Jak pěstovat jahody doma a nejen

Jak pěstovat jahody ne všichni letní obyvatelé to vědí. Proto tento proces odmítají. A zcela marně, protože každý dokáže ovládat dovednosti pěstování těchto nádherných bobulí - stačí na to vyčlenit čas a zvládnout hlavní etapy práce. A my vám s tím rádi pomůžeme..

jak pěstovat jahody doma a nejen. 

Jak pěstovat jahody doma

Prvním krokem je výběr správné půdy. Černá půda, písčitá hlína a hlinitá půda budou vynikající volbou. Ale na jílovité, písčité a světle šedé půdě je nepravděpodobné, že bude možné sklízet dobrou úrodu. Hladina podzemní vody v místě musí být nejméně 60 cm.

Umíš vařit jahody na zimu - chutné recepty.

Ppříprava staveniště

Brouci Colorado, jahodový hlístice a drátěnka jsou velmi rádi jahodovým ovocem. Než začnete s výsadbou, zkontrolujte, zda v půdě nejsou larvy těchto škůdců. Poté, co se sníh rozplyne, shromážděte všechny zbytky trávy, která je na místě, a spálte ji. Pokud najdete velké množství larev, zasaďte alkaloidní lupinu. Půdu můžete také ošetřit amoniakovou vodou. 100 m2 metr bude potřebovat asi 20 kg finančních prostředků. Brány na jaře 15 centimetrů hluboko.

jak pěstovat jahody doma a další. 

Hodnotit a lesní jahody na zimu.

Jak si vybrat kvalitní sazenice?

Dobré sazenice mají krátký kořenový límec, jeho průměr je 6 mm. Sazenice by měly mít asi 3-5 listů, šťavnaté kořeny a celý apikální pupen. Vybrané sazenice musí být zasazeny okamžitě. Pokud to nemůžete udělat, kopejte sazenice do půdy, která musí být nejprve napojena. Zabalte kořeny do vlhkého mechu.

Musíte zasadit rostliny brzy na jaře nebo začátkem podzimu. Před výsadbou by měla být půda důkladně navlhčena. Uchovávejte rostlinu na chladném místě pět dní před výsadbou. Před výsadbou ponořte kořeny do mokré půdy nebo jílového substrátu. Velmi dlouhé kořeny by měly být zkráceny na 10 centimetrů. Aby se zabránilo rychlému vyschnutí díry, po zalévání je posypte vrstvou zeminy. Nejlepší možností je posypat je humusem..

jak pěstovat jahody doma a další. 

Nezapomeňte zvážit informace o jahodové sazenice - pravidla výsadby pomocí netkané textilie.

Jak pěstovat jahody doma 

Běžné způsoby

1. Rychle rostoucí metoda. Sazenice můžete tímto způsobem pěstovat kdykoli v roce, s výjimkou zimy. Na 100 metrů čtverečních budete potřebovat asi 600 kusů sazenic. Počasí pro výsadbu by mělo být zamračené a vlhké. Sazenice rostlin jednolínovou metodou. Můžete použít dvojřádkové přizpůsobení. V takovém případě je třeba mezi rostlinami udržovat vzdálenost mezi 15 a 20 cm a uspořádat postele od severu k jihu. Na každém konci zasadte dva řady jahodových sazenic. Použijte řetězec k pěstování jahod na malé ploše. Vytvořte díry, navlhčete je vodou z konve. Po absorpci vlhkosti položte sazenice do otvorů, zakryjte je bahnem, posypte suchou zeminou a pevně ji utlačte. Kořeny rostliny by se během výsadby neměly ohýbat, takže děrujte dostatečně hluboko.

jak pěstovat jahody doma a nejen. 

2. Vytvořte díru s lopatkou bajonetu, uspořádejte sazenice tak, aby srdce bylo zarovnáno s povrchem půdy. Pokud je bod růstu velmi hluboký, rostlina jednoduše hnilobu. Nemělo by být dovoleno, aby „srdce“ bylo velmi vysoké - zamrzlo. Kořeny posypte zemí, mírně kompaktní. Zalévejte rostlinu hojně po celý týden, aby se zakořenila. Pokud je počasí horké a suché, zakryjte rostliny pytlovinou nebo zelenými rostlinami..

3. Pěstování jahod pod krytím. Díky přístřeší rostlina roste a vyvíjí se rychleji. Kromě toho lze dosáhnout předčasného zrání. Tato metoda se zpravidla používá při pěstování raných odrůd. Nejjednodušší možností úkrytu jsou filmové tunely. Tunely jsou instalovány v polovině jara. Umístěte obloukové dráty ve vzdálenosti 1 metru. Jejich výška by měla být asi 50 cm. Prohněte konce sprchy o 1 metr. Připevněte fólii na horní stranu a zajistěte ji provázkem. Čas od času musí být filmové tunely provzdušňovány a půda by měla být mulčována a napojena. Sbírejte film na konci přístřeší, připoutejte jej uzlem a připevněte jej k kolíčkům. Pak kopejte kolíky do země. Umístěte teploměr do útulku. Pokud vykazuje teplotu 25 stupňů, okamžitě ji větrejte. Pokud je venku dobré počasí, lze si přístřešek pronajmout na celý den. V létě zalévejte jahody jednou denně teplou vodou. Nejlepší je to udělat brzy ráno. Z času na čas vyložte postele, oplodněte rostlinu. Jahody na podzim přikryjeme slámou, stonky kukuřice nebo smrkové větve.

jak pěstovat jahody doma a nejen. 

4. Pěstování ve vertikálních postelích. Tato metoda zahrnuje pěstování rostlin v kontejnerech, které jsou uspořádány ve vícevrstvých řadách. Tuto možnost pěstování lze použít v uzavřených i otevřených oblastech. Velkou výhodou této metody je schopnost pěstovat dobrou sklizeň i na malém území. Jako boxy můžete vzít pyramidální nebo kónické nádoby, jejichž výška dosahuje 10 cm. Mezi jednotlivými kontejnery musí být dodržena vzdálenost 10 cm. Objem každého kořenového systému je jeden a půl litru. Nádoby by měly být naplněny směsí trávníku, humusu a rašeliny. Přináší se také malé množství písku. Výsadba by měla začít od nejnižší úrovně. Jahody by měly být napojeny dvakrát týdně. Každý keř by měl být pravidelně napájen teplou vodou. Zalévání je kombinováno s top dressingem. Pro ochranu nádob před mrazem musí být odstraněny, umístěny na zem, pokryté rašelinou, listy nebo agrofibry.

Máte rádi nakládané okurky? Poté si přečtěte recepty na jejich přípravu. tady.

jak pěstovat jahody doma a nejen. 

Jak pěstovat jahodové sazenice ze semen

Tato možnost pěstování je vhodná pouze pro hybridní odrůdy jahod. Připravte si krabici nebo nádobu do hloubky 10 cm. Naplňte ji do poloviny speciální sazenicí. Důkladně zalévat půdu. Semena rozprostřete a přikryjte sklem. Vezměte prosím na vědomí, že semena nemusí být pokryta půdou. Umístěte krabici na teplé místo. Poté, co se objeví první výhonky, přesuňte box na nejjasnější místo. Vyjměte sklenici ze zásuvky. Poté, co se objeví první listy, proveďte výběr do samostatných květináčů. Hnojte své jahody speciálně vybraným hnojivem každých pár týdnů. Poté, co sazenice dorostou, mohou být vysazeny na otevřeném prostranství. Chcete-li získat dobrou úrodu, musíte dodržovat několik důležitějších pravidel:

1. Sazenice rostlin nejsou příliš hluboké.

2. Horní zemina nesmí být zakryta půdou.

jak pěstovat jahody doma a další. 

Ukázalo se neuvěřitelně chutné a jahodový koláč.

Jak pěstovat jahodová semínka doma

Pravidla sběru osiva.

Pro sběr semen vyberte pouze velké, vysoce kvalitní bobule. Musíte je sbírat v srpnu až červenci. Tenkou vrstvu bobule ořízněte čepelí, otřete ji čistým hadříkem. Obsah vysušte na slunci. Semena oloupejte ze zbytků buničiny a přeneste do papírového sáčku. Semena ukládejte v místnosti. Teď víš, jak pěstovat jahody ze semen doma. A myslíme si, že jste se ujistili, že na tom není nic složitého.

jak pěstovat jahody doma a další. 

Jak správně pěstovat jahody

Zalévání

1. Vodní keře výhradně s konev. Tato varianta je vhodná pro malé postele. Nedoporučuje se zalévat zařízení hadicí, protože voda není v tomto případě rovnoměrně rozdělena. Kromě toho je voda z hadice příliš studená. Je lepší zalévat jahody vlažnou usazenou vodou..

2. Kapkové zavlažování. To je skvělá alternativa k zalévání konev. Distribuuje vodu rovnoměrně mezi keři. Zároveň vlhkost dosáhne samého základu kořene. Zavlažování kapáním je vhodné pro pěstování bobulí v nádobách nebo pytlích. Systém také umožňuje nejen zalévat rostliny, ale také je krmit.

3. Postřikování. Tato metoda se provádí pomocí kyvných, ventilátorových, kruhových a rotačních postřikovačů. K zavlažování by se měla používat pouze teplá voda..

jak pěstovat jahody doma a nejen. 

Hodnotit a jahodový džem - oblíbené recepty.

Nezapomeňte se podívat a „jak pěstovat jahody video". Díky tomu uvidíte v praxi, jak zkušení zahradníci pěstují jahodové keře, co dělají, aby získali bohatou a kvalitní sklizeň..

Péče funkce

Po zalévání musí být půda uvolněna, aby kořenový systém nehnil. Pravidelně kontrolujte jahody a odstraňujte poškozené listy, výhonky a škůdce. Pokud jste se během výsadby postarali o ekologické krmení, pak po celý rok rostlina nepotřebuje další minerální krmení. Sníh pomůže chránit jahody v zimě. Pokud toho není dost, použijte jako přístřeší slamu.

jak pěstovat jahody doma a nejen. 

Jak se vám líbí dýně v troubě s cukrem?

Jak se starat o rostlinu rok po výsadbě?

Na jaře, když jste viděli, že se na rostlině objevily první mladé listy, odstraňte přístřešek, odtrhněte usušené a zažloutlé listy. Keře pečlivě prozkoumejte - mohou na nich začít škůdci a patogeny. Opusťte loňskou zeleň - díky tomu bude keř krmen. Kromě toho bude chránit rostlinu před neočekávanými jarními mrazy..

Půdu osušte tak, aby byl řádek řádně usušen. Voda a uvolněte půdu. A poté, co se objeví vaječníky, nahoře rozetřete piliny, rašelinu nebo slámu. Takový mulč je vhodný pro udržení vlhkosti, ochranu proti ohýbání a hnilobě půdy..

A na dovolenou zkuste koktejly s vodkou doma.

Musíte jen počkat, až rostlina vyhodí "knír" a dá první ovoce. Každý týden pečlivě prohlédněte postele a nasměrujte „vousy“, které se objevují v postelích, aby zhoustly. Jahodový keř by měl dát asi 3-5 mladých výhonků v jedné sezóně. Pokud nebudete věnovat pozornost rostlině v prvním roce, pak v příštím roce se plody zmenší a nemoci se budou neustále vyvíjet. Odstraňte slabý knír, aby nenasypával mízu z mladého keře. V zimě by rostlina měla být pokryta smrkovými větvemi nebo slámou..

Jak vidíte, stačí znát několik funkcí pěstování oblíbené bobule. To vám umožní získat kvalitní sklizeň..


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak pěstovat jahody doma a nejen