Zelí: pěstování a ošetřování na otevřeném poli. Nejužitečnější tipy

Jedna z nejpopulárnějších rostlinných plodin pěstovaných komerčně i na soukromých zahradách je zelí, pěstování a péče na otevřeném poli nevyžadují vaši zvláštní pozornost. Zároveň však tato zeleninová plodina zůstává náročná na světlo, příjemnou teplotu, mírné zalévání a povinné ošetření proti škůdcům..

Zelí: pěstování a péče na otevřeném poli

Tuto zeleninu je možné pěstovat téměř v každém regionu naší země, protože dokonale toleruje pokles teploty. Kromě toho existuje celá řada odrůd a hybridů, které vám pomohou najít ideální napětí pro vaše potřeby. Ale než půjdete na sazenice, musíte si určitě odpovědět na otázku: jaké cíle sledujete výsadbou zelí na vašem webu.

Pokud chcete vařit šťavnaté zeleninové saláty v létě, měli byste věnovat pozornost raným odrůdám. Pokud vaše plány zahrnují přípravu zeleninových salátů a zelí na zimu, jakož i dlouhodobé skladování zeleniny ve sklepě, výběr by měl být u pozdějších odrůd zastaven..

Abychom získali bohatou sklizeň, musíme připravit vysoce kvalitní výsadbový materiál. Podrobná otázka, jak pěstovat zelí sazenice, jsme již zkontrolovali na našich webových stránkách. Nezapomeňte si přečíst doporučení zkušených pěstitelů, abyste se nesetkali s některými problémy, které zničí vaši úrodu..

Zelí: pěstování a péče na otevřeném poli

Pokud se sazenice pěstují v souladu se všemi doporučeními, musí být vysazeny na otevřené půdě, aby klíčky co nejvíce zakořenily na novém místě a rychle rostly. To samo o sobě zajistí, že můžete sklízet včas..

Když mrazy ustoupily, je čas, aby zaujal své místo v posteli zelí, pěstování a péče na otevřeném poli začíná od okamžiku, kdy se mladé sazenice umístí na připravené postele. Pro vylodění stojí za to zvolit zamračený den, ale pokud je venku slunečno, doporučuje se zasadit v pozdním odpoledni, po čtyřech odpoledních hodinách, jinak sluneční paprsky spálí jemné listy zelí..

Pro pěstování zelí v zemi je nutné připravit postele s otvory, umístěné podle schématu 50 x 50 cm, tj. v řadě mezi otvory by měla být vzdálenost 50 cm a mezi sousedními postelemi - 50 cm. Samotné otvory by měly být hluboké asi 15 cm.

Když je vyrobíte, nezapomeňte do otvorů nalít pár litrů teplé vody (v takových případech by měla být na slunci nádoba s vodou).

Když je vlhkost absorbována do půdy, je nutné poslat sklenici hnoje a humusu a 10 gramů popela (polévková lžíce) do každé díry a posypat tyto složky malým množstvím půdy z místa tak, aby kořeny nebyly přímo ponořeny do hnojiv. Pak musíte zasadit mladý výhonek do díry, připevnit ji zemí a zhutnit půdu rukama poblíž stonku.

Zelí: pěstování a péče na otevřeném poli

Je nejnáročnější na zalévání zelí, pěstování a péče na otevřeném poli navrhuje pravidelné, mírné zalévání. Pro vodní procedury je nutné zvolit večerní čas, pravidelnost však bude záviset na povětrnostních podmínkách.

Je-li počasí venku venku, pak by zalévání mělo být každé dva dny, ale je-li počasí zataženo, zalévání by se mělo provádět méně často, jednou za 5 dní. Po zavlažování nezapomeňte půdu uvolnit a sazenice rozetřete tak, aby vlhkost trvala déle.

Mnoho zahradníků provádí mulčování, aby si udrželo vlhkost, proto můžete použít piliny, slámu nebo rašelinu.

Zelí: pěstování a péče na otevřeném poli

Zelí. Pěstování a péče v otevřeném poli

Dobrá sklizeň zelí, pěstování a péče na otevřeném poli musí zahrnovat správné a včasné krmení, teprve poté bude zelenina obsahovat všechny potřebné živiny.

První krmení by mělo být provedeno 10 dní po výsadbě sazenic. Za tímto účelem připravíme následující minerální koktejl: 3 gramy superfosfátů, slaného mléka a 2 gramy draselných hnojiv musí být naředěny v 1000 ml vody. Specifikované množství hnojiva by mělo stačit pro 50 keřů.

Zelí: pěstování a péče na otevřeném poli

Další krmení stejným minerálním koktejlem, jehož koncentrace by se měla zdvojnásobit, se provádí o dva týdny později. Místo přípravy takového minerálního obvazu si můžete koupit zemědělské hnojivo v zemědělském obchodě..

Další subkortex se provádí ve fázi, kdy listy začnou aktivně růst. Tentokrát přidejte do kbelíku s vodou 10 gramů ledovce a do každého keře nalijte dva litry hnojiva.

Nemůžete udělat bez krmení, když se na keři začne tvořit hlava zelí. V této fázi jsou minerály obzvláště nezbytné, takže musíte připravit následující koktejl: 5 g močoviny, 6 g dvojitého superfosfátu, 9 g síranu draselného, ​​který musí být naředěn v patnácti litrech vody a do každého keře nalít dva litry. Zpravidla se takové hnojení minerálními roztoky provádí po zalévání večer..

Zelí: pěstování a péče na otevřeném poli

I když jste ve všech fázích udělali všechno správně, není pravda, že budete s bohatou sklizní spokojeni. zelí, pěstování a péče na otevřeném poli mohou být úplně přeškrtnuti škůdci, kteří zničí dlouho očekávanou sklizeň. V případě zelí je snazší přijmout preventivní opatření než vypořádat se s parazitem, který již napadl rostlinné keře. "Rizoplanom" a "Trichodermin" chrání před hnilobou a kořenovou hnilobou, díky přípravkům budou kořeny chráněny před bakteriemi.

V boji proti slimákům a brukvovitým blechám vám mohou organické produkty pomoci: posypeme keře směsí popela a rozdrceného tabáku. Můžete také použít chemikálie, například „Intavir“.

Vezměte prosím na vědomí, že chemikálie zelí mohou být použity pouze do doby, kdy se začne zelit hlava zelí. Po objevení hlavy zelí není použití chemikálií přípustné, protože všechny chemikálie se usazují na listech zelí.

Zelí: pěstování a péče na otevřeném poli

Kromě bílého zelí můžete na svém webu pěstovat i jiné druhy zelí, například květák nebo brokolici, najdete tipy na péči o ně tady.


Podívejte se na podobné recepty

» » Zelí: pěstování a ošetřování na otevřeném poli. Nejužitečnější tipy