Jak pěstovat mango ze semen. Domácí mango péče

Tropické mango ovoce se objevilo relativně nedávno v naší zemi a již se mu podařilo získat lásku. Jístři byli okouzleni jeho mimořádnou chutí: kombinací mladé mrkve, šťavnaté broskve a aromatických jahodových příchutí. A také specifické jehličnaté tóny dokonale zdůrazňují celkový obraz a nasycují chuť. Každý, kdo loupal krásné oranžové ovoce, viděl velkou podlouhlou kost a jistě přemýšlel, jestli je to možné jak pěstovat mango ze semen. Odpověď zní "ano"! .. Ale to bude nějakou dobu trvat a dost. Pacient bude odměněn - stromeček domu se stane ozdobou v domě a dokonce dá ovoce.

Jak pěstovat mango ze semen

Možnosti “Mango - jak vyrůst z kamene doma prostory “pouze dva:

1. akvizice sazenic v ekologické školce,

2.závislé klíčení a výsadba semen.

Pro druhou metodu je výběr „výchozího materiálu“ velmi důležitý, aby bylo možné v budoucnu sklízet a užívat si ovoce, jako u citron z ovoce ze semen. Ovoce je tedy lepší koupit v obchodě. Je obtížné určit zralost podle barvy, protože jak pod červeno-žlutou, tak i nazelenanou kůrou je možné skrýt zcela zralé ovoce..

- Stupeň zralosti je určen tlakem: buničina by měla být mírně deformovaná, ale měla by zůstat elastická, bez nadměrné tuhosti.

- Je nezbytné zkontrolovat mango na integritu slupky, nepřítomnost skvrn a poškození..

- Zralé ovoce by také mělo mít nasládlou vůni s jemnou vůní terpentýnu (jehly). Pokud ovoce voní jako alkohol, znamená to, že v něm probíhá proces kvašení a přezráním.

Jak pěstovat mango ze semen

Příprava kosti

Před klíčením velkého ovocného semene musí být z ovoce řádně odstraněno. Tipy “Jak pěstovat mango ovoce ze semen»Nabídněte pečlivě nakrájenou dužinu, rozbijte ovoce, oloupejte vláknitou dužinu ze semen a důkladně ji omyjte. Pro urychlení klíčení je jádro uvolněno z tuhé vnější skořepiny, připomínající skořápku skořápky měkkýšů.

Riziko poškození výhonku však zůstává. Proto je prozatím lepší nechat skořápku a umístit kost do průhledné sklenice vody a dát ji na teplé místo. Voda se mění každé 3-4 dny. Po 1-1,5 týdnech kost nabobtná. Nyní ji musíte opatrně otevřít ze strany a získat semeno fazole.

Jak pěstovat mango ze semen

Zvláštní pozornost by měla být věnována budoucímu zařízení v přípravné fázi. Je to velmi důležité! Příprava vyžaduje čas. Ale jako u jakéhokoli exotického ovoce vnitřní ananas, musíte "položit" genetiku.

Takže, předběžné práce “Mango ovoce. Jak pěstovat ze semene?"Zahrnout následující:

- Po extrakci je semeno ošetřeno dezinfekčním prostředkem, který odstraní plísňové plísně a jiné parazity.

- Zabalené do gázy nebo vlhkého hadříku z přírodních materiálů (prodyšné).

- Vytvářejí skleníkový efekt - jsou vloženy do sáčku a dodatečně zabaleny do kontejneru. Jako alternativa ke skleníku - kontejner s mokrými pilinami.

- Pro klíčivost je nádoba umístěna na tmavém, mírně teplém místě, pravidelně se monitoruje vlhkost a větrá se.

Po 2,5 až 3 týdnech se objeví mladé klíčící embryo. A můžete přistoupit přímo k transplantaci do země.

Jak pěstovat mango ze semen

Přistávací technika

V zásadě může být semeno manga ponořeno přímo do půdní směsi po ošetření stimulanty. Ale to je neúčinné. Tvrdá skořápka (i za nových podmínek) nezaručuje, že rostlina začne růst. Pro zajištění příznivého klimatu pro budoucí strom je připraven prostorný kontejner (mango oddenek se výrazně prohlubuje) a dobrá půda.

Přistávací sekvence “Jak pěstovat mango doma ze semen":

1. V květináči je položena drenáž 5 cm, která vylučuje stagnaci vody a hnilobu kořenů.

2. Naplňte více než polovinu nádoby lehkou půdní směsí pro pokojové rostliny s neutrálním pH. V zásadě je také vhodný univerzální primer.

3. V půdě se vytvoří malá díra a semeno se zárodkem se sproutem spustí a mírně se prohloubí do země. Pokud během klíčení klíček nevylíhne, je semeno umístěno naplocho.

4. Sazenice se postříká vodou a přikryje se čirým plastovým kelímkem nebo plastovou lahví jako v rostoucí mandarinka.

5. Umístěno ve světlé, teplé místnosti.

6. Pravidelně vodu a vzduch skleník. Nadměrná vlhkost je stejně nebezpečná jako nadměrné slunce.

7. Výsledek práce “Jak pěstovat mango strom ze semene»Je vidět za pár týdnů. Jakmile se objeví klíček, skleník se odstraní. Barva prvních listů může být neobvyklá - zeleno-fialová. Toto je normální kulturní rys..

Jak pěstovat mango ze semen

Domácí mango péče


Nezastupitelným pomocníkem při práci bude „Jak pěstovat mango ze semen »videa s pokyny krok za krokem. Neméně důležitý je však následný proces péče o sazenice. Musí tedy zajistit dobré osvětlení. Strom je uspořádán na parapetu nebo blíže ke světlu (v některých případech umělý). Mango dokonale snáší teplo a slunce, ale stín má škodlivé účinky a rostlina začíná prolévat listy. V zimě obvykle vytvářejí další umělé osvětlení..

Pokud jde o teplotu vzduchu, pro vývoj zdravého stromu, jako v „Mango ovoce - jak vyrůst z kamene »foto, klimatické skoky a prudké změny teploty jsou vyloučeny. Zařízení je pohodlné při + 21,26 ° C. Nedoporučuje se to na léto na ulici! Náladové mango může onemocnět náhlým deštěm, náhlým nárazem větru nebo večerním chladem.

Mango je náročné na vlhkost. Stejně jako u výsadba jahodových semen, nejméně dvakrát týdně se zalévá mírně teplou vodou. Vysoušení z půdy je nepřijatelné! Bohaté zalévání je stejně nebezpečné jako nedostatečné zalévání. Pravidelně navlhčujte / stříkejte listy a udržujte vlhkost vzduchu v místnosti na přibližně 70%.

Jak pěstovat mango ze semen

Rostlina potřebuje včasné krmení organickými hnojivy a eko-stimulanty. Pro normální růst je humus přidáván přímo do květináče při výsadbě nebo položen v zóně blízké stonku. Každý měsíc je strom napájen malým množstvím dusíkatých a minerálních hnojiv, aby se zachovala barva zeleně. Jak mango roste, koruna je tvořena a řezána:

- když se objeví 8-9 listů, sevřete horní část-

- po dosažení výšky 1,5 m se vytvoří boční ohyby-

- nechat 5-6 hlavních kosterních větví.

Strom roste docela vysoký a krásný, jako na "Jak pěstovat mango ze semen »foto. Neměli byste spěchat, abyste jej přenesli. Rostlina může být transplantována pouze při dostatečném růstu kořenového systému a jeho prohloubení - ve věku 3 let. A provést transplantaci ne více než jednou za tři roky. Snad po 6-7 letech života strom dá první barvu..


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak pěstovat mango ze semen. Domácí mango péče