Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data. 3 tajemství výsadby mrkve správně

Každý pěstitel zeleniny, který otevírá sezónu, musí znát načasování výsadby zeleninových plodin. Počítaje v to kdy na jaře zasadit mrkev. Karotel je koneckonců průkopníkem jarního setí. Ale čas závisí výsadba mrkve hlavně z regionu. A pro získání bohaté sklizně rovnoměrných, krásných, šťavnatých mrkví je nutné nejen správně zasévat, ale také dodržovat triky zemědělské techniky, aby se kompetentně starali o mladé výhonky.

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Podle výběru času “Při výsadbě mrkve na otevřeném terénu na jaře»Následující faktory ovlivňují:

- teplota půdy a vzduchu,

- vlhkost v zemi,

- odrůda kořene (časná, středně zralá nebo pozdní),

- účel plodiny (pro letní spotřebu nebo zimní skladování).

Výsadba tajemství # 1: půdní vlhkost

Začnou osít carotel, když je půda zahřátá na + 8 ° C. Postele jsou vykopané docela hluboko - na lopatu bajonetu (až 15 cm). Zelenina je odolná vůči teplotním poklesům a materiál semen vydrží i noční mrazy až do -4 ° C. Kořenová plodina klíčí při + 4 ° C. Mrkev však stále zůstává závislá na půdní vlhkosti nebo spíše na rovnováze mezi jejím zahřátím a vlhkostí. V suché půdě bude nízká, nerovnoměrná klíčivost!

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Výsevní data

Mrkev se vysévá přímo na otevřené plochy, aniž by se připravovaly sazenice.

Pro každou oblast byl stanoven optimální čas:

- kdy na jaře zasadit mrkev v moskevské oblasti (ve středním pruhu) - minulý týden v dubnu - začátkem května-

- jižní regiony - první dubnové týdny-

- severozápadně od Moskevské oblasti - od poloviny dubna a později-

- Sibiř, Ural - v květnu.

Počasí se však může lišit. Proto se v závislosti na prognóze může načasování posunout o týden nebo dva dříve nebo dokonce o 2-3 týdny později..

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Důležitá je také doba zrání karotelu. Z rozmanitosti jsou vedeni pěstování mrkve semeny. Pozdní druhy s dlouhým vegetačním obdobím by měly mít čas dozrát před začátkem chladného počasí. To neznamená, že pozdní mrkev by měla být zaseta co nejdříve v chladnějších oblastech. Výsadbové podmínky jsou zhruba stejné - vyberou se pouze odrůdy s kratším vegetačním obdobím a dozráváním. Čas řazení, kdy můžete na jaře zasadit mrkev, - pro pozdní zrání carotelu - není nutné. Tím se její plodnost zpozdí až do poloviny podzimu. Vrchol vegetace (hromadění škrobu a cukru) padá na vrchol letní teploty. Kromě toho se v této době aktivují fytoští škůdci..

U odrůd s časným zráním lze naplánovat druhé otočení. Obzvláště v jižních oblastech. Proto jsou při prvním běhu zasety brzy. Brzy mrkev má krátkou dobu zrání, ale neliší se v udržování kvality, špatně uložená.

Brzy zralé odrůdy jsou zasety ve středním pruhu od poloviny dubna. Střední a pozdní začnou vysazovat o 10 dní později, než ty dřívější, a pokusit se osev dokončit v první dekádě května. V teplých jižních oblastech Ukrajiny se carotely vysévají od poloviny března - od 20. - a druhá odbočka se koná v červnu - po 15..

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Výsadba Tajemství č. 2: Namáčení

Semenný materiál mrkve - zakoupený - je často skladován s éterickými oleji pro skladování. Tato skořepina zabraňuje klíčení. Inhibitory v ní obsažené (potlačující růst a vývoj látky) musí být pokud možno odstraněny: rozdrceny namočením nebo „opaření“ zrn teplou vodou. Nezapomeňte však, že nemůžete používat vodu nad + 30 ° C. To způsobí, že se protein složí. A semena se jednoduše opečou.

Okamžitě však stojí za to učinit výhradu, že způsob „vymytí“ olejů z vnější skořápky zbaví semenný materiál nutriční rezervy, která je užitečná pro zrna ve stadiu vývoje, jim dává dobrý začátek. proto, kdy na jaře zasadit mrkev, přemýšlet o výhodách a nevýhodách namáčení.

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Půda

Pokud jde o pěstování bílého zelí, kořenové plodiny jsou vybrané oblasti s volnou, lehkou půdou obohacenou draslíkem. Jílové (těžké) půdy nejsou vhodné. Hlína se mísí s pískem. Pro pohodlí a další efektivní vznik zahrádkáři praktikují organizaci postelí, to znamená, že vytvářejí speciální objemovou vrstvu. Rovněž řídí kyselost půdy..

Kyselá země musí být alkalizována. Vápenný roztok se neaplikuje na kořen, ale předem. Před výsadbou je také možné hnojit půdu minerálními hnojivy a kompostem. Nepoužívejte popel ani hnůj pro autootel.

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Proces vylodění

Pro zjednodušení velmi pracného procesu setí mrkve můžete použít pásovou metodu. K tomu se semeno přilepí na úzkou papírovou pásku. Nebo se používají secí stroje, které dávají vyšší procento klíčení. Při nejjednodušším přístupu se semena vysévají na dálku a sazenice se zředí..

- Po rozhodnutí, kdy je lepší pěstovat mrkev na jaře, dělají drážky v intervalech 30 cm.

- Na vyvýšených lóžích (u dlouhých kořenových plodin) ustupuje 15 cm od okraje hřebene, což zabrání erozi půdy a expozici oddenků.

- Semena jsou rozprostřena ve vzdálenosti 3-5 cm, se zaměřením na odrůdu (velký nebo malý carotel).

- Semeno je prohloubeno o 2-3 cm, v závislosti na typu půdy. Na husté půdě se snaží prohloubit více než 1 cm - ale na volných suspenzích leží 2,5-3 cm.

Výběr půdy pro místo mrkve a jeho vlhkost je stejně důležitá jako otázka kde zasadit ředkvičky. V nadměrně vlhké půdě se semena hnijí s mírným za studena. Proto se snaží přidat písek do jakéhokoli typu půdy pod mrkví. Nebo se nalije v tenké vrstvě do drážek určených k setí. Tato technika podporuje rovnoměrný vznik, zajišťuje tvorbu rovnoměrné kořenové plodiny. Výsev je pokryt zeminou a pečlivě zhutněn. Zalévání se provádí občas, aby nedocházelo k erozi. Před zasetím je vhodné zalévat brázdy..

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Tajné číslo 3

Hlavní zárukou kvalitních sazenic mrkve je zachování mírné vlhkosti v půdě. Za tímto účelem je setí pokryto netkanou látkou nebo fólií, která pomáhá udržovat vlhkost a urychluje klíčení semen. Když se objeví zelené výhonky, kryt se okamžitě odstraní. Jinak bude mít skleníkový efekt škodlivý účinek na senety (zejména při použití filmu).

Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data

Dále podle technologie "Kdy na jaře zasadit mrkev a řepa»Mladé sazenice vyžadují péči, která sestává hlavně zalévání, protože půda vysychá a pleveluje.


Podívejte se na podobné recepty

» » Kdy na jaře zasadit mrkev? Výběr data. 3 tajemství výsadby mrkve správně