Jak pěstovat jahody ze semen. Výběr správných jahodových semen, půdy a načasování

Většina zahrádkářů ignoruje metodu šíření jahodových semen, což je obtížné a nepříjemné. Samozřejmě v tom jsou určité potíže a zvláštnosti. Existují však i výhody. Mezi hlavní výhody patří získání silných, zdravých sazenic, které mohou poskytnout velkorysou sklizeň. V případě zájmu, jak pěstovat jahody ze semen, pak následující článek pomůže a řekne vám nuance.

Jak pěstovat jahody ze semen

Přípravné práce

Pokud letní obyvatel pěstuje jahody několik let a vybral si své oblíbené odrůdy pro sebe, ale chce pěstování vylepšit / omladit, je nutné sbírat semena ze sklizně v předchozí sezóně. Výjimkou jsou hybridy! Pro pěstování nových odrůd osevního materiálu se tyto nakupují v zemědělských obchodech. A stejně výsadba jahod se semeny začíná přípravnými pracemi před setím.

Materiál osiva

Při nákupu semen této nebo té různých jahod byste se měli ujistit o jejich kvalitě. Hybridy se šíří pouze anténami. Nepřenášejí svůj stupeň semeny, ale fyto-choroby jsou vynikající. Výběr závisí také na podmínkách pěstování. Takže pro skleníky a skleníky se odebírají zbytkové druhy, což ročně přináší několik střídání plodin..

U otevřeného terénu je vhodné zvolit několik odrůd, které dozrávají v různých časech. V tomto případě technika „Jak pěstovat jahodové sazenice ze semen„Umožní vám připravit kvalitní výsadbový materiál, který vám umožní slavit se na bobulích od května do konce léta.

Jak pěstovat jahody ze semen

Vybraná semena jsou stratifikována (připravena) následujícími způsoby:

1) Pár týdnů před setím se zrna umístí do chladničky, poté se na 12 hodin přenesou na teplé místo..

2) Rozložte semena ve vrstvách na plátěný hadřík / ubrousek, navlhčete materiál a udržujte ho v chladu po dobu 24 hodin, pravidelně navlhčete látku.

3) Semeno je zasazeno "ve sněhu", kombinující výsadbu a přípravu.

Jahody obvykle nejsou klíčivé. Ale dříve urychlit klíčení jak pěstovat dobré jahody ze semen, zrna se ukládají na papír (toaletní papír, filtrační papír atd.), denně se zvlhčují roztavenou vodou ze stříkací láhve a udržují se až do klíčení na teplém místě s dobrým osvětlením.

Jak pěstovat jahody ze semen

Půdní směs pro sazenice

Každá kultura má své vlastní požadavky na půdu, nebo spíše své složení. A pro jahody je důležitým bodem příprava půdy k setí..

Nejvhodnější pro technologii "Jak pěstovat jahody ze semen doma podmínky “následující možnosti:

- půda ze zahrady - humus - říční písek (1 * 1 * 3)-

- kokosové vlákno - vermicompost (ve stejných proporcích),

- jemný písek - trávník - rašelina (1 * 2 * 1)-

- dřevěný popel - obyčejná půda (zahrada) - kompost (1 * 6 * 6)-

- říční písek - humus (3 * 5).

Po přípravě směsi se nalije do pánve nebo plechu a na půl hodiny vloží do trouby. Alternativně může být půda kalcinována parou. Na konci se půdní směs do pěstovat jahody ze semen, napojeno dezinfekčním roztokem (mangan) a ošetřeno antiseptikem (fungicid).

Jak pěstovat jahody ze semen

Jak pěstovat jahody ze semen. Kdy zasít


Datum vykládky je stejně důležité v „Jak správně pěstovat jahody ze semen". U skleníků, skleníků nebo vnitřních lůžek nezasahuje v zásadě doba setí - koneckonců z nich lze po celý rok odstranit bobule.

Výsev sazenic pro přesazení do otevřeného terénu se provádí na přelomu zimy - jaro nebo v květnu až červnu. Předčasné setí je garantem sklizně (i zkušební) v běžném roce. Letní sazenice se na podzim přenesou na postele a bobule můžete vyzkoušet nejdříve v příští sezóně. Pokud se ukázalo, že mladý růst je slabý, nemá čas na zesílení a zakořenění před mrazem, je přesazen do květináče a odstraněn uvnitř až do jara. Výsevní podmínky jahodová semínka pro sazenice vybrané podle měsíčního kalendáře.

Jak pěstovat jahody ze semen

Setí

Různé jahody se berou na jahody: krabice, kelímky, hrnce atd. Častěji si vybírají samostatné kontejnery, které vylučují sběr. Výsevní technika “Jak pěstovat jahody ze semen na okenním parapetu„V nádobách jsou rašelinové tablety a další podobné až na několik výjimek.

V kontejnerech (plastové krabičky s buňkami a víkem) algoritmus výsadby sestává z následujících kroků:

- naplňte nádobu vhodnou zeminou a navlhčete substrát-

- označte řádky a díry (pozorujte vzdálenost 15 cm)-

- otvory jsou prohloubeny o půl centimetru (už ne)-

- Do každé díry se ponoří 2-3 zrnka, která v budoucnu ponechá nejsilnější výhonek-

- výsadba je posypaná půdou, ne drcení.

Pro zvýšení klíčivosti je setí pokryto průhledným filmem a umístěno do teplého, blíže ke světlu. Důležité v metodice “Jak pěstovat lezecké jahody ze semen"(Stejně jako u jiných odrůd) kontroluje vlhkost půdy!

Jak pěstovat jahody ze semen

Rašelinové tablety jsou velmi oblíbené. Obzvláště se často používají, jak pěstovat zbytkové jahody ze semen.

Výhody tablet jsou následující:

1) není třeba připravovat půdní směs,

2) není třeba předklíčit semena,

3) díky transplantaci spolu s pilulkou rychle zakoření v otevřeném prostoru.

Před výsadbou se rašelinové šálky důkladně navlhčí, vytvoří se v nich otvor (podle metody setí do nádob) a zrna se sníží.

Letní obyvatelé cvičí posezení ve sněhu. Můžete to použít jak pěstovat jahody Gigantella ze semen, a venkovské jahody. Tato technologie je velmi jednoduchá a produkuje jednotné výhonky. Sníh se rozprostírá v kontejnerech na zemi s vrstvou 2 cm a jahodová zrna se rozptýlí nahoře. Kontejner je umístěn na parapetu. Sníh se postupně roztaví a semena s roztavenou vodou se ponoří do substrátu. Zůstává pouze „zakrýt“ je tenkou vrstvou půdy.

Jak pěstovat jahody ze semen

Přesnost dodržování popsaných pravidel pomůže připravit vysoce kvalitní a silný mladý růst, k němuž dojde pěstování jahod ve skleníku nebo na pozemcích. Člověk se musí postarat pouze o svou péči, aby zajistil pohodlný růstový režim. Optimální teplota je tedy +22,25 °.

Je vyžadováno 12hodinové denní světlo - jinak se provádí další osvětlení. Zalévané s mírou - stříkané každý den před klíčením, poté sníženo na jednou týdně. Připravené sazenice se přenášejí na místo výsadby od poloviny května nebo po zahřátí země na +15 ° C. Nebo nechat růst doma - ale metoda “Jak pěstovat jahody ze semen doma„Má svá vlastní tajemství a vlastnosti.


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak pěstovat jahody ze semen. Výběr správných jahodových semen, půdy a načasování