Vaření černý rybíz džem na zimu

Je velmi důležité připravit džem z černého rybízu na zimu. V černém rybízu je hodně vitamínu C, který v zimě tak chybí..

Džem z černého rybízu bez tepelného ošetření vám umožní zachovat chuť a vůni bobulí. Tím se odlišuje od ostatních typů ochrany. Hustá struktura zákusku, podobná želé, vám umožňuje sloužit jednoduše jako čaj nebo jako náplň do sladkých jídel.

Povinné složky:

 • černý rybíz - 2 kg.
 • cukr - 2,5 kg.

Jak vařit?

Bobule rybízu důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Oddělte všechny větvičky a listy. Poté vložte bobule do hluboké mísy a nasekejte mixér. Pokud tam není, bude běžný mlýnek na maso. Do výsledné hmoty vložte veškerý cukr podle receptury a promíchejte. Nádobí zakryjte budoucím džemem a nechte v této formě asi den. Zamíchejte občas. Je důležité si uvědomit, že cukr musí být zcela rozpuštěn..

Nádobu, ve které bude rybíz uložen, důkladně opláchněte. Použijte k tomu prací prostředek nebo jedlou sodu. Nádoby sterilizujte po dobu 5-7 minut.

Vložte džem do připravené nádoby a posypeme cukrem na horní 1 centimetr. Uzavřete plastovými víky.

Džem skladujte na tmavém místě, ve spíži nebo ve sklepě, kde je chladno. Můžete ji podávat okamžitě nebo po nástupu chladného počasí, kdy je v těle nedostatek vitamínu C..

Pokud doma nemáte chladné a tmavé místo a v lednici není místo, uložte džem při pokojové teplotě. K tomu přidejte ne jeden a půl, ale dva kilogramy cukru.

Proces výroby takového džemu je skutečným snem hostesky. Vše je připraveno velmi jednoduše a výsledek je opravdu úžasný. A také kvůli nedostatečnému tepelnému zpracování se v plodech zachovávají všechny užitečné složky. Tímto způsobem si po celý rok zachováte chuť a vůni bobulí..

Pro ochranu vašeho zdraví po celý rok a pro zlepšení imunity vám doporučujeme vařit i na zimu kompot z černého rybízu.

Džem z černého rybízu s pomerančem

černý rybíz s pomerančem

Tento neobvyklý džem doplní vaše zásoby něčím originálním. Jeho chuť je neobvyklá, s příjemnými tóny pomeranče. Dezert vypadá neobvykle, protože chutná neobvykle.

Proporce:

 • černý rybíz - 1 kg.
 • cukr - 1,5 kg.
 • pomeranče - 2-3 kusy.

Proces vaření:

Plody by měly být pečlivě tříděny, bez větviček a listů. Poté vložte rybíz do síta a opláchněte pod tekoucí vodou. Volně je rozprostřete na ručník a osušte. Během této doby opláchněte pomeranče a opařte je vroucí vodou, abyste opláchli veškerý průmyslový prach na ovoci. Řezejte je společně s kůží. Teď vyndáme kosti.

Listujte sušený rybíz a pomeranče přes mlýnku na maso nebo nakrájejte na mixér. Do směsi přidejte cukr a důkladně promíchejte.

Nyní existují dva způsoby dalšího zpracování. Výhodná je metoda „nachlazení“, protože vám umožňuje uchovat všechny vitaminy, které člověk potřebuje. Za tímto účelem vložte rolovanou směs do sterilizovaných nádob, zavřete víko a vložte ji do chladničky. V chladu může být džem skladován po dlouhou dobu. Zároveň si zachovává všechny užitečné prvky a vitaminy, jako je draslík, železo, vitamíny skupiny B, P, K, E, C. A také rybíz obsahuje kyselinu listovou, což je užitečné pro nastávající matky.

Pokud nemáte příležitost udržet dezert v chladu, je výhodnější metoda „horká“. V tomto případě dáme džem také do sterilizovaných nádob, poté je umístíme do vodní lázně a přivedeme je prakticky 20 minut do varu. Poté víko ihned zavřete.

Položte kruh papíru namočený do vodky na jam. Tím se zabrání tvorbě plísní na povrchu..

Džem z černého rybízu s medem

černý rybíz

Džem byl v Indii dlouho připraven s třtinovým cukrem, poté byl cukr přivezen do Egypta. V Rusku se tento způsob sklizně rozšířil až v 19. století, kdy byla zahájena výroba cukru z cukrové řepy. Předtím byly všechny sladké přípravky vyrobeny z medu..

Tímto způsobem byla od starověku zachována čerstvost a výhody bobulí. Kromě sladkosti a uchování prospěšných vlastností bobulí je med skutečně schopen jej obohatit ještě užitečnějšími prvky. Každý zná vlastnost medu pro uchování jídla. Takové polotovary lze stěží nazvat džemem, protože v tomto případě nedochází k tepelnému zpracování.

Rozměry pro jam:

 • černý rybíz - 1,5 kg.
 • med - 1,5 kg.

Proces výroby džemu z černého rybízu s medem:

Opláchněte rybíz a odstraňte všechny větvičky a listy. Vysušte na ručníku. Potom prořezejte bobule jakýmkoli způsobem, který vám vyhovuje. Naši předkové to udělali dřevěnou tloučkem. K výsledné hmotě přidejte med a důkladně promíchejte. Nechte obrobek na slunci několik hodin. Rozdělte medovou směs na sklenice. Zakryjte je voskovým papírem nebo parafínovým voskovým papírem. Připevněte horní část a odešlete na chladné místo k uložení. Tato metoda umožňuje uložit černý rybíz až do další sklizně..

Během skladování se hmota může rozdělit na své komponenty. Med však získává výraznou chuť a vůni rybízu..

Můžete také připravit takové ošetření horké umístěním sklenic džemu do vodní lázně. Tato metoda však není běžná a nedoporučuje se. Koneckonců, již při 50 stupních jsou zničeny všechny prospěšné vlastnosti medu.

Různé druhy medu přidají různé příchutě do džemu. Hosteska má proto široký výběr, jak diverzifikovat obvyklé mezery. Zároveň se nemusíte starat o bezpečnost dezertu, protože med pro všechny své výhody a chuť dokonale konzervuje produkty.

Klasický černý rybízový džemrybíz s cukrem

Léta na klasický džem se s výhodou shromažďují v teplém suchém počasí, protože po dešti jsou nasyceny vlhkostí. Džem bude příliš tekoucí. Tento džem je vhodný pro čaj a jako náplň pro mnoho sladkých jídel. V závislosti na odrůdě může džem zhoustnout sám, takže vypadá jako džem. Začněme.

Doporučené proporce:

 • černý rybíz - 1,5 kg.
 • cukr - 1,5 kg.

Jak vařit?

Opláchněte rybíz a oloupejte větvičky a listy. Vložte rybíz do smaltované pánve střídané s cukrem. Nádobí je potřeba přesně smaltovat, jakmile se džem neoxiduje. Plody nechte několik hodin na teplom místě, dokud nedají šťávu.

Umístěte černý rybíz na nejpomalejší teplo asi hodinu, takže ještě více šťávy vynikne a cukr se rozpustí. Poté teplo zahřejte, vařte 30 minut, poté odstraňte džem z tepla a přeneste jej do sterilizovaných nádob. Sbalte kovové víko. Zaseknutý papír je připraven. Může být uložen dva roky na tmavém místě..

Pokud chcete jam s ovocem jeden na druhého, připraví ho jiným způsobem. Nejprve je třeba uvařit sirup ze všech cukrů podle receptury a přidat trochu vody. Poté se bobule černého rybízu vloží do horkého sirupu. Prvních deset minut by měl být oheň velmi nízký. Tím se zabrání nadměrné tvorbě pěny. Potom se oheň postupně zvyšuje. Ujistěte se, že jste odstranili pěnu štěrbinovou lžičkou. Pokud tak neučiníte, rychle se stane kyselým.

Pokud také chcete, aby bobule neztratily svůj tvar, odstraňte džem z horka každých 6-7 minut..

Připravenost jamu lze zkontrolovat několika způsoby:

 1. bobule jsou rovnoměrně rozmístěny v sirupu;
 2. otřete kapku džemu mezi prsty, měla by se protáhnout.

Černý rybízový džem s jablky

dělat jam

Jablko a černý rybízový džem jsou skvělou kombinací chuti a zdraví. Taková marmeláda bude výborným doplňkem pečiva a dezertů v zimním období..

Složení:

 • černý rybíz - 1 kg.
 • jablka - 0,5 kg.
 • citron - 1 kus.
 • cukr - 1,5 kg.

Jak vařit?

Opláchněte rybíz tekoucí vodou a odstraňte listy a větvičky. Jablka omyjte také důkladně. Černý rybíz je třeba nasekat na pyré, k tomu je vhodný mlýnek na maso nebo mixér. Smíchejte jahodové pyré s cukrem. Výsledná hmota se na několik minut zahřívá a zahřívá, dokud se cukr úplně nerozpustí.

V tuto chvíli oloupejte jablka a semena. Opatrně je nakrájejte na stejné plátky. Vzhled a chuť pochoutky závisí na krájení jablek. Umístěte jablka do vody z citronové šťávy. To vám umožní zachovat vzhled jablek, nebudou ztmavnout.

Poté, co rybíz vyvařil, přidejte připravená jablka do směsi. Deset minut vařte dezert.

V tuto chvíli skladovací nádobu důkladně omyjte. Existuje několik způsobů, jak ji sterilizovat..

Sklenice lze sterilizovat v mikrovlnné troubě. Chcete-li to provést, nalijte 2 cm vody do nádoby a odešlete sklenici do mikrovlnné trouby, dokud se kapalina úplně neodpaří..

Můžete také použít klasický způsob. Při použití se sklenice umístí na síto přes vroucí vodu s hrdlem dolů. Procedura trvá 10-15 minut. Pro tyto účely můžete také použít troubu. Položte sklenice do studené trouby vzhůru nohama a předehřívejte na 150 stupňů. V této formě by se měli zahřát asi 15 minut..

Nalijte horký džem do připravených sklenic a zaklopte víko. V této podobě bude zaseknutý papír uložen po dlouhou dobu..

Pokud po vaření máte další jablka, můžete z nich vařit jablečný džem, podle jednoho z receptů zveřejněných na webu.

Černý rybízový džem s malinami

maliny a rybíz

Maliny a černý rybíz mají vynikající chuť a řadu vitamínů. Díky svým léčivým vlastnostem je tento džem skvělý pro ošetření nachlazení a snížení horečky..

Černý rybíz a maliny dozrávají přibližně ve stejnou dobu. Tento recept je proto oblíbený. Přidejte bobule v různých poměrech v závislosti na vašich preferencích. Maliny dodávají sladkost a černý rybíz dodávají kyselost.

Co je potřeba?

 • černý rybíz - 1 kg.
 • maliny - 0,5 kg.
 • cukr - 1,5 kg.

Jak vařit?

Omyjte bobule. Maliny je třeba umýt jemně. Aby se bobule nerozpadly, vložte je do síta a ponořte je do nádoby se studenou vodou. Poté uvolněte maliny ze sepálů. Opláchněte rybíz pod tekoucí vodou a oloupejte je.

Umístěte maliny s trochou cukru do smaltované mísy. Po chvíli, kdy maliny odšťavní, přidejte rybíz a zbývající cukr. Počkejte, až rybíz také nechá šťávu.

Zapálte směs a počkejte, až se vaří. Zahřejte se po dobu deseti minut. Během procesu odstraňte pěnu. K míchání marmelády používejte pouze dřevěnou špachtli. Poté nechte dezert několik hodin vychladnout. Pak zpět do ohně. Udělej to 3-4krát. V posledním kroku uveďte jam do připravenosti. Můžete to zkontrolovat položením směsi na talíř. Kapka by se neměla šířit. Do pánve můžete přidat několik gramů kyseliny citronové, váš džem se udrží po dlouhou dobu..

Vyjměte z tepla a přeneste horký džem do teplých nádob. Nyní můžete jednat dvěma způsoby. Sklenice můžete okamžitě uzavřít nebo přikrýt volným víkem a poslat je do hrnce s ohřátou vodou pro pasterizaci. Nechte dezert při pokojové teplotě, dokud zcela nevychladne. a pak odložil na chladné tmavé místo.

Pokud dáváte přednost bobulím červeného rybízu, připravili jsme pro vás zvláště recepty šťáva z červeného rybízu, které se snadno připravují a jsou velmi prospěšné pro imunitní systém.

Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy v komentářích..


Podívejte se na podobné recepty

» » Vaření černý rybíz džem na zimu