Cuketa kompot

Cuketa je velmi zdravá a chutná zelenina z dýňové rodiny. V létě není téměř žádná nabídka kompletní bez účasti této zeleniny. Jsou vařeny, smažené, dušené, jedlé první, druhé, jako hlavní chod nebo jako příloha, ve formě předkrmů, palačinek a dezertů. Zvláštnost cukety spočívá v jejich původní chuti, která se může měnit a harmonizovat s mnoha produkty..
Tuto zeleninu milují nejen kulinářští specialisté, ale také domácí dodavatelé, na regálech spíž bude každá hospodyňka určitě najít chutné cukety. Sklizeň cukety na zimu, solená, kvašená, nakládaná, zahrnutá v zeleninových salátech, vařená squashový kaviár, a také kandované ovoce, marmeládu a dokonce i kompot.

cuketa v zahradě

Chuť sladkých přípravků z cukety velmi připomíná ananas, jejich jména, jejich jedinečnost nezanechává lhostejnost dospělých ani dětí. Chcete-li potěšit svou rodinu v chladných zimních dnech a ochutnat tropické horké léto, připravte si neobvyklé cuketa a cherry švestkový kompot.

K vaření potřebujete:

1 kg cukety

1 kg žluté třešňové švestky

1 litr vody

200 g cukru.


Pro přípravu kompotu je lepší zvolit nezralé ovoce s ještě hrubou kůží a malými semeny. Cuketa, střední velikosti, musí být umytá, loupaná a naočkovaná, nakrájená na kostky, asi 1 cm3, přibližně stejná jako při vaření cuketa džem.

plátky cukety

Dále vytřiďte a umyjte žlutou zralou, ale nikoli přezrálou, třešňovou švestku a vložte do předem připravených, čistých a suchých třílitrových nádob, aby byla sklenice 1/3 plná ovoce.

Na třešňovou švestku ve sklenicích umístěte kostky nakrájené cukety a nalijte vroucí sirup. Vařené, na 1 litr vody 200 g cukru.

Potom musí být plechovky zakryty železnými švy víčky, zabaleny do teplé přikrývky a ponechány zcela vychladnout. Poté, co sklenice vychladnou, je třeba vypustit sirup do hrnce, přivést ho k varu, nalijte ho zpět do sklenic a srolovat. Sklenice otočte dnem vzhůru a zabalte je do teplé přikrývky, abyste ji mohli sterilizovat. Kompot je připraven.

Také takový kompot může být připraven nahrazením cukety za užitečnější a něžnější cuketu, což je bratr cukety, na kterou jsme zvyklí. Cuketa pochází z Mexika a Západní Indie, tato zelenina přišla do Evropy přes Itálii a získala velkou popularitu mezi svými spotřebiteli. Z cukety i cukety připravují mnoho chutných jídel a připravují se na zimu.

cuketa v zahradě


Podívejte se na podobné recepty

» » Cuketa kompot