Vlastnosti pěstování domácích rajčat

Data pro výsadbu sazenicDnes, pro pěstování rajčat, neměli byste jít do chalupy, můžete si dát lahodnou zeleninu, aniž byste opustili svůj byt. Bylo vyšlechtěno mnoho druhů domácích rajčat. Některé rostou pozoruhodně a pěstují plodiny v květináčích na parapetu. Rajčata vyžadují náležitou péči. Pěstování domácích rajčat není o nic obtížnější než práce v zeleninové zahradě.

Výběr nádoby na rajčata

Správná volba nádoby na rajčataKdokoli nemůže pěstovat rajčata v zemi, ale sní o pěstování zeleniny vlastníma rukama a vyzkoušení čerstvých a ekologicky šetrných rajčat, může si to nyní dovolit. Prostě si pěstujte rajče doma. Například na lodžii, balkóně nebo parapetu. Je nutné vážně přistupovat k volbě kapacity, protože stav rostliny a kořenů závisí na tom, jak správně je nádoba nebo nádoba vybrána. Jeden keř potřebuje objem 5 litrů.

Trpasličí domácí rajčata vejde se pohodlně do třílitrové nádoby. Nejlepší možností pro výsadbu by byl válcový kontejner se širokým hrdlem. Pro zeleninu není důležitá hloubka květináče, ale její šířka..

Příprava půdy a výsadba

Díky správně připravené půdě budou domácí rajčata silná a začnou poskytovat bohatou úrodu. Půdu si můžete připravit sami. Aby se získal substrát, jsou složky smíchány:

  • Příprava půdyrašelina;
  • zahradní půda;
  • kompost;
  • rašelina;
  • písek;
  • dřevěné uhlí.

Není možné připravit substrát, prodává se ve specializovaných prodejnách. Domácí rajčata se pěstují z výsledných sazenic nebo výsadbou semen v nádobě s půdou. Zahradníci doporučují začít s sazenicemi, protože domácí rajče vyžadují další sběr, přesazení. Změna v půdě umožní klíčení přijímat další živiny. Příprava sazenic se provádí stejným způsobem pro parapet a do zahrady.

Posuzování odrůd rajčat

Posuzování odrůdDomácí rajčata se liší v genetice: mají malou velikost, charakterizovanou krátkými internodami, nevyžadují hodně světla a dávají bohatou úrodu v květináčích, pokud je nedostatek výživy. Odborníci doporučují třešňové odrůdy. Zelenina je rozptýlena na větvi ve svazcích. Rostou malé. Ovoce obsahuje hodně cukru, díky kterému má rajče jedinečnou chuť, zatímco obsah kalorií je minimální. Domácí odrůdy nemusí být utvářeny, svázány a uměle opylovány. Seznam odrůd:

  • podrozměrná kapuce „Little Red Riding Hood“;
  • odrůda trpaslíků "Bonsai";
  • "Rowan korálky".

Trpasličí odrůda je chována doma jako okrasná rostlina..

Zalévání půdy

Zelenina neroste v suché půdě, ale nadměrná vlhkost může být škodlivá. Zalévání se provádí, když je horní část země suchá. V létě musíte zalít domácí rajčata vodou shromážděnou po deštích. V chladných dobách se používá roztavená voda. K zavlažování je také vhodná vnitřní vařená voda. K obohacení kořenů vzduchem po zavlažování se půda po několika hodinách uvolní.

Data pro výsadbu sazenic

Existují dvě období pro výsadbu sazenic domácích rajčat - sazenice rostlin v létě nebo na podzim, sklizeň na konci podzimu nebo na začátku zimy. Pokud začnete pracovat se sazenicemi v období jaro-jaro, pak můžete zeleninu uprostřed jara už sklízet.

Výběr místa pro kontejnery s rajčaty. Nejlepší místo pro pěstování rajčat je na jižní, západní nebo východní straně budovy. Zahradníci jsou toho názoru, že je lepší umístit hrnce s rajčaty na západní stranu. Díky tomu budou domácí rajčata opatřena osvětlením, protože denní doba zeleniny u zeleniny je nejméně 16 hodin. Okna na jižní nebo západní straně budou muset být v létě zastíněna. Ale v zimě by teplo baterií mělo být omezeno..

Pěstování zdravých sazenic

Dodržováním těchto doporučení můžete získat zdravý výsadbový materiál. Semena se umístí do dezinfekčního roztoku. Výsadbový materiál se udržuje v roztoku manganistanu draselného nebo jodu po dobu 20 minut. Semena se nalijí přes noc stimulátorem růstu. Rychlost klíčení bude vyšší, pokud je klíčivý materiál na výsadbu. Proces klíčení semen by měl být prováděn v gázi, předem namočené v teplé vodě. Talíř s gázou se umístí na vyhřívané místo na 2 nebo 3 dny. Potom se naklíčená semena vysadí do půdy. Rostlinný materiál se nesbírá z hybridů. Semena se získávají z vybraných odrůd. Zralá zelenina není dobrá.

Pohodlná teplota a krmení

Komfortní teplotaChcete-li získat sklizeň, musí být místnost teplá - 24 stupňů během dne. V noci by teplota neměla klesnout pod 15 stupňů. Na zimu je vhodné přenášet sazenice hluboko do místnosti, ne příliš daleko od okna. Balkon nebo místnost se sazenicemi musí být pravidelně větraná. Vzhledem k nedostatku čerstvého vzduchu mohou být malá rajčata bolestivá. Domácí rajčata tolerují průvan.

Množství živin v květináči nebo krabici domácích rajčat je minimální, v důsledku čehož je nutné půdu pravidelně hnojit. Je nutné aplikovat organická hnojiva na zem každých deset dní.

Přířezy na zimu

Rajčata jsou připravena takto. Za prvé, ovoce se dostane přes. Shnilá a loupaná zelenina nejsou pro konzervování vhodné. Rajčata je třeba umýt a stonek odstranit, pak zpracovat na kaši, umístit do hrnce a poslat do ohně. Po zahřátí snižte teplotu na minimum a nechte vařit půl hodiny. Výsledná směs se přenese do dříve sterilizované nádoby a navine se.

Sušená rajčata. Sušená zelenina se snadno vaří. Jeden kilogram zralého ovoce je nakrájen na kruhy, umístěn na plech, předem pokrytý pergamenem. Rajčata jsou solená, pepř, je přidán olivový olej. Lehce posypte cukrem. Připravená rajčata vložte do trouby na dvě a půl hodiny. Teplota sušení domácích rajčat je 30 stupňů. Rajčata se považuje za připravenou, pokud se zmenší, ale nevyschne. Poté se ochlazená rajčata přenesou do sklenice a nalijí se horkým olejem. Sušená rajčata se používají v salátech, těstovinách, polévkách.


Podívejte se na podobné recepty

» » Vlastnosti pěstování domácích rajčat