Jak pěstovat řepu. Krok za krokem s fotografií. Jak si vybrat semena řepy. Péče

Jakákoli zahradní rostlina vyžaduje pozornost a péči. Něco víc, něco méně ... Ale každému z nich by mělo být poskytnuto správné místo růstu, dobrá půda, přemýšlejte předem o přípravě semenného materiálu. A pak - domácí práce na zalévání, krmení atd. Řepa není výjimkou.

A v první řadě to musíte zjistit - jak pěstovat řepu. Pro danou zahradní plodinu jsou možné dva způsoby setí: sazenice nebo semena do půdy. Zahradníci jen zřídka obtěžují první: řepa není tak rozmarná rostlina, která tráví čas pěstováním sazenic. Proto byste měli tuto metodu přeskočit a jít rovnou k setí se semeny..

Jak pěstovat řepu

Jak pěstovat řepu. Semena


Zahradní sezóna začíná v zimě (leden - únor) výběrem, přípravou a stanovení klíčivosti semen. V případě řepy se řídí nejen odrůdami, ale také jejich používáním..

Nakonec má určitý druh určitý účel. Pro kulinářské účely se používají stolní odrůdy a přímo pro potraviny - cukrová skupina. Nejcennější gastronomické vlastnosti jsou: Bordeaux, Mona, Lola, Pablo, Podzimnyaya, Nesrovnatelné. Mají vysoké výnosy i velmi „dobré“ skladování.

Jak pěstovat řepu

Jak pěstovat řepu. Výsevní data


Definovat - jak pěstovat řepu - nebo spíše, kdy to řekne teplota vzduchu a oteplování půdy. Pokud se zrna spouští do nevytápěné půdy, je to plné tvorby stopek na rostlině, což negativně ovlivňuje kvalitu a velikost kořenové plodiny. Semena budou v zásadě klíčit při + 5 ° C. Je však vhodné počkat, až se půda zahřeje na +10,12 ° C, což je výhodné pro klíčení a vývoj sazenic. Výsevní kalendář se zaměřuje na květnovou výsadbu řepy (blíže ke středu nebo dokonce ke konci měsíce).

Jak pěstovat řepu

Jak pěstovat řepu. Přistávací plocha


Volba místa, kde rostou vínové kořeny, zdůrazňuje zahradníky na dvou předpokladech:

- osvětlení,

- žádné koncepty.

Hlavní podmínkou pro vytvoření sladké velké kořenové plodiny je dobré osvětlení rostliny během procesu růstu. A čím více světla je, tím sladší je ovoce a jasnější barva. V tomto ohledu je místo pro přistání vybráno otevřené, osvětlené slunečními paprsky po celý den. Ve stínu se kultura nevyvíjí dobře, roste pomalu, má matnou strukturu barvy. Proto dříve jak zasadit semena řepy, postarat se o místo: otevřené, ale chráněné před větry. Vyloučeny jsou plochy pod stromy, keři nebo v nížinách.

Řepa miluje úrodnou středně hlinitou půdu (rašelina nebo černá půda), bohatou na organické a minerální látky. To platí také výsadba mrkve. Pokud je kyselost půdy vysoká, sníží se na pH 5,8. V opačném případě je vysoká pravděpodobnost infekce rostlin fyto-chorobami. Uvolněná a lehká půda pomůže kořenům uvázat a zakořenit. Zavádění čerstvého hnoje je přísně zakázáno! Pokud jde o příznivé „předchůdce“, řepa roste dobře v oblastech, kde se dříve pěstovaly brambory, rajčata a cibule. A nedoporučují výsadbu po zelí a mrkvi..

Jak pěstovat řepu

Jak pěstovat řepu. Přistání


Přímo k postupu “Jak zasadit řepu na otevřeném prostranství"Měli byste zvážit nuance přípravy půdy. Dělají to před setím - začátkem května. Půda se hnojí kompostem, humusem, zvlhčeným a uvolněným do hloubky 5 cm. V den výsadby se vyrábějí postele: hloubka - až 4 cm, interval mezi řadami - vždy 40 cm. Nebo zaseté v souvislých řadách, následované ředěním.

Semena se vysévají suchá nebo máčená. Ve druhém případě budou klíčit rychleji. Namočte se na jeden den v povzbuzujících řešeních. Poté opláchněte teplou vodou, položte na látky a vysušte.

Vykopané postele předtím, jak zasadit řepu na otevřeném terénu se semeny, nalijte do vody, počkejte, až se vstřebá, a zasejte semena kousek po kousku. Po drážce zakryjte zeminou a vyrovnejte povrch sklonem.

Jak pěstovat řepu

Jak pěstovat řepu. Péče


V péči jsou tyto kořenové plodiny nenáročné. Potřebují pravidelné zalévání, kompetentní ředění, mírné oplodnění a včasné odplevelení a uvolnění..

- Zalévání se provádí hojně (v objemech 2-3 kbelíky na 1 m2). Potřeba vlhkosti se určuje sušením ornice. Zalévání metoda je vhodnější zavlažování (déšť) - na vrcholu listů. Denní čas na zalévání je večer. Nepřeplňujte! A měsíc před sklizní kořenové plodiny obvykle přestanou zavlažovat. Je dobré rozpustit sůl ve vodě před zaléváním (polévková lžíce na kbelík vody), která působí jako profylaxe proti plísňovým infekcím.

- Hnojiva se aplikují od prvních dnů klíčení. Ale s mírou! To je také důležité, když rostoucí chřest, a jiné zahradní plodiny. Červená řepa miluje organické hnojení, z minerálního hnojení se v kořenových plodinách objevují póry. Jako bordeauxské hnojivo se používá superfosfát, močovina, dřevěný popel, chlorid draselný atd..

- Semena řepy často klíčí v takzvaných hnízdech. V tomto případě nebo při hustém výsevu se používá ředění. Průlom musí být proveden ve dvou průchodech: ve stadiu průměru kořenové plodiny a 2 cm (ponechejte 3–4 cm mezi výhonky) a ve stadiu o průměru 5 cm (nařeďte až do 8 cm volného prostoru). Úhledně roztrhané klíčky lze pěstovat samostatně jako sazenice podle metody "Jak pěstovat řepu v zemi"A dále sklízet další plodiny.".

Jak pěstovat řepu

Jak pěstovat řepu

Metodika „Jak zasadit semena řepy venku sklizeň půdy. V zásadě může kořenová zelenina ležet v zemi až do mrazu. Řepa neklesá, ale je vykopána, dávají pozor, aby nepoškodily vnější kůži. Je očištěna od hrudek země, vrcholy jsou odříznuty. Spodní ocas není odříznut! Zelenina je tříděna a umístěna do čistých a suchých krabic. Pro dlouhodobé skladování se drcená křída nebo dřevěný popílek nalije do sběrných boxů.

Jak vidíte, metoda pěstování řepy není vůbec složitá a na rozdíl od ní nemá mnoho nuancí jarní výsadba cibule. Kořenové plodiny se skladují velmi dlouhou dobu, neztrácí ani chuť, ani užitečné vlastnosti. A lahodnou zeleninu si můžete vychutnat až do příští zahrádkářské sezóny..


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak pěstovat řepu. Krok za krokem s fotografií. Jak si vybrat semena řepy. Péče