Vynikající hruškový džem v plátcích. Zlaté recepty s fotografiemi

Bohužel ne všechny odrůdy hrušek vydrží dlouhodobé skladování, takže se pokusíme uchovat sklizeň a vařit plátky hruškového džemu. V této podobě se zachová nejen tvar plátků, ale také nádherná vůně hrušek. Tato pochoutka má skvělý vzhled a chuť, nebude hanbou dát ji hostům na stůl, a vy sami ji v zimě rádi ochutnáte čajem. Průsvitné plátky medového sirupu vám připomenou horké letní dny.

Plátky hruškové marmelády

Plátky hruškové marmelády

Vzhledem k tomu, že suroviny jsou různé, a to jak v konzistenci, tak i v aroma, existuje mnoho různých receptů na jeho použití. Některé plody mohou být příliš tvrdé, ne příliš aromatické, ale to vše lze během procesu přípravy opravit pomocí dalších přísad: koření, jako je zázvor, skořice, kardamom, muškátový oříšek, jakož i přidání citrusů nebo vanilky. Koneckonců nemůžete snížit svou oblíbenou hrušku, kterou vysadila babička, pokud přináší každé léto vynikající ovoce a nevyžaduje tanec s

tamburíny. A skutečnost, že plody v jejich surové formě jsou drsné, je opravitelná, protože hruškový džem v plátky na zimu budou vynikající.

Nejdříve si správně připravíme suroviny. Pojďme třídit ovoce, důkladně je umýt a nechat uschnout. Pokud je pokožka velmi tvrdá, je lepší ji odstranit speciálním škrabkou, protože tento nůž umožňuje odstranit velmi tenkou vrstvu. Koneckonců, je škoda plýtvat cennou buničinou. Je také dobré, pokud máte k dispozici zařízení pro odstranění jádra z jablek a hrušek..

Pokud ne, na tom nezáleží, jen nakrájejte ovoce na plátky ihned a semena odstraňte. Když jsou suroviny připraveny, zvážíme to, abychom zjistili, kolik cukru je třeba vzít. Pokud ve vaší kuchyni stále nemáte váhy, zakupte si toto užitečné zařízení, které výrazně usnadňuje práci hostesky..

Elektronické váhy jsou nejpřesnější, ale můžete také použít kolečko s pružinovým vyvážením, protože absolutní přesnost není pro měření cukru tak důležitá.

Plátky hruškové marmelády

Ovoce dejte do mísy nebo mísy s cukrem a jemně promíchejte. Hrušky jsou zpravidla velmi šťavnaté, takže po několika hodinách dají hodně šťávy, takže se cukr rozpustí a sirup můžete vařit bez použití vody. Kolik cukru vzít, rozhodněte se sami na základě sladkosti dostupného ovoce a vašich vlastních preferencí. Maximální množství je jeden kilogram písku na kilogram připravených plátků.

Minimální množství je asi čtyři sta gramů na kilogram surovin. Pokud jsou hrušky velmi nevýrazné, má smysl přidávat během vaření kyselinu citronovou, kyselinu citronovou, pomerančovou šťávu nebo limetkovou šťávu. Malé množství kůry také udělá trik na ochucení. Je také dobré do sirupu přidat několik polévkových lžic medu a nahradit tak trochu cukru..

Nemíchejte všechny možné ingredience pouze v jednom receptu. Pokud je vaše sklizeň úspěšná, je lepší vyrobit polotovary podle několika různých předložených receptů tady. Ze stejného ovoce tedy připravíte pochoutku s úplně jinou chutí a vůní..

Plátky hruškové marmelády

Recept na hruškové plátky

Nyní se pokusíme vařit hruškový džem s plátky jantaru. Výběr surovin je důležitý. Plody by měly být středně pevné a dostatečně zralé, ale ne měkké. Měkčí z nich dělají jam lepší nebo cukroví. Připravené a loupané, jak je popsáno výše, jsme nakrájeli hrušky

čtvrtiny, současně odebírající jádro. Rozdělte každou čtvrtinu na tenčí plátky na délku. Vyberte si tloušťku plátek v závislosti na hustotě ovoce: čím tvrdší je, tím tenčí je, v rozmezí od tří do pěti milimetrů. Pokud je buničina zcela suchá, můžete vařit sirup z 200 ml vody a jednoho kilogramu granulovaného cukru.

Jen mějte na paměti, že pokud se chystáte vařit džem v ploché měděné misce, kterou jste zdědili po babičce, je lepší vařit sirup v obyčejném hrnci, hliníku nebo nerezové oceli, pokud je dostatečně úzký. Obecně je nejlepší použít k míchání, vaření a džemu také kovové, ale nikoli smaltované nádobí a dřevěnou špachtli nebo lžíci s dlouhou manipulací..

Plátky hruškové marmelády

V široké misce se rozptýlí malé množství vody v téměř nepostřehnutelné vrstvě a riskujete, že se na výstupu spálí cukr místo sirupu. Proto vaříme vodu, za stálého míchání přidáme písek a důkladně promícháme, dokud se zrna úplně nerozpustí. Potom nalijeme plátky hrušky rozložené v misce se sirupem a necháme stát tři nebo čtyři hodiny, dokud zcela nevychladnou.

Opakuji, že má smysl připravovat sirup, pouze pokud má ovoce hustou suchou dužinu. Jinak se může ukázat, že mvarene je příliš tekutý, nebo se bude muset vařit po dlouhou dobu, což není příliš dobré pro uchování živin v ovoci..

Dostatečně šťavnaté hrušky jsou nejlépe pokryty cukrem, poté vypusťte výsledný sirup a uvařte. Dále naplňte obsah pánve a celý proces pokračuje stejně, bez ohledu na to, zda jsme sirup vařili vodou nebo ne.

Nejméně dvě hodiny byly naše plátky namočeny v horkém sirupu a ochlazeny. Položíme nádobí na oheň a počkáme, až se obsah začne rýsovat. Míchejte a vařte po dobu pěti až sedmi minut, znovu vyjměte z tepla a nechte vychladnout. Děláme to třemi přístupy. Potřetí můžete obrobek připravit na nízkou teplotu. Pokud vaříte cukr a ovoce jeden po druhém rychlostí, určíme připravenost kapkou sirupu na talířek. Pokud se nerozšíří, je zaseknutý papír připraven.

Může být uložen na vařeném plastovém víku nebo pergamenu při pokojové teplotě. Pokud bychom vzali méně cukru, je připravenost určena rovnoměrným rozložením hrušek v sirupu. Takový hruškový džem lepší utěsnění pomocí šroubových uzávěrů nebo svinutí. Nebude zbytečné připomínat, že plechovky jsou buď důkladně omyty sodou a sušeny, nebo sterilizovány vhodným způsobem pro vás..

Plátky hruškové marmelády

Hruška jam v plátky na zimu

Klasická verze dělat hruškový džem lze doplnit o další ovoce, koření a neobvyklé přísady a vytvořit voňavou domácí léčbu. Jednou z nejoblíbenějších kombinací je hruška s citronem a citron se přidává do sladkého sirupu, aniž by se loupal, díky čemu sirup získává citrusovou vůni a lehké (dá se dokonce říci, pikantní) hořkost.

Hlavní ozdoba této pochoutky nespočívá ani v vůni citronu, ale v průhledném sirupu, který se ukáže jako chutný jantarový odstín. Tento sirup však musí být průhledný, proto je velmi důležité dodržovat technologii vaření a uvařovat džem po přesně stanovený počet minut. Stejně důležité je zachovat celistvost plátek hrušek, a proto by ovoce nemělo být nakrájeno na příliš tenké záhyby a přeexponováno ohněm..

Výběr odrůd hrušek musí být také přistupován zodpovědně, příliš měkké ovoce rychle vařit, takže je třeba brát pouze ty odrůdy, které se vyznačují hustou dužinou, můžete vzít mírně nezralé plody. Budeme mít odrůdu "Limonka", která spolu s citronem vytváří dokonalou pochoutku.

  • kilogram hrušek

  • 400 gramů granulovaného cukru

  • dva střední citrony

Plátky hruškové marmelády

Jak vidíte, máme minimální sadu ingrediencí. Na výrobu sirupu nebudeme brát navíc vodu, protože odrůda Limonka je velmi šťavnatá. Pokud vidíte, že ovoce nemá dostatek šťávy k uvaření sirupu, nezapomeňte přidat malé množství vody.

Prvním krokem je důkladné opláchnutí ovoce z prachu a nečistot. Pokud si koupíte ovoce na trhu, umyjte je teplou vodou se zvláštní péčí, protože si nemůžete být jisti, že při pěstování ovoce nebylo postřikováno chemikáliemi. Potom musí být ovoce nakrájeno na polovinu, střed semen musí být odstraněn a poloviny musí být nakrájeny na plátky.

Nemusíte odstraňovat slupku z ovoce, díky slupce se jam stává aromatičtější a po několika varech slupka zjemní, takže nepoškodí chuť hotového ošetření.

Plátky hruškové marmelády

Hruška jam s plátky průhledné

Plátky hrušky vložte do mísy a posypte cukrem tak, aby rovnoměrně pokrývaly plátky ovoce. V této formě musíte hruškovou hmotu nechat několik hodin, nejméně čtyři hodiny, aby hrušky daly šťávu. Tato šťáva by měla stačit na výrobu sirupu..

Po čtyřech hodinách by měla být oheň poslána miska ovocné hmoty a ponechána vařit. Jakmile se na povrchu sirupu objeví první bubliny, které jsou známkou varu, lze oheň okamžitě vypnout. Nyní by miska s ovocnou hmotou měla být vyčleněna na osm hodin..

Plátky hruškové marmelády

Před druhým vařením přidejte do hrušek v misce nakrájený citron, zatímco citrusové plody nelze ze slupky oloupat, ale semena musí být odstraněna.

Jemně smíchejte ovocnou hmotu s citronem a znovu vařte, poté ji okamžitě odložte stranou. Vždy, když musíte ovocný džem zahřát tak, aby byl na pokraji varu, pouze pokud budete postupovat podle této technologie, můžete dosáhnout průhlednosti sirupu. Hruška jam s plátky průhledné ukáže se nejen velmi chutné, ale má také velmi chutný vzhled, můžete ozdobit domácí pečivo pomocí hruškových plátků.

Plátky hruškové marmelády

Celkově je třeba provést čtyři cykly „varu-chlazení“, ale za poslední, pátý čas musíte džem vařit ne několik minut, ale 15. hruškové plátky s průhledným sirupem by měly být vloženy do sklenic a uzavřeny železnými víky. První den by sklenice džemu měla pomalu vychladnout, zabalená do teplé přikrývky, po které mohou být přeneseny do sklepa nebo na balkon..

Stojí za povšimnutí, že v předloženém receptu můžete citrón nahradit pomeranči a dostanete ještě aromatičtější džem s mírnou citrusovou kyselostí. Pomerančová kůra je namočena v cukrovém sirupu, ale zůstává pevná a dobře se hodí k jemným plátkům hrušek.

Plátky hruškové marmelády

Hruškový džem s plátky jantaru

A nyní je čas odložit všechny exotické přísady a obrátit se pouze na produkty, které rostou v Rusku. Doporučujeme vám připravit voňavou pochoutku s kousky hrušek, jablek a ořechů. Takový recept na plátky hrušek předpokládá, že ovocné plátky nezůstávají pevné, ale stále si zachovávají svou integritu v cukrovém sirupu.

  • kilogram hrušek

  • kilo jablek

  • polovina citronu

  • kilogramu granulovaného cukru

  • 200 gramů skořápek zbavených skořápky

  • podle chuti vanillin nebo mletá skořice

Ovoce nemusí být loupané, přesně proto, že kůži necháváme v plátcích a udržujeme jejich integritu. Plody by měly být důkladně omyty a osušeny čistou utěrkou, aby se odstranila přebytečná vlhkost, a poté nakrájejte na plátky střední velikosti..

Plátky hruškové marmelády

Nyní vložte připravené ovoce do velké mísy a vrstvy ovoce nahraďte kousky ořechů. Můžete nechat jádra na poloviny nebo je rozbít na čtvrtiny nebo na menší kousky. A každou vrstvu také posypte malým množstvím cukru, aby rovnoměrně pokrýval všechny ingredience..

Než dáme misku do ohně, musíme nechat ovocnou hmotu po dobu 4-5 hodin, aby ovoce nechalo šťávu. Ujistěte se, že mísa je pokryta ovocnou hmotou čistým ručníkem nebo hadříkem, aby byla chráněna před středními a jinými hmyzy. Budete muset pokrýt misku takovým hadříkem a po každém tepelném ošetření, zatímco se hmota ochladí, tkanina také absorbuje kondenzaci a přebytečná vlhkost se nevrátí zpět do misky do jamu.

Plátky hruškové marmelády

Proces vaření ovocné hmoty by se měl opakovat čtyřikrát, pokaždé, když se hmota uvede do varu, měla by se vařit po dobu 7-10 minut, a pak se nechala vyluhovat po dobu 8 hodin. Před posledním vařením musíte do marmelády poslat mletou skořici nebo skořici, stejně jako šťávu nebo sekanou citronovou dužinu. A hotová pochoutka musí být uložena v čistých nádobách a srolována.

Pokud máte rádi neobvyklé recepty, zkuste připravit džem na zimu. hruška s mákem.


Podívejte se na podobné recepty

» » Vynikající hruškový džem v plátcích. Zlaté recepty s fotografiemi