Jak vybrat zelí pro moření

Zkušení ženy v domácnosti se pokoušejí vyrobit zásoby na zimu předem. Z mnoha zeleniny a ovoce přitahuje zelí zvláštní pozornost. Zelenina je koneckonců skladiště vitamínů a minerálních látek, roste téměř v každé letní chatě a prodává se v obchodě.

Zelí se sklízí na zimu ve formě čerstvých hlávek zelí, nakládané nebo solené.

Navíc je nejužitečnější poslední metoda sklizně, protože si zachovává veškerou užitečnost zeleniny.

Aby však byl nakládaný produkt skladován po celou zimu a aby zůstal užitečný, musíte vědět, jak vybrat správné hlávkové zelí a která odrůda je vhodnější pro moření. Tyto informace jsou podrobně popsány v našem článku..

 1. Vyberte si hlávkové zelí s čerstvými, neřezanými nebo loupanými listy. Protože v tomto případě byla zelenina již zmrzlá a zkažené listy byly tímto způsobem odstraněny

Čerstvá hlava zelí

Čerstvá hlava zelí

Pozornost! Bílé listy zelí obsahují více cukru než mladé a zelené. Konkrétně cukr je nezbytný pro kvašení a kvašení zeleniny..

 1. Prohlédněte hlavu a stopku zelí, zda nejsou hnědé nebo černé shnilé oblasti, označující rostlinnou infekci houbami nebo hnilobnými bakteriemi. Takové zelí není vhodné pro sklizeň na zimu a plísně samotné jsou zdraví škodlivé..
 2. Věnujte pozornost integritě listů. Konec konců, zelí, dokonce i během vegetačního období, může být vystaveno škůdcům, kteří položí larvy dovnitř zeleniny a sníst zelí zevnitř..
 3. Vyberte si středně velké zelí, malý, ale těžký. V tomto případě je nutné stisknout hlavu do rukou. Je-li hlava zelí těsná, znamená to, že zelenina je zralá a dokázala absorbovat potřebné vitaminy a minerály z půdy. Opuchlé, objemné a lehké zelí bylo řezáno předem, takže je méně užitečné.
 4. Mladé zelené zelí, které se často přidává do salátů nebo prvních chodů v jarních měsících, není příliš užitečné a není vhodné pro přípravu zelí na zimu. Takovou zeleninu nelze skladovat dlouhou dobu, je vhodná pouze pro rychlé použití..
 5. Nejlepší odrůdy zelí, vhodné pro moření na zimu, se objevují v zahradách nebo v obchodech až na začátku září.. Ke sklizni jsou vhodné druhy sezonní a středně pozdní zeleniny. Konec konců je to takové zelí, které je považováno za ideální pro zelí, ale není vhodné pro čerstvé skladování..
 6. Vhodný pro polotovary i pro dlouhodobé skladování, konzervování, moření, hlávkové zelí pozdních odrůd. Zelenina má příjemnou chuť, zachovává si maximální množství minerálů a vitamínů i po tepelném zpracování.
 7. Pokud nemůžete určit vhodnou hlavu zelí podle vzhledu, můžete použít jinou metodu. Nakrájejte hlavu na polovinu, podívejte se na barvu a ochutnejte zeleninu. Nejlepší nakládaná zelenina bude na vnitřní straně krémově bílá, když je nakrájená a chutná svěží a sladká.

Při výběru toho, které zelí je vhodné k moření na zimu, byste měli věnovat pozornost květáku, červenému zelí, růžičkovým klíčkům a pekingskému zelí..

Je žádoucí, aby byla zelenina čerstvě nakrájená, čerstvá a pevná ve struktuře, aniž by došlo k poškození nebo známky hniloby. Právě tento druh zelí je ideální pro moření nebo moření.

červené zelí

červené zelí

Jaký druh zelí je vhodný pro solení na zimu?

Při výběru hlávek zelí vhodných k solení byste měli věnovat pozornost dvěma druhům zeleniny: v polovině sezóny a pozdě.

Odrůdy v polovině sezóny:

 1. Sláva-1305. Mnozí letní obyvatelé a zahrádkáři vysazují vysoce výnosnou odrůdu speciálně pro kvašení, protože hlavy zelí dozrávají dostatečně rychle a fermentované přípravky jsou křupavé..
 2. Současnost, dárek. Ideální odrůda nejen pro moření, ale i pro moření. Z tohoto zelí se ukáže velmi chutné občerstvení, které dokonale uchová jeho chuť a užitečné vlastnosti po dobu 5 měsíců..
 3. Výročí. Hlava zelí této odrůdy dosahuje hmotnosti 4 kg a nakládaná zelenina se skladuje po dobu 4-5 měsíců v dřevěných sudech.
 4. Měli byste také věnovat pozornost odrůdám vhodným k solení:
 • Menza F1;
 • Dobrovolsky;
 • Běloruský.

Pozdní odrůdy kvašení

Pozdní zrání hlavy odrůd zelí jsou vynikající pro moření:

 1. Turkiz. Husté hlavy zrají za 4 měsíce. Takové zelí je fermentováno na konci zimy, protože je dobře udržované čerstvé a zachovává si své vitamínové a minerální složení.
 2. Ženeva F. Zelí můžete fermentovat i brzy na jaře, protože zelenina je dobře skladována až do příští sklizně.
 3. Amager. Ideální odrůda pro moření, protože během skladování je nasycená chutí. Díky tomu si můžete připravit pravý opevněný zelí ze zelí a překvapit své blízké s nepřekonatelnou chutí zelných pochoutek..


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak vybrat zelí pro moření