Výsadba černého rybízu. Výběr a příprava sazenic. Funkce péče o rybíz

Každé léto obyvatel sní o tom, že má bobule keř černého rybízu. Konec konců má ovoce, stejně jako žádná jiná ovocná rostlina, jasnou vůni, úžasnou sladkokyselou chuť a mimořádné výhody ve formě bohaté sady vitamínů. proto výsadba černého rybízu na zahradním pozemku není důležitý ani z estetického hlediska, ale spíše z praktického hlediska.

Zároveň jsou cenné nejen plody, ale také listy a dokonce i větvičky rostlin. Všechny části rybízového pouzdra najdou využití. Zbývá je pěstovat na místě.

Výsadba černého rybízu a péče

Odrůdy

Před rostlinný rybíz na webu musíte pochopit celou škálu sortimentu černého rybízu - v odrůdách. Liší se chutí, velikostí bobule a také z hlediska zrání. Nejdůležitější však je vybrat zemědělskou odrůdu pro konkrétní klima a region. v opačném případě výsadba sazenic černého rybízu povede k prodloužené aklimatizaci, která nepřinese požadované výsledky.

Odrůdy přizpůsobené mírným klimatickým podmínkám střední zóny a nejoblíbenější jsou: Dachnitsa, Malý princ, Dubrovská, Venuše, Katyusha, Legenda ... Pro vysoké výnosy se doporučuje zakoupit nebo připravit několik řízků určitého typu a zasadit je do řádků, což jim umožní vzájemně se opylovat. přítele a zvýšit celkový výnos.

Výsadba černého rybízu a péče

Kdy zasadit černý rybíz


Při výběru vhodného a příznivého času pro zahradnické práce byste měli mít na paměti, že je to možné výsadba černého rybízu na podzim a na jaře. Každé období má své vlastní požadavky a vlastnosti. U jarní varianty se provádí před začátkem toku mízy ovocných rostlin. Podzimní výsadba je považována za účinnější u odrůd černého rybízu. Začíná na konci září a končí do listopadu. Až do jara se mladí zakoření na novém místě, začnou aktivně klíčit a růst.

Místo a půda pro rybíz

Černý rybíz je nenáročný závod. Roste dobře ve stinných letních chatkách, na severní straně budov, na otevřených slunných místech a ve vlhkých nížinách. Hlavní věc je odstranit ji z mokřadů! Kultura však má své vlastní požadavky na pěstební plochu a půdu (které jsou popsány v „Výsadba černého rybízu »video), tedy pro obrobek černý rybízový džem a jiné pochoutky bobule, keře musí splňovat následující podmínky:

- úrodná půda s normální kyselostí-

- nedostatek podzemní vody v okolí-

- ochrana proti větru (volitelně kopcovitá oblast).

Výsadba černého rybízu a péče

Výběr a příprava sazenic černého rybízu


Před postupem "Výsadba černého rybízu na jaře nebo na podzim “je výběr výsadebního materiálu nesmírně důležitý. Skutečně v nich - sazenice a řízky - je stanovena kvalita budoucí sklizně a její množství. Při nákupu sazenic je věnována pozornost těmto vlastnostem:

- silné a rozvětvené kořeny (2-3 hlavní tyče 25-30 cm dlouhé)-

- oddenek by neměl být předsušený-

- kůra na trupu je hladká, tuhá na základně, není pomačkaná-

- výhonky bez mechanického poškození a viditelných vad.

Testovací kontrola pomůže zajistit, že jste se rozhodli správně. Chcete-li to provést, lehce štípněte kůru z kůry měsíčkem: pokud je pod ní střílení zelené, pak sazenice jsou „živé“ a hnědá barva ukazuje „mrtvý“ materiál. Musíte přepravit sazenice v plastovém sáčku a zabalit kořenový systém vlhkým hadříkem.

Pokud výsadba není plánována okamžitě, ale po týdnu nebo dokonce 2-3, pak by mladí měli být pohřbeni v zemi, položit ji šikmo a posypat oddenky a část větví-výhonky navlhčenou půdou. V této poloze bude životaschopnost "sazenic" trvat až měsíc. Takto vysušené kořeny mohou být znovu oživeny: namočte kořeny do vody na několik dní, obnovte jejich pružnost a poté výsadba keřů černého rybízu půjde technologií.

Výsadba černého rybízu a péče

Přistávací technika

Rybíz roste jak odděleně od ostatních rostlin (plantáže), tak i v zahradní uličce. Zároveň je důležité poskytnout jí pohodlné podmínky, za kterých - černý rybíz - pěstování a péče. Zpočátku jsou keře uspořádány podle své rozmanitosti: vzpřímené keře - blíže k sobě, rozprostírající se - v intervalu 1,5 m. Pro pohodlí při zpracování kořenové oblasti a sklizně, podzimní výsadba rybízu (stejně jako jaro) se provádí v řadách ve vzdálenosti 2,.2,5 m.

Výsadba jámy je připravena ve velikosti 40 x 40 cm, hloubka je orientována podle délky kořenového systému. Pro jámu je připravena půdní směs: kbelík humusu (kompost), popel ze dřeva (do 300 g), superfosfát (150 g) a hrstka vápence (zavedena písčitá hlína). Složky se smísí s částí „čisté“ půdy a třetí část se nalije do jímky. Živný substrát posypte do středu jímky zeminou a vylijte kbelík vody. Když je voda absorbována, je místo připraveno k výsadbě mladých rybízů.

Výsadba černého rybízu a péče

Sazenice se umístí do nakloněné jámy (v úhlu 45 stupňů). Kořeny jsou rozloženy podél dna a posypány směsí půdy. Vrstva obyčejné Země je vyrobena na vrcholu.

Kořenová zóna je zhutněna, odstraní všechny póry v půdě a hojně zalévá vodou. Tento systém pěstování černého rybízu nejúspěšnější. Je však třeba mít na paměti, že kořenový límec je prohlouben o 6 až 7 cm. Mladá rostlina musí být mulčována, což snižuje odpařování vlhkosti z kořenů.

Je také možné výsadba řízků černého rybízu a zelené sazenice (unášené větve hlavního keře). Sklizeň řízků však komplikuje proces chovného rybízu. A kromě toho jsou připraveni od podzimu a mnoho z nich „žije“ až do jara.

Výsadba černého rybízu a péče

Funkce péče o rybíz


Péče o rybíz není problém. Veškeré práce na zahradě sestávají z udržení keře v dobrém stavu (prořezávání a tvarování), pravidelné zalévání, hnojení, uvolňování půdy a odstraňování plevelů.

- Časté zalévání není nutné. Ve zvláště horkých měsících - 5 kbelíků každých 7 - 10 dní - se v zataženo sníží množství vody o třetinu.

- Vrchní obvaz s moderními hnojivy se provádí v výsadbové jámě, pak každé jaro dusíkatými hnojivy (dusičnan amonný nebo močovina) a hnilobou hnoje a na podzim chloridem draselným a superfosfátem..

- Znečištění půdy pro dezinfekci jednou za 5 let směsí vápna (4 sklenice na 1 m2) a popela (6 sklenic).

- Prevence nemocí a léčba hmyzích škůdců činidly přísně podle návodu k použití.

Výsadba černého rybízu a péče

Jak vidíte, technologie „Černý rybíz - výsadba a péče na podzim, na jaře “není obtížné. A pečující zahradní plodina vás nenechá čekat. A co s tím dělat: vařit rybíz na zimu s cukrem nebo srolovat lahodný kompot - individuální rozhodnutí letního obyvatele.


Podívejte se na podobné recepty

» » Výsadba černého rybízu. Výběr a příprava sazenic. Funkce péče o rybíz