Mátový džem: klasické receptury a varianty chutí

Mátový džem receptMátka zahradní rostliny se běžně používá jako koření pro masitá jídla, jako přísada do nápojů a dezertů, ale málokdy se používá jako hlavní složka, která může hrát hlavní housle v kulinářské misce. Mátový džem chutná úžasně a ti, kteří se ho rozhodnou udělat, budou mít příjemné gastronomické objevy.

Základní pravidla vaření

Pro přípravu polotovarů se nejčastěji používá ovoce, bobule, zelenina. Bylinkový džem se mnohým zdá být skutečný exotický, nicméně nemůže být méně chutný a zdravý než jiné obvyklé možnosti zimních vitamínových přípravků..

Citronová mátová marmeláda

U mátové marmelády se používají pouze čerstvé travní suroviny, které se sklízejí v květnu až červnu, kdy rostlina získala největší sílu, ale dosud nezačala kvitnout. Během tohoto období budou výhony nej šťavnatější, voňavé a dají džemu největší množství éterických olejů a chutí.

Klasický recept na mátový džem

Není těžké vařit mátovou marmeládu a každá hospodyňka o tom může být přesvědčena systematicky podle níže uvedeného receptu. K vaření budete potřebovat stejné přísady jako pro většinu ostatních sladkých přípravků, které ženy v domácnosti vyrábějí v létě., pomocí několika neobvyklých doplňků:

 • cukr - 1000 g;
 • voda - 2 sklenice;
 • kyselina citronová - 0,5 lžičky;
 • listy a stonky čerstvé máty - 400-500 g.

Za prvé musíte získat co nejvíce šťávy z mátových listů, Koneckonců, to je ten, kdo dá džemu jedinečnou chuť a vůni. To lze provést naplněním máty zeleně, předem omytým a vysušeným ručníkem, třetinou normy granulovaného cukru. Nádoba obsahující suroviny s cukrem musí být dobře protřepána a ponechána po dobu 5-6 hodin. Během této doby šťáva vynikne a nasycuje granulovaný cukr a kuchyně bude naplněna aroma máty..

Voňavá mátová marmeláda

Poté se sirup vaří ze zbývajícího granulovaného cukru a vody. Když je sirup téměř připraven (připravenost je stanovena metodou kapky na talířku, musí si zachovat svůj tvar a ne šířit se), přidejte do něj kyselinu citronovou zředěnou v lžičce vařené vody. Po rovnoměrném rozložení kyseliny citronové v sirupu je fáze považována za dokončenou a pokračuje do dalšího. Horký sirup se kombinuje se syrovou mátou, která má čas nechat šťávu, důkladně promíchat do hladka.

V této fázi je džem považován za téměř hotový, ale pro konečné rozpuštění cukru a zahuštění hmoty se musí dát na mírném ohni a vařte dalších 5-10 minut. Potom se džem nalije do suchých sterilizovaných nádob a uzavře se.

Kromě obvyklého způsobu sešívání lze použít i jinou možnost, kdy se chlazený džem jednoduše pokryje silným papírem a sváže se provázkem. To umožňuje, aby produkt při skladování rovnoměrně ztratil vlhkost, což časem zhoustlo..

Jam z máty

Jediným zklamáním hostitelky může být to, že barva hotového výrobku nemusí být tak jasná a nasycená jako na krásných fotografiích doprovázejících recept na internetu. Fotografie obvykle ukazují produkt, který je jasně zelený, téměř smaragdově zbarvený. Ale s použitím pouze přírodní syrové máty, takový účinek nelze dosáhnout, džem nevyhnutelně ztratí čerstvost barev během procesu vaření. Jas lze dosáhnout pomocí speciálního barviva.

Příchutě variace a doplňky

Mincovna, stejně jako mnoho jiných bylin, může vytvořit skvělou chuťovou alianci s ovocem a ovocem. To vám umožní vytvořit nekonečné množství zajímavých variací založených na základním receptu na mátový džem, obohatit jej o různé příchutě, hrát si s barvou a vůní. Kromě ovoce a všech druhů bobulí, které může bohatá letní sezóna nabídnout hostitelce, můžete do mátového džemu přidat další bylinky.

Recept lze upravit v závislosti na představivosti a odvaze kuchaře. Uvádím několik přísad, které lze k obrobku přidat:

 • Výroba mátového džemu podle klasického receptucitron a pomeranč;
 • Jahoda;
 • hruška a jablko;
 • maliny a angrešt;
 • cherry a sweet cherry;
 • borůvky;
 • cuketa a okurky;
 • rebarbora;
 • smrkové jehly.

Je nutné, aby uvedené přísady nezakrývaly chuť máty, takže hmotnostní frakce byliny v takovém receptu by měla zůstat významná. To platí zejména pro bobule, které mají výraznou chuť a vůni (třešně, maliny, citrusové plody).

Mátový džem, stejně jako jiné známé možnosti sladkých přípravků, může nejen potěšit vůní a čerstvostí v zimě, ale může také přinést hmatatelné zdravotní přínosy díky složení vitamínů, které pomáhají vyrovnat se s nachlazením a mnoha dalšími sezónními chorobami.


Podívejte se na podobné recepty

» » Mátový džem: klasické receptury a varianty chutí