Chokeberry, přípravky na zimu: nejchutnější a nejjednodušší recepty

chernoplodnaja rjabina zagotovki na zimuZralé tmavé bobule, které dozrávají v polovině podzimu, jsou velmi zdravé. Snižuje krevní tlak, čistí krev, zmírňuje anémii a pomáhá aktivovat imunitní procesy v těle. Nejlepším způsobem, jak zachovat tento sklad vitamínů, je vyrobit příchutě z chokeberry na zimu..

Existuje spousta skvělých receptů na to. Kompoty, džemy se připravují z ostružin, bobule jsou mleté ​​s cukrem, zmrazené a jednoduše sušené nebo sušené. Všechny tyto metody vám umožňují připravit různé a zdravé dárky z černého horského popela.

Chokeberry, šťouchané cukrem bez vaření

Navzdory obrovskému množství vitamínů P, C, jodu a mnoha dalších užitečných látek a mikroelementů není černá syrovátka, bohužel, podle všeho oblíbená díky své kyselé a kyselé chuti. Proto dobré ženy v domácnosti najdou způsob, jak „osladit pilulku“. Například recept na strouhaný syrový chokeberry s cukrem bez vaření je jednoduchý a snadno dává bobule požadovanou chuť.

chernoplodnaja rjabina protertaja s saharom bez varkiVýrobky pro recepturu se berou v poměru 1: 0,5 (1 kg horského popela a 500 g cukru). Nejprve vytriedíme bobule a oddělíme jeřáb od větví. Potom naši plodinu důkladně omýváme a přirozeně ji sušíme. Potom vezmeme mixér a rozemeleme bobule spolu s granulovaným cukrem. Výstupem je homogenní směs bobulovin.

Nyní můžete sterilizovat sklenice víčkem a nalít bobule pyré do ještě horkých nádob. Plechovky odložíme na několik minut, aby bobule nechaly více šťávy. Během této doby se cukr musí zcela rozpustit. Léčba je připravena! Kryté sklenice můžete uložit v chladničce, když jsou zcela v pohodě. Dobrou chuť!

Chokeberry jam na zimu

Chokeberry lze připravit na zimu ve formě lahodné marmelády. Za tímto účelem bereme bobule s cukrem a vodou v takových množstvích:

 • Bobule Aronia - 1 kg;
 • 1,5 lžíce. voda;
 • Granulovaný cukr - 1,2 kg.

Rozdělené a umyté bobule jsme vložili do kastrolu, nalili do vody a poslali je do ohně. Horský popel napařte pod víko tak, aby zcela změkl. Pak rozemeleme měkké bobule přes síto. Ovoce pyré posíláme do misky na vaření, přidáme cukr a vaříme, dokud není nabídka.

Recept na džemy a marmeládový džem

Džemy z jablek a chokeberry se také ukážou jako neméně užitečné a chutné. Pro tento recept budete potřebovat:

 • Rowan bobule - 1 kg;
 • 1,5 kg cukru;
 • Jablka - 0,4 kg;
 • 2 lžíce. voda.

Také třídíme a myjeme bobule a jablka v tekoucí vodě. Vyjměte z ní zásobník na osivo a oloupejte ho. Všichni spolu se rozemele v mixéru na hmotu pyré a smíchají se s cukrem. Do hrnce posíláme pánev s pyré z jablek a bobulovin a vaříme, dokud neponecháváme na mírném ohni.

Kterýkoli z těchto džemů lze uložit do zimních prázdnin, pokud je zavřete ve sterilizovaných nádobách a uložíte do sklepa. Pochoutka vychází velmi chutně a jam s jablky získává zvláštní aroma a chuť. Dobrou chuť!

Chokeberry marmalade, recept "Home"

marmelad iz chernoplodnoj rjabiny recept

Navzdory všem adstringentním a svíravým vlastnostem chokeberry, marmeláda na předpis vychází velmi sladká, ne klonující se a aromatická. Zároveň je připraven velmi jednoduše. Pro recept potřebujeme:

 • Rowan černoplodý - 1-1,2 kg;
 • 400 ml vody;
 • 600 g cukru + trochu na ozdobu.

Vyřadíme jeřáb, opláchneme ho a pošleme ho do pánve s vodou na mírné teplo. Obsah zahříváme a vaříme, dokud bobule nezmäknou. Pak jsme třít horský popel přes síto, získáme bobule pyré. Výsledkem by mělo být asi 600 g hmoty bobulí pyré.

Nyní se cukr nalije do pyré z horského popela (dopadá 1: 1) a znovu se posílá do pece. Hmota bobulového cukru se vaří, dokud nezhoustne. Dále musíte připravit pokrm, na kterém rozprostřeme marmeládu. Chcete-li to provést, musíte ji navlhčit v ledové vodě a teprve poté na ni rozprostřít silnou hmotu. Pomocí nože rovnoměrně rozložte hmotu a přirozeně ji osušte.

Můžete to posloužit rozříznutím marmelády na kousky a válením každého do cukru. Dobrou chuť!

Chokeberry želé na zimu "Black Mirror"

zhele iz chernoplodnoj rjabiny na zimu

Jako z jakéhokoli jiného bobule, můžete si také udělat lahodnou a sladkou želé z jeřabin. V tomto případě nebude chuť chutná, dostanete skutečný dezert. Pro něj bereme následující produkty:

 • Rowan - 1 lžíce;
 • 3/4 Čl. Sahara;
 • 2 lžíce. l. želatina;
 • 4 lžíce. voda;
 • Kyselina citronová - na špičce nože.

Vyřídíme horský popel, opláchneme ho a vymačkáme šťávu z bobulí. Dáme dort do hrnce a pošleme ho na oheň s horkou vodou. Po 10 minutách vaření dort zfiltrujte. Nalijte cukr a kyselinu do výsledného vývaru. Potom ji pošleme zpět do kamen a vaříme, pravidelně odstraňujeme pěny.

Nyní musíte želatinu správně připravit. V souladu s pokyny na obalu to proveďte namočením do studené vody po dobu 5-40 minut. Čas bude záviset na typu želatiny (granule nebo talíře).

Přidejte připravenou želatinu do vývaru a vše vařte. Poté se sem posílá syrová šťáva, která se vymačkávala z horského popela, a vše se promíchá. Vařenou směs rozdělte do forem a odešlete, aby ztuhla v lednici. Horkou směs lze také nalít do sterilizovaných horkých nádob a potáhnout gázou - takto se chokeberry želé uchovává na zimu. Když se hmota úplně vychladne, spojíme sklenice s pergamenovým papírem.

Chokeberry želé recept bez želatiny

Pokud není po ruce žádná želatinační látka, můžete z ní vyrobit želé bez želé. Za to bereme:

 • Rowan - 1 kg;
 • Cukr - 700 g;
 • 0,5 kg vody.

Roztriedíme bobule, opláchneme a vložíme do mísy, zalijeme horkou vodou. Posíláme do sporáku, aby vařili, dokud bobule úplně nezměknou. Potom zfiltrujeme bobulovou hmotu a vytlačíme ji gázou nebo bavlněným hadříkem. Do vývaru přidejte cukr a dejte na sporák při nízké teplotě.

Po dobu 15 minut se hmota vaří, poté se ještě horký vývar nalije do sterilizovaných plechovek a zakryje se gázou. Po vychladnutí želé se sklenice přikryjí pergamenovým papírem a pevně se napnou. Bon chuť k jídlu v zimě!

Chokeberry jam na zimu: zdravá sladkost

Pravidelné používání chokeberry normalizuje krevní tlak a posiluje krevní cévy. A tak, aby svíravost bobulí neovlivnila touhu používat zdravé přípravky, můžete na zimu vyrobit voňavý džem z chokeberry. Pro něj budete potřebovat:povidlo iz chernoplodnoj rjabiny na zimu

 • Rowan bobule - 1 kg;
 • Voda - 200 - 300 ml;
 • Cukr - 1-1,2 kg.

Stejně jako při výrobě marmelády musí být hlavní složka opláchnuta, roztříděna a nalita do smaltované nádoby. Nalijte vodu, bobule dobře promíchejte a zakryjte granulovaným cukrem. Vaříme na mírném ohni a zahříváme, dokud se cukr nerozpustí. Poté oheň zvýšíme a uvaríme džem, dokud se neuvaří. Hmota se pravidelně míchá špachtlí.

Pokud plánujete pasterizovat džem ve sklenicích, vypněte teplo při teplotě asi 105 ° C. Pro skladování marmelády bez pasterizace by měla teplota dosáhnout 107 ° C. Připravenou, ještě horkou pochoutku nalijte do čistých zahřátých suchých nádob. V případě potřeby pasterizujeme nebo utěsníme, když se na povrchu džemu vytvoří cukrová kůra.

Džem z jablek a chokeberry "Fantasy"

Podzim je bohatý na vitamíny. Kromě klasického receptu lze bobule chokeberry kombinovat s dalším stejně užitečným ovocem - jablkem. Podzimní vitaminový džem z jablek a chokeberry má jemnou chuť a vůni. Pro tento recept bereme:

 • Rowan - 1 kg;
 • Jablka (Antonovka) - 2,5 kg;
 • Voda - 5 lžíce;
 • Granulovaný cukr - 3 ½ lžíce.

Vytriedíme bobule, oloupeme je z listů a větviček a poté opláchneme. Horský popel vařte asi 45 minut ve vodě, dokud není měkký. Nalijeme vodu do oddělené nádoby a rozemeleme bobule v mlýnku na maso. Nyní připravujeme jablka - myjeme ovoce a sušíme je kuchyňským ručníkem. Jablka očistěte od semen a nakrájejte na plátky nebo malé kostky.

Naplňte nasekanou Antonovku (nebo jinou odrůdu) vodou z horského popela a vařte asi 25 minut, také dokud nezměkne. Jablka můžete rozdrtit na bramborovou kaši přes síto a kůru zlikvidovat. Připravené pyré z bobulí a jablek smíchejte, přidejte do nich cukr a nechte vyluhovat přes noc.

Ráno položte pánev na nízkou teplotu a vařte za stálého míchání, dokud nezískáte hustou hmotu jako zakysanou smetanu. To bude trvat přibližně 45 minut. Plnou připravenost jídla můžete zkontrolovat tak, že na misku umístíte jam. Pokud kapka vychladla a neroztáhla se na desce, pochoutka je připravena. Vypněte oheň na sporáku a zabalte ještě teplejší džem do předem připravených sterilizovaných nádob a těsnění.

Chokeberry pastila doma

pastila iz chernoplodnoj rjabiny v domashnih uslovijah

Máte rádi sladké a zdravé, ale nechcete se hádat s bankami? Pak je recept na takového sladkého, jako je marshmallow chokeberry, připravený doma, výhradně pro vás. Pro ni musíte vzít:

 • Rowan - 10 lžíce. bobule;
 • Granulovaný cukr - 5 lžíce;
 • 2 veverky.

Nalijte bobule vyjmuté ze stonků a důkladně omyjte do pánve (kov) a rozdrťte dřevěnou lžící. Posypeme bobulovou hmotou granulovaným cukrem, přikryjeme víkem a vložíme do trouby předehřáté na asi 160 ° C. Doporučuje se používat skleněné víko, aby se usnadnilo „vykukování“ za horský popel.

Jakmile se v pánvi uvolní dostatečné množství šťávy, promíchejte hmotu, aby se cukr lépe distribuoval a rozpustil. Poté směs získá želé vzhled, rozemele ji sítem a nechá vychladnout. Přidejte surové proteiny k již nevyhřáté hmotě a bili, dokud hmota nezbledne.

Nyní je třeba budoucí marshmallow vysušit. Připravme na to skleněnou misku odolnou vůči teplu a naplňte ji 1/3. Zahříváme troubu na 80 ° C, dáme nádobí a sledujeme marshmallow, aby nevyschla. Po dosažení požadovaného stavu první vrstvy je další část položena nahoře. Totéž děláme se zbývající třetinou mše.

Když jsou všechny bonbóny připraveny, je nádoba pokryta bílým papírem a poté víkem. Uložte léčbu na chladném a suchém místě. Dobrou chuť!

Blackberry kompot "Winter`s Tale"

Stejně jako u jiných bobulí můžete kompot připravovat také z jeřábů. Za tímto účelem bereme bobule (množství bude záviset na odhadovaném objemu nádoby) a cukr v množství 500 g na 1 litr vody. Čistíme bobule, opláchneme tekoucí vodou a osušíme na ručníku. Mezitím nádoby sterilizujeme, poté je můžete naplnit suchým ovocem o 1/3.

Do sklenic nalijte vroucí vodou a nechte působit 3 minuty, poté nalijte vodu do hrnce, přiveďte k varu a přidejte do ní cukr. Po smíchání vše vaříme až 10 minut, poté ho nalijeme zpět do sklenic s jeřábem. Banky jsou srolovány a převráceny, dokud zcela nevychladnou, zabalené do přikrývky. Po měsíci může být kompot opilý.

Ranetka a chokeberry kompot "Paradise apple"

kompot iz ranetki i chernoplodnoj rjabiny

Jemnější chuť lze získat přípravou kompotu z ranetky a chokeberry. Pro něj bereme:

 • Jablka - 1-1,5 kg;
 • Rowan - 0,5-0,7 kg;
 • Studená voda - 4–4,5 litru;
 • Cukr - 6 lžíce.

Vyřídíme malé šťavnaté ranetki, opláchneme pod teplou tekoucí vodou a nalijeme do mísy, zaplavíme vodou. Jeřábové bobule myjeme paralelně v cedníku, také v teplé tekoucí vodě, a rozdělujeme zkažené bobule. Necháme přebytečnou vodu vytékat z jeřábu a odložíme ji prozatím.

Připravujeme plechovky na kompot - nádoby opláchneme a sterilizujeme a necháme je zaschnout. Do hotových sklenic nalijte několik ranetki a 2 hrstek jeřábů. V důsledku toho by měla být naplněna asi polovina plechovky. Nyní vezmeme velký hrnec, naplníme ho čistou vodou a pošleme do sporáku.

Když voda vaří v hrnci pokrytém víkem, vypněte teplo. Poté naplňte nádoby jablka a bobule převařenou vodou téměř až k krku. V této formě je budoucí kompot naplněn asi 15 minut. Po stanovené době by se tekutina měla stát jemným šarlatovým odstínem..

Nyní nalijeme infuzi znovu do hrnce a pošleme ji na vysokou teplotu, pokrytou cukrem. Poměry jsou 1 šálek písku na litr. Vařenou tekutinu promíchejte dřevěnou lžící, čímž se dosáhne úplného rozpuštění cukerných krystalů. Poté může být oheň vypnut. Sklenice opět naplníme pánví sladkým sirupem a uzavřete kovovými víčky. Chlazený kompot uložte do sklepa nebo skříně.

Chokeberry sirup s kyselinou citronovou a třešňovým listem

Chokeberry sirup je velmi prospěšný pro lidi s vysokým krevním tlakem. Chcete-li zachovat maximální výhody, můžete si vyrobit sirup z chokeberry s třešňovými listy a kyselinou citronovou. Takový vitaminový přípravek se snadno používá a léčí mnoho nemocí. Takže pro sirup bereme:sirop iz chernoplodnoj rjabiny s limonnoj kislotoj

 • Aronia - 2 kg bobulí;
 • 2,5 litru vody;
 • Kyselina citronová - 25 g na litr;
 • Granulovaný cukr - 1 kg na 1 litr;
 • Třešňové listy - podle chuti (čím více bude chutnější).

Listy budou potřebné pro recept v přibližně 1: 1 poměrech s jeřábem.

Třešňové listy a jeřabiny umýváme tekoucí vodou, poté vše naplníme vroucí vodou. V této podobě necháváme produkty vyluhovat na jeden den. Následující den se infuze z jeřábu nalije do kastrolu a odešle do sporáku. Když se infuze vaří, nalije se do ní kyselina v určených poměrech. Třešňové listy z kontejneru zahoďte jeřábem a výsledný sirup nalijte do bobulí. Opět vydržíme infuzi na jeden den.

Další den opět vypustíme infuzi horského popela, bobule již nejsou potřeba. Opět posíláme vše do ohně, a když se vaří, přidáme tam cukr v množství 1 kg na 1 litr infuze. Nalijte dobře promíchaný stále vroucí vývar do předem sterilizovaných sklenic nebo skleněných lahví pod jeden palec a uzavřete.

Chokeberry juice - recept v odšťavňovači

Chokeberry juice je skvělý multivitamin. Může působit jako vynikající alternativní lék na zácpu, nachlazení, rýmu a kašel. Čerstvě vymačkaný je samozřejmě zdravější, ale v odšťavňovači si můžete připravit šťávu z chokeberry podle jednoduchého receptu.

Vytriedíme bobule a opláchneme, potom hněteme jeřáb a posypeme trochou cukru. Takže bobule jsou vyluhovány několik hodin, můžete je nechat přes noc. Ráno vymačkejte šťávu z bobulí. Můžete šťávu vytlačit bez cukru a poté vzít zmrzlý horský popel.

sok iz chernoplodnoj rjabiny recept v sokovarkePro vaření v odšťavňovači pro 5 litrů šťávy pro budoucí použití musí být řádně připraven. Hadici umístíme na výstup z nádoby, abychom vypustili výslednou šťávu a zajistili ji. Provádíme veškerá přípravná opatření podle pokynů k zařízení. Nádobu naplníme vodou - 4 litry. Jakmile se voda v odšťavňáku vaří, přistoupíme k postupu mačkání bobule a vaření šťávy. Je třeba dbát na to, aby se v nádobě udržoval stálý var, aby se vytvořila pára.

Když voda odteče, může být doplněna, ale nesmí překročit 4 litry. Toto množství bude stačit na odšťavňování po dobu 70-80 minut. Po ukončení vaření musí být šťáva okamžitě nalita do připravených nádob - sterilizovaných lahví nebo plechovek.

Sklízení chokeberry adjika na zimu

Každý je zvyklý vařit adjiku z feferonky s kořením, solí a bylinkami. A určitě málokdo dokáže toto jídlo vařit z bobulí. Mezitím, chokeberry dělá vynikající adjika na zimu. K vaření bereme:

 • Bobule - 1 l;
 • 2-3 st. l. sůl;
 • 130 g cukru;
 • 60 ml octa (9%);
 • 125 g česneku;
 • Skořice - 0,5 lžičky;
 • 0,5 lžičky karafiáty;
 • 1. st. l. kořenitá směs chmele-suneli;
 • Nové koření - 5-6 hrách;
 • Mletý červený pepř (horký) - 0,5 lžičky.

Rowan, stejně jako v jakémkoli jiném receptu - rozdělte, opláchněte a zlikvidujte v cedníku. Musíte se zbavit přebytečné vody. Poté vyčistíme stroužky česneku a necháme je projít a bobule masovým mlýnkem a smícháme je dohromady. K výsledné hmotě přidejte koření s mletým kořením. Odděleně smíchejte cukr s octem a solí a nalijte na bobule.

Nyní připravujeme sklenice - opláchneme a sterilizujeme. Nalijte vroucí vodu přes víčka. Hotovou adjiku jsme dali do sklenic, zavřeli a poslali do lednice. Pokrm má originální příjemnou chuť. Dobrou chuť!

Aronia rozinky doma

izjum iz chernoplodnoj rjabiny v domashnih uslovijah

Aronia je velmi zdravé bobule, ale nezanechává příjemnou sladkou dochuť. Její plody jsou bohužel koláčovité a mají zvláštní svíravou chuť. Ale domácí rozinky chokeberry stojí za vyzkoušení na zimu - jsou dost sladké a příjemně se v ústech tají. Kromě toho to může každý vařit, je to velmi jednoduché! Bereme:

 • Rowan - 1,5 kg;
 • Granulovaný cukr - 1 kg;
 • Voda - 2 lžíce;
 • Kyselina citronová - 1 lžička.

Opatrně vytrháme bobule z větví a třídíme je, zbavíme se listů a podestýlky. Poté se bobule omyjí pod tekoucí vodou a položí se do cedníku. Nyní připravujeme sirup. Voda se nalije do kastrolu a v ní se rozpustí cukr. Posíláme je do sporáku, dáme je do varu, dokud se nerozpustí veškerý granulovaný cukr. Když se voda vaří, nalijte horský popel a kyselinu do pánve.

Ovoce vařte asi 25 minut, poté je položte na síto nebo cedník. Rowanový sirup je ideální pro výrobu kompotů nebo zmrzliny. Vařené bobule musí být nyní vysušeny. To vyžaduje elektrickou sušičku nebo konvenční troubu. Použijme tradičnější metodu. Rozložte pečící papír na plech a rovnoměrně na něj rozprostřete jeřáb.

Bobule sušíme při nízké teplotě - asi 50 ° C. Pokud stále máte elektrickou sušičku, měl by být její rošt zakryt také papírem. Rowanové rozinky se uchovávají v papírových nebo textilních sáčcích a můžete je také nechat v uzavřené skleněné nádobě. Rozinky lze tímto způsobem skladovat po celý rok, ale můžete je jíst tímto způsobem nebo přidat do pečeného zboží. Dobrou chuť!

Je možné zmrazit chokeberry na zimu

Vitamíny, minerály a pektinové látky z chokeberry posilují krevní cévy mozku, pomáhají játkům správně fungovat a zlepšují fungování endokrinního systému. Proto se doporučuje zásoby užitečných bobulí pro budoucí použití jakýmkoli způsobem. Jedním takovým způsobem je mrznutí.

Jak můžete zmrazit chokeberry na zimu: jednoduchý recept

Bobule dokonale „přežije“ zamrznutí a zachová si všechny své užitečné vlastnosti. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Volba metody zmrazení bude záviset na dalších plánech bobule. Nejjednodušším způsobem zmrazíme celé bobule:

 • Jeřáb;
 • Ručník;
 • Cedník;
 • Vakuové vaky.

Plody vytřídíme z listů, stonků a větviček, opláchneme a zlikvidujeme v cedníku. Potom osušte na kuchyňském ručníku a pravidelně obracejte ovoce. Nyní dáváme suchý horský popel po částech do vakuových sáčků (nejlépe do jedné vrstvy) a snažíme se v nich co nejvíce zbavit vzduch. Hermeticky uzavřené obaly bobulí lze odesílat a ukládat do mrazničky.

Jak sušit chokeberry v troubě

V peci můžete připravit chokeberry k uložení nejen na jednu zimu, ale i na více než rok. K tomu je třeba vzít bobule, které jsou již zralé. Doporučuje se sklízet po prvním mrazu, poté horský popel zcela odhalí všechny své užitečné vlastnosti.

Jak správně sušit v troubě bobule bobule

Bobule jsou vyjmuty ze sebraných deštníků a důkladně omyty a poté hodeny zpět do cedníku. Může být také rozprostřen na čajový ručník. Když bobule zaschne, může být přemístěna do pece při 40 ° C po dobu 25-30 minut. Po uplynutí této doby teplota v kabině vzroste na 60 ° C a bobule se suší až do úplného vaření.

Připravenost je patrná nedostatkem vody v bobulích. V tomto případě by neměl být horský popel červený nebo nahnědlý. To bude znamenat, že bobule je suchá. Sušení z ostružin můžete ukládat v plastových nádobách nebo skleněných nádobách uzavřených nylonovými víky. Hlavní věc je, že vlhkost nepronikne dovnitř. Veškeré sušení je připraveno!

Sušení chokeberry v elektrické sušičce

Díky zázrakům domácích spotřebičů je neuvěřitelně snadné připravovat sezónní produkty na zimu. Takže můžete zachovat maximální množství užitečných vlastností chokeberry sušením pomocí elektrické sušičky.

sushka chernoplodnoj rjabiny v jelektrosushilkeChcete-li to provést, vzít horský popel, odstranit jej z větví, třídit to z listů a zkažené bobule. Myjeme výhradně prvotřídní horský popel v tekoucí vodě přes cedník. Potom jsme nechali zbytečnou vodu odtéct a bobule rozetřít na sítu ve vrstvě pár centimetrů. Chokeberry je nutné sušit v elektrické sušárně při teplotě asi 60-70 ° C. Při tom postupujte přesně podle pokynů v pokynech pro zařízení..

Dobře sušené bobule by se měly zbavit téměř veškeré vody, ale dosud nezískaly červenohnědou barvu. Jinak to bude znamenat, že bobule jsou suché a ztratily své hlavní bohatství - vitamíny a minerály. Hotové sušení může být uloženo ve vzduchotěsné nádobě, která neumožňuje průnik vlhkosti. Může to být jakákoli plastová mísa, ale ne plastová.

Vezměte prosím na vědomí, že při takovém sklizni černého chokeberry na zimu ztratí bobule nepříjemnou svíravost. Chuť sušení vyjde nasládlá s kyselostí a bobule sama o sobě udrží maximum užitečných látek.

Užitečné polotovary!


Podívejte se na podobné recepty

» » Chokeberry, přípravky na zimu: nejchutnější a nejjednodušší recepty