Pěstování rajčat ze semen: krok za krokem s fotografií

Rajčata pěstovaná v naší vlastní dachě jsou nejlepší. Někdy mohou být nedokonale krásné, křivé nebo úplně malé, ale z nějakého důvodu jsou jejich vlastní rajčata vždy chutnější než zakoupená. Chcete-li to vidět z osobní zkušenosti, určitě to zkuste pěstovat rajčata ze semen. Vyzvedněte semena odrůdy, která se vám líbí - a dopředu, za úspěchy dacha!

Je možné pěstovat rajčata bez sazenic?


Pěstování rajčat je samozřejmě jednodušší a rychlejší u zakoupených sazenic. Slabé rostliny již byly pro vás odmítnuty a silné rostliny byly „osazeny“ na požadovanou velikost. Zůstane jen zasadit mladé keře v zahradě a čekat na sklizeň! Ale to nebyl tento případ: často se zakoupené sazenice ukážou jako „pestré“ a nezůstaly vám žádné stopy po odrůdě, která vám byla slíbena. Kromě toho někdy mezi sazenicemi rajčat existuje několik keřů poddimenzovaných, což dává zahradě naprosto neupravený vzhled..

Jaká je cesta ven ze situace s nespolehlivými sazenicemi? Můžete to buď pěstovat sami, nebo se obejít bez tohoto mezikroku. Druhá možnost je často volena pracujícími obyvateli léta, kteří navštěvují hacienda nepravidelně a nemohou sazenicím věnovat náležitou pozornost. Semena rajčat zasejí přímo do země a poté rostliny přesadí do stálého lože..

Pěstování rajčat ze semen

Která půda je vhodná pro rajčata?

Rajčatové keře přinášejí ovoce nejlépe v černé půdě nasycené užitečnými látkami: sklizeň samozřejmě závisí na odrůdě, ale jeden keř v takové půdě může po celou sezónu produkovat asi pět desítek plodů. V písčitohlinité půdě to nebude tak zábavné, ale nebudete muset ztratit ani srdce: při častém zalévání a uvolňování půdy budou keře nést 10-20 plodů na keř.

Ale nejhorší ze všech rajčat tolerují těžké hlinité půdy. Na křoví, které v této zemi roste, může být navíc nasazeno mnoho plodů, ale všem hrozí, že se stanou obětí vlhkosti a plísní: dešťová voda může stagnovat a způsobit nemoci.

Do rajčat jako slunce?

Pokud máte na výběr - pěstovat rajčata ve slunné nebo zastíněné zahradní posteli, vyberte si slunné. Je to všechno o riziku plísňových onemocnění, která se mohou skrývat ve stínu. I když v spáleném slunci je třeba keře také zacházet s extrémní opatrností - voda pravidelně, sbírat sušené spodní listy, odpoledne - osvěžovat horní listy „sprchou“ ze stříkací láhve.

Jak pěstovat rajčata ze semen?


1. Vyberte si malý kousek postele s uvolněnou, vykopanou zeminou pro vyklíčení. V půdě vytvořte několik drážek tak, aby se do nich vešly všechna připravená semena. Zalijte brázdy stojatou vodou (ne studenou!) Voda a počkejte, až se vstřebá do země.

Pěstování rajčat ze semen

2. Rozložte rajčatová semínka na vlhkou půdu ve vzdálenosti asi 5 cm. Naplňte brázdy suchou zeminou shora a nezapomeňte vytvořit značku (například zbytečnou větvičku vložte do země) označující začátek brázd. Zatímco rajčata pučí, brázdy mohou být zcela v úrovni s úrovní terénu v zahradě a bude obtížné je najít bez zvláštních značek..

Pěstování rajčat ze semen

3. Asi po 10 dnech se na zemi objeví klíčky rajčat. Ráno je jemně zalévejte a půdu ještě neuvolňujte - abyste nerušili kořeny malých keřů. Rajčata mohou být přesazena na trvalé místo, když rostou na 10-15 cm.

Pěstování rajčat ze semen

4. Transplantujte mladé rajčatové keře do „osobních“ děr v zahradní posteli. Vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň 20 cm, aby bylo vhodné ošetřovat rostliny. Když křoví stále rostou, ujistěte se, že je podporujete. Může to být buď vertikální tyč, jako na této fotografii:

Pěstování rajčat ze semen
5. Nebo mřížoví - lano nebo hůl umístěná mezi dvěma podpěrami ve výšce nejméně 70 cm. Na této fotografii - jednoduchá lanová verze mřížoví:

Pěstování rajčat ze semen

6. Pro zvýšení produktivity keřů je vhodné je sevřít - přerušit růst větví vytvořený mezi hlavním kmenem pouzdra a bočními větvemi. Je také velmi důležité nenechávat listy nažloutlé od slunce na keřech: budou žít na živinách keře, přičemž je berou z čerstvého ovoce.

Pěstování rajčat ze semen

Je třeba začít pěstovat rajčata ze semen v květnu: v červnu bude příliš pozdě. Ale i když se vaše květnové keře ukážou jako pomalé a na začátku podzimní studené ještě nezmalovali své plody ve zralé barvě, nezáleží na tom: sbírejte rajčata zelená, rozložte je u okna a čekejte na krásnou barvu. Dobré letní chaty experimenty!

Pěstování rajčat ze semen


Podívejte se na podobné recepty

» » Pěstování rajčat ze semen: krok za krokem s fotografií