Mátový sirup: lahodný dezert pro kutily - jak si vyrobit mátový sirup doma

Máta sirup

Máta má díky vysokému obsahu éterických olejů velmi silnou osvěžující chuť. Sirup připravený na jeho základě je vynikajícím doplňkem k řadě dezertních jídel, pečiva a nápojů. Dnes se podíváme na hlavní způsoby přípravy této pochoutky..

Složení: voda, citronová kyselina, máta, cukr
Čas do záložky: Celý rok


Před zahájením vaření se shromážděná máta promyje ve studené vodě a vysuší se na bavlněných nebo papírových ručnících. Je-li to nezbytné, bude-li slepý pokus vyroben pouze z listové hmoty, listy se odtrhnou ze sušených větví.

Máta sirup

Tři hlavní způsoby, jak vyrobit čerstvý mátový sirup

Metoda číslo 1 - recept z Gummy Fox

  • listy máty - 100 gramů;
  • granulovaný cukr - 500 gramů;
  • čistá voda - 1 sklenice.

Takto vytvořený sirup má bohatou zelenou barvu..

Očistěte a dobře osušte lístky máty, rozdrťte na malé kousky a vložte do misky vhodné velikosti. Zelenou hmotu posypeme 250 gramy granulovaného cukru, promícháme, přikryjeme a necháme na stole 12 - 20 hodin. Cukr, který má hydrofilní vlastnosti, nasává všechny podstatné látky a šťávu z řezu máty.

Když je hmota dobře naplněna, začnou připravovat sirup. Za tímto účelem se zbytek cukru smíchá s vodou a vaří se, dokud nezhoustne po dobu 20 minut. Poté přidejte kandovanou mátu do mísy vroucí kapaliny a vypněte teplo. Jemně promíchejte hmotu s dřevěnou špachtlí, čímž dojde k úplnému rozpuštění krystalů. Poté pánev uzavřete víkem. Hmota by se měla přirozeně ochladit. To bude trvat přibližně 3 - 4 hodiny.

Máta sirup

Ochlazený mátový pyré se rozdrtí mixérem, dokud nebude hladký. Síto se umístí na čistou misku, pokryje se 3 až 3 vrstvami gázy a začne se filtrovat aromatickou hmotu..

Pokud je použití mátového sirupu navrženo pro příštích pár měsíců, sladká tekutina se okamžitě rozloží do sklenic. Pokud je hotový sirup plánován pro dlouhodobé skladování, musí být znovu zapálen, pár minut vařen a nalit do sterilních lahví.

Gummy Fox ve svém videu vám řekne o všech podrobnostech tohoto receptu

Metoda číslo 2 - kyselinou citronovou

  • větvičky máty - 150 gramů;
  • granulovaný cukr - 500 gramů;
  • čistá voda - 250 mililitrů;
  • kyselina citronová ½ lžičky.

Mátový sirup připravený podle tohoto receptu se ukázal jako světle zelená barva, spíše jako med, ale všechny chutě a prospěšné vlastnosti jsou zachovány v plném rozsahu..

V tomto receptu nejsou listy oříznuty, ale používají se celé větve. Řezají se ve vzdálenosti 15 - 25 centimetrů od vrcholu, umývají se a suší se na látce.

Připravená surovina se rozřeže na několik částí, umístí se do malého hrnce a nalije se studenou vodou. Obsah misky vařte 10 minut pod pevně uzavřeným víkem. Potom se oheň vypne a vývar máty se nechá stát 10 až 24 hodin. Máta by pak měla být odstraněna. Chcete-li to provést, vytlačte ji rukama. Aby byl vývar průhledný, je filtrován přes velmi jemné plastové síto pokryté gázou.

Máta sirup

Cukr se přidá do průhledného vývaru a vaří se po dobu 15 minut. Minutu před vypnutím ohně se do sirupu přidá kyselina. Horký sirup se nalije do malých sklenic a zašroubuje víčky.

Irina Khlebnikova na svém kanálu jasně prokázala výrobu mátového sirupu

Metoda číslo 3 - Sušený mátový sirup

  • sušená syrová máta - 50 gramů;
  • cukr - 500 gramů;
  • voda - 250 mililitrů.

Sušenou mátu lze zakoupit v jakékoli lékárně nebo můžete použít vlastní polotovary. Suroviny jsou předem hněteny rukama a poté nality vroucí vodou. Mísa je pevně uzavřena víkem a zabalena do froté ručníky. V této formě by měla infuze úplně vychladnout. Hmota se filtruje přes trojitou vrstvu gázy. Voňavý přípravek je doplněn cukrem a zapálen. Doba varu 10 - 15 minut.

Zahuštěná hmota se plní do lahví a posílá se do chladu.

Máta sirup

Životnost sirupu

Dezert, uzavřený ve sterilních nádobách, lze skladovat až jeden rok. Sirup, který byl zabalen bez dodržování přísných konzervačních pravidel, je uložen v chladničce po dobu až 6 měsíců.


Podívejte se na podobné recepty

» » Mátový sirup: lahodný dezert pro kutily - jak si vyrobit mátový sirup doma