domácí úkoly - záleží na amatérském zahradníkovi.

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

Zásady jarního prořezávání


Zahradnické plánování “Kdy je nejlepší čas prořezat ovocné stromy na jaře„Záleží také na zanedbávání a hustotě zahrady. Kromě toho se v zimě mohly některé větve zlomit, jiné se rozpadly pod sněhem, který se na nich usadil. Potom je střih nevyhnutelný. Pokud nedochází k viditelným zraněním, lze ořezávání zanedbat. Pouze pro vytvoření koruny bude vyžadována mírná korekce.

Podle obecných principů tvorby plodné, silné rostliny, když je odstraněno „sekání“:

- šikmé větve vyčnívající z kmene v ostrém úhlu-

- zkroucené výhony směřující do středu koruny-

- neplodící větve (podle výsledků výnosů z předchozích let) nebo příliš dlouhé, zakřivené-

- část koruny, nakloněná k zemi a zasahující do kultivace půdy pod stromem a zalévání.

Zásady všech manipulací najdete v části „Prořezávání stromů na jaře »video nebo číst ve specializovaných časopisech nebo článcích.

Na jaře prořezáváme stromy. Kdy a jak je to správné

Při stříhání je třeba dodržovat několik důležitých pravidel:

- Začnou „srážky“, jakmile mrazy začnou ustupovat. Rány pak nebudou schopny hluboce zamrznout a než bude tok mízy mít čas na „utažení“.

- Řezy jsou hladké, rovnoměrné a musí být pokryty zahradním hřištěm.

- Plátky jsou položeny přes oči ledvin umístěných z kmene. Odříznutí se provádí pohybem „zevnitř ven“..

- Větve, které vyčnívají jako prodloužení hlavního kmene, zůstávají déle než ostatní.

- Oslabený strom nebo poškozené větve jsou ořezávány více, což způsobuje zářezy nad 2-3 očima od základny.

- S intenzivním růstem mladého stromu jsou jeho větve prořezávány za 5-6 očima, aby došlo k mírnému zesílení koruny.

- Nadměrně vysoké stromy jsou zkráceny na délku a zanechává 8-10 očí z kmene.

Tato pravidla platí pro zahradnické kamenné ovoce i pro domácí rostliny - například při pěstování vnitřní citron postavil nebo jiné citrusové plody.

Na jaře prořezáváme stromy. Kdy a jak je to správné

Jak vytvořit korunu

Korunu můžete začít tvořit od druhého roku růstu stromů. Důvodem pro to je skutečnost, že některé plodiny poskytují plodiny pouze na víceletých kmenech, zatímco jiné plodiny přinášejí ovoce doslova rok nebo dva po výsadbě. Aniž bychom zapomněli, jak správně nařezat kamenné ovocné stromy na jaře, jsou „oříznuty“ bez poškození pro následné plodení.

Na jaře prořezáváme stromy. Kdy a jak je to správné

Mezi odrůdami koruny jsou stupňovité a stupňovité struktury. Pokud jde o druhou metodu, v tom je kufr vyjmut jako základ a zbývá tucet silných postranních větví, které jsou uspořádány do několika úrovní. Chcete-li při prořezávání zahradních plodin vytvořit korunu dlouhé linie, proveďte:

- Vodicí kufr nebo centrální střelba je odříznuta asi jeden metr od země. Při měření výšky řezu byste však měli určitě nechat tucet pupenů, ze kterých vyletí mladé výhonky primární (základní) úrovně..

- Příští rok se suché a rozbité větve očistí a zanechají 3-4 nejsilnější. Zbytek je řezán.

- V následujících letech jsou úrovně tvořeny podobným principem v intervalech 10-15 cm.

- Když strom dosáhne výšky 4 metry (sloupcové nebo poddimenzované odrůdy - maximální možný), hlavní větve horní části koruny nebo horní části jedné centrální větve (dirigent) se zkrátí na délku. Tím se zastaví růst stromu a začíná se tvořit hustota korun, čímž se v zimním období zvyšuje výnos a přispívá ke sklizni: sušení ovoce, různé konzervy, mrazy atd..

Na jaře prořezáváme stromy. Kdy a jak je to správné

Pokud stále pochybují: kdy prořezávat stromy na podzim nebo na jaře? - je třeba připomenout, že pravidelnou obnovu nebo omlazení lze provádět dvakrát ročně, tj. na začátku a na konci zahradnické sezóny. A nápravné a sanitární škrty se obecně provádějí podle potřeby..

Funkce prořezávání dospělého stromu

Dospělé plodnice také vyžadují pečlivou péči, vysekávání nemocných, vysušených větví. Nejčastěji je jejich „sestřih“ ztenčován. Každých 5 let je horní část kmene (dirigent) oříznuta, aby se omezil růst vzhůru nebo oříznuty hlavní větve horní koruny. Mohou být zcela odstraněny, což umožní aktivní rozvoj sousedních procesů..

Na starých stromech jsou pro lepší pronikání slunečních paprsků řezány křivé zakřivené větve, jeden nebo dva jsou ponechány ze svazku hustě umístěných. Ti, kteří zvláště milují domácí hruškový džem a oni na to nezávisle pěstují suroviny, vědí, že ačkoli je na „zarostlém“ kmeni hodně ovoce, budou malé a ne tak šťavnaté. A na řídkém stromě jsou plody rozloženy rovnoměrněji, dozrávají lépe při dobrém osvětlení a jsou naplněny šťávou. Pokud jde o pyramidální formy koruny (například stejná hruška), boční větve by se měly postupně „snižovat“ dolů - to znamená, naopak, při prořezávání by větve při pohledu dolů měly být ponechány, a ty zvednuté nahoru by měly být odstraněny.

Takže shrnutí „Jak správně prořezávat ovocné stromy na jaře"Můžeme dojít k závěru, že" stříhání "starých kmenů spočívá v prořezávání horní části koruny, zkrácení větví, které jsou příliš dlouhé a naředění, čištění suchých, zamotaných a rozbitých větví. V případech, kdy je vyžadováno kardinální omlazení, je prováděno ve 2-3 průchodech s odpočinkovými intervaly, což umožňuje nezpůsobit rostlině příliš mnoho zranění.

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

Prořezávání schémat pro zahradní stromy


Každý zahradní strom potřebuje individuální přístup. I když se samozřejmě hodí i obecná pravidla pro prořezávání ovocných plodin. Nakonec, pokud se na to podíváte, lze celou zahradu rozdělit do dvou skupin: které stromy jsou nařezány na podzim a které na jaře. Obecná pravidla zahrnují následující:

- vysekávání zmrazených větviček a vrcholků (neplodící, výkrm, svisle umístěné výhonky)-

- mírné prořezávání hlavních větví (aby nedošlo k oslabení rostliny)-

- zkrácení ročních výhonů k jejich posílení-

- čištění trupu a hlavních větví od většího počtu větví.

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

V závislosti na druhu práce se stanoví tři typy řezů:

1. Na ledvinách. V případě potřeby mění směr růstu poboček. Chcete-li to provést, vyberte nejsilnější pupen na roční střelbě, která je umístěna v požadovaném směru, a ořízněte pod úhlem 45 stupňů vzhledem k větvi. Tato technika nepoškodí ledviny a netvoří pařez. Ale příliš ostrý řez způsobí, že ledvina vyschne..

2. Na prsten. Podle technologie jak prořezávat stromy na jaře celá větev se odstraní pomocí metody „ring“. Řez je proveden jako kruhový podél vnějšího povrchu větve, takže se nevytváří řez a nezůstává pařez..

3. Na boční větvi. Tato technika je výhodná v tom, že vytváří postranní větve v požadovaném směru. Je odstraněna pouze zbytečná část hlavního střílení a řez se stane jeho pokračováním.

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

Chcete-li získat hojnou sklizeň a udělat sladké přípravky, je nutné strom ztenčit o třetinu (už ne!). Pokud to přeháníte, můžete zničit rostlinu. Kardinální prořezávání lze natáhnout několik let. Obecně se při ztenčování řídí minimem, tj. Odstraňují až 25% celkového větvení korunky stromu..

Tipy pro fandy od zkušených zahradníků:

- Při odřezávání větví nemusíte z nich zanechávat pěny, nýbrž je řezat pod samotnou základnu.

- Husté větve jsou nejprve vyřezány zespodu a poté řezány shora. Pokud se větev zlomí a spadne, kůra nebude poškozena..

- Doporučení “Jak prořezávat mladé stromy na jaře»Zmrazené větve se doporučuje prořezávat pouze pro příští rok. Léto ukáže, které výhony přežily a které nakonec zemřely. Koneckonců, na první pohled se poražené větve mohou „odjet“ a začít se nadějet.

- Pokud byla větev odstraněna nesprávně a kůra byla poškozena, je třeba zraněná místa očistit a velkoryse natřít zahradním lakem..

Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je to správné

Zásoby jablečný džemdobře, třešňový džem nebo švestkový džem závisí na výnosech zahrady. Bude zajištěno řádným prořezáváním a následnou péčí. Za prvé, po „stříhání“ jsou plátky ošetřeny zahradním lakem nebo laky na bázi laku. Není třeba mazat pouze tenké větve (do průměru 2 cm).

Následná péče spočívá v monitorování stavu stromu a hojení ran podle potřeby. Zkušenosti získané “Kdy prořezávat stromy na jaře, jaký měsíc„Měl by být v budoucnu použit k vytvoření ovocné ovocné zahrady.


Podívejte se na podobné recepty

» » Prořezávat stromy na jaře. Kdy a jak je správný? Zásady a schémata pro prořezávání zahradních stromů