Pěstování zelí. Sazenice. Metody, hnojení, sklizeň

Jaké druhy zelí nejsou na našich stolech prezentovány! Naučili se, jak dušit, smažit, vařit, péct tuto zdravou, chutnou zeleninu ... Není o nic méně žádoucí v její čerstvé podobě: jako součást studeného občerstvení, salátů. Pokud jde o otázku „Pěstování zelí", K tomu nemusíte mít mnoho zkušeností.".

Stačí zjistit vlastnosti pěstování zelí a dodržovat jeho základní pravidla (čas setí, potápění, přesazení do otevřeného terénu, hnojení, zalévání atd.). Vypadá to, že je toho tolik, ale zajištění příznivých podmínek pro zelí nezpůsobí žádné potíže a nezabere příliš času..

Pěstování zelí

Pěstování zelí. Přípravné práce


Od podzimu připravují místo pěstování zelí v zemi. Kompost (hnůj nebo humus) se aplikuje pod budoucí postele v poměru půl kbelíku na 1 m2. a kopat hluboce. Minerální hnojiva by měla být používána opatrně, v přísně odměřených množstvích, protože je typické, že zelí samo akumuluje dusičnany..

Pro růst této kultury jsou odebrány nížiny nebo oblasti s vysoko stojící podzemní vodou. Zejména pokud je půda v zahradě písčitá. Zelí je koneckonců velmi náročné na zalévání - a výnos závisí na stupni vlhkosti v zemi. Křížová rostlina musí být opatřena pravidelným, hojným zavlažováním jak u kořene, tak deštěm. Povrchové zavlažování listů a okolního vzduchu snižuje odpařování vlhkosti listy.

Pěstování zelí

Pěstování zelí. Výsevní metody a termíny

Metody pěstování zelí jsou vybírány pro klimatické podmínky regionu a pro konkrétní odrůdu. Odrůdy bělohlavé "Agresor", "Olympus", "Moskovskaya", "Kolobok", "Slava", "Amager" atd. Se vysazují častěji. Nezapomeňte také na brokolici, květák, červené hlavy, kedlubny a četné odrůdy salátů..

Mezi možné způsoby pěstování celého sortimentu zelí patří pěstování zelí sazenice a bezohledná metoda. Ten umožňuje udržovat kořenovou šachtu neporušenou, v důsledku čehož její délka dosahuje asi 2 ma absorbuje vlhkost ze spodních vrstev půdy, čímž se samostatně zásobuje vodou. Dřívější sklizně se získávají pomocí sazenic..

Pěstování zelí

Od načasování setí se také plánuje doba sběru. U zelí jsou možné 3 možnosti výsadby:

- Brzy. Rané odrůdy salátů se vyznačují volnými hlavami středně velkého zelí s jemnými listy. Jsou odstraněny ze zahrady přibližně 90 - 100 dní po vyklíčení. V polovině března od 15. do 25. zasejte rané zelí (červen, Rinda, Kazachok).

- Průměrný. Odrůdy střední sezóny (Slava, Zastolnaya, Kupchikha, Megaton) jsou určeny k přímému letnímu použití a k uchování domácích přípravků. Hlavy zelí dozrávají 4,5–5 měsíců po setí, které se provádí od konce března a celého dubna.

- Pozdě. Pěstování zelí doma pozdní odrůdy se provádějí se semeny Kharkovskaja, Garant, Morozko, Agresor. Zároveň je vhodné je nejprve vysévat na sazenice a přenést je na zem blíže ke konci dubna - v květnu. Zelí s pozdním zráním má pevné, šťavnaté hlavy, které jsou dokonale skladovány po celou zimu a jsou pozoruhodně přepravovány.

Pěstování zelí

Pěstování zelí. Sazenice


Semena pro sazenice a metody bez sazenic jsou předběžně podrobeny zkouška klíčení. Nebo se semeno dezinfikuje v nekoncentrovaném roztoku manganistanu draselného a poté se zahřívá na 1-1,5 v horké vodě (zahřívání je asi 50 stupňů). Jako stimulátor rozvoje přidejte do nich lžíci přírodního medu nebo čerstvě vymačkanou šťávu z aloe a osušte.

Při výsadbě sazenic se semena osejí v připravených nádobách s půdou v řadách. Šířka nevyřízeného materiálu je 3 cm, hloubka je až 1 cm. Od shora (dokud se neobjeví první zelené výhonky), jsou kontejnery utaženy průhledným filmem a odstraněny pro zahřátí. Během prvních 3 až 4 dnů je žádoucí udržovat teplotu + 18,20 ° C. Klíčky by se měly objevit nejpozději do 5 dnů. Poté se kontejnery přemístí na dobře osvětlené místo, film se z nich odstraní. Pro silné sazenice je v průměru nutné zajistit 14-15 hodin denního světla - večer nebo ráno používají dodatečné osvětlení lampami.

Pěstování zelí

Nádoby s mladými klíčky se přemístí do místnosti s nižším teplotním režimem (asi + 10,12 ° C). A až po zveřejnění se 2-3 skutečné listy vrací zpět do tepla (+18 ° C).

Pro sazenice neméně důležité “Zelí. Pěstitelské podmínky". Proto doporučení “Jak pěstovat zelí pro sazenice»Vezměte v úvahu vše: zalévání, osvětlení, větrání, hnojení.

Půda v nádobách nesmí vyschnout, ale také neumožňuje zamokření. Větrání je nezbytné pro prevenci „černé nohy“ a pro kalení. Pěstování sazenic musí být krmeno speciálními přípravky pro aktivní růst a vývoj.

Klíčky zelí lze potápět. Tento postup se provádí 2–3 týdny po vyklíčení semen a mláďata se vysadí do samostatných květináčů nebo se umístí do běžných nádob s intervalem 8 x 8 cm. - na stránky.

Pěstování zelí

Vylodění

Při pěstování zelí přímo osivem se zahradníci vyhýbají problémům s umístěním krabic s mladými rostlinami do vhodných podmínek a péčí o ně. Ale použití rašelinových tablet a hrnce zjednodušují „přípravu“ sazenic a následnou transplantaci do země.

Pokud se však zaměříme na bezsemennou metodu, je vhodné zakrýt jamky uzávěry (řezané plastové lahve, skleněné nádoby atd.), Aby se vytvořily skleníkové podmínky a rychlé klíčení semen. Klíčky pěstované na okenním parapetu v místnosti a přenesené na čerstvý vzduch mohou být také upraveny v prvních dnech. Nebo jsou kaleny 1,5 až 2 týdny před transplantací..

Pěstování zelí

Různé odrůdy se vysazují z hlediska zrání v různých časech. Je důležité počkat, až mráz ustoupí a půda se zahřeje. V tomto případě nejsou sazenice přeexponovány. Čím je mladší, tím snáze snáší změnu v místě růstu a zakoření.

Proto je připraven na „přemístění“, když se vytvoří 2-3 listy. Vykopat místo pro postele - v některých případech stačí jen uvolnit zemi. Před výsadbou jsou rostliny důkladně napojeny, rašelinové šálky lze jednoduše navlhčit.

Mělké přistávací otvory jsou také velkoryse zvlhčené. Den pro přesazení je vybrán zatažený, takže jemné rostliny nepoškozují horké sluneční paprsky a rostoucí zelí v zemi Po přistání byl stres „klidnější“.

Lůžka pro výsadbu jsou označena podle schématu (změřte vzdálenost mezi keři a řádkovým rozestupem):

- hybridy a brzy zrající odrůdy - 30 x 40 cm-

- střední zrání - 50 x 60 cm-

- pozdně zralé druhy - 55 x 70 cm.

Aniž čekají na zaschnutí díry, vloží ji sazenice zelí bílé nebo jiné odrůdy. Při formování lůžek pomocí metody sazenic se do každé díry umístí 2-3 semena do hloubky 1-1,5 cm. V budoucnu budou sazenice ztenčeny a zanechá jednu silnější rostlinu.

Rozety se vštípí, zhutní půdu kolem základny výhonku, zalévají se a svaří se směsí pilin a drcených skořápek. Takový přístřešek také zabrání rychlému odpařování vlhkosti a vytvoří bariéru proti škůdcům (zejména slimákům). Zpočátku jsou sazenice hojně napojeny, díky čemuž rostoucí zelí pod širým nebem půda poskytne příležitost k aktivnímu vývoji kořenového systému. Silný kořen následně absorbuje tekutinu z hloubky půdy samostatně, což snižuje počet zavlažování dospělých rostlin ve fázi tvorby vidlic..

Pěstování zelí

Péče

Další zahradní práce “Zelí - pěstování a péče"Jsou v prevenci chorob a ochrany před škůdci, vizuální kontrole vývoje rostlin, stejně jako vlhkosti a uvolnění půdy.

Vynikajícím řešením ochrany mladých zvířat před škůdci rostlin bude použití moderních fungicidních přípravků (Prestige, Bankol, Fitovern, Aktellik atd.). Taková „chemie“ se rozpadne po 2 měsících a neměli byste se bát používat k boji s muškou zelí, mšicemi nebo brukvovitými blechami..

Alternativně můžete obejít bez chemických činidel. V tomto případě budou prachové zelné listy se směsí tabákového prachu s červeným mletým pepřem sloužit jako opatření pro boj proti parazitárnímu hmyzu. Nebo jsou rostliny, dříve zalévané „deštěm“, posypány dřevěným popelem. Tato příručka se také používá pro pěstování brambor. Společná výsadba zelí s česnekem, měsíčky nebo nasturtiem, jehož bohatá vůně odpuzuje škůdce, nebude méně účinnou ochranou..

Včasná prevence pomůže zabránit expozici různým drogám (včetně škodlivých jedů). Spočívá v pravidelném zpracování biologickými látkami. Je však vhodné provést jakékoli postupy před vytvořením hlavy zelí, takže rostoucí zelí v otevřeném poli sklizeň šetrná k životnímu prostředí!

Pěstování zelí

Zalévání

Jak bylo uvedeno výše, zalévání je mimořádně důležité ve všech fázích pěstování zelí. Zalévání se provádí pozdně odpoledne:

- v žáru - každé 2 dny-

- za oblačného počasí - za 4-5 dní.

Po každém zvlhčení, po čekání na zaschnutí povrchu půdy se půda uvolní a rostliny se rozetří.

Zkušeným zahradníkům se také doporučuje mulčovat půdu na místě, aby si udržela vlhkost a udržovala vlhkost v kořenové zóně. Na kompost použijte piliny, rašelinu nebo slámu. Zároveň by celková vrstva mulče neměla překročit tloušťku 5 cm. Díky správnému zavlažovacímu režimu se některým zahradníkům podaří získejte dvě zelné plodiny za sezónu.

Pěstování zelí

Pěstování zelí
Pěstování zelí. Hnojivo


1,5 až 2 týdny po vysazení sazenic zelí uvažují o krmení. Pro tento účel by byla velmi vhodná směs 2 g draslíkového hnojiva, 3 g dusičnanu amonného a 3 g superfosfátu. Před použitím se suchá směs rozpustí v 1 litru vody a nalije se pod kořen každé rostliny. Uvedená kapacita podávání postačuje pro 40-50 sazenic keřů. Podruhé - po 2 týdnech - se zelí oplodní stejnou směsí, zdvojnásobí se pouze koncentrace (rozpuštěná v 500 ml vody).

Pokud nemůžete vytvořit svůj vlastní výživový vzorec, který stimuluje „Čínské zelí - pěstování„A nejen to, že používají hotová hnojiva. Ve fázi tvorby aktivních letáků se do zelí přivádí roztok dusičnanu (10 g látky na kbelík vody). Zalévání rostlin rychlostí 2 litry na sazenici.

Další recept na zelné hnojivo se používá ve fázi „vaječníků“ vidlic. Pro něj budete potřebovat: 5 g superfosfátu a močoviny, 9 g síranu draselného a 15 litrů vody. Hnojiva se provádějí výhradně po zalévání, aby se zabránilo popálení rostlin.

Pěstování zelí

Sklizeň

Zralé zelí se nezalévá 7-8 dní před sklizní. To zvýší skladovatelnost zeleniny a také přispěje k hromadění vlákniny ve vidličkách. Odstraňte hlavy z postelí spolu s oddenky.

Po třídění jsou potenciální hlávky zelí určeny k moření, moření - pro to jsou vhodné mírně poškozené zeleniny, malé nebo příliš husté. Mohou jít nejen k domácím přípravkům, ale také k přímé spotřebě (ale v blízké budoucnosti!). Vidlice vhodné pro dlouhodobé skladování se suší zavěšené ve stínu po dobu 2-3 dnů, jak je doporučeno “Zelí - pěstování a péče na otevřeném poli". Poté se oddenek odřízne a zanechá malý pahýl a připravené hlavy se přenesou do chladného suterénu nebo do sklepa, aby je uchovaly po celou zimu..

Pěstování zelí

V amatérských zahradách najdete obě postele s bílým zelím a rostoucí brokolice, pak choy nebo savoy. Každý si najde mezi různými odrůdami vhodnými pro jejich vkus.

Kromě toho technologie pro pěstování zelí na otevřeném poli není tak složitá a pracná jako u papriky zeleninové. A získání velkorysé sklizně vysoké kvality je skutečné!


Podívejte se na podobné recepty

» » Pěstování zelí. Sazenice. Metody, hnojení, sklizeň