Co zasadit v březnu? Mrkev, ředkvičky, fazole, cibule, hrášek a další

První jaro ... Zahájení sezóny zahradnictví. Většina z "toilerů Země" má zásoby semen již připravených. Otázka však zůstává každoročně: „Co zasadit v březnu? Která ze všech stávajících plodin je mrazuvzdorná a nebojí se lehkých mrazů brzy na jaře? “ Ukazuje se, že existuje mnoho takových rostlin.!

Jen některé mohou být zasety i na konci února, zatímco u jiných můžete počkat trochu (alespoň v polovině března). Zmeškali zimu za zahradou, kvůli rozruchu ve vlhké půdě, někteří spěchali a bezohledně pohřbili všechno v zemi, v důsledku čehož byla jejich práce zbytečná.

A pokud zjistíte, co je třeba vysadit brzy na jaře, které rostliny jsou odolné proti mrazu, pak za 4–6 týdnů se první zelené výhonky „vylíhnou“.

Co zasadit v březnu
V únoru až březnu (když se půda ještě nezahřeje, ale doba denního světla se výrazně zvýší), můžete pěstovat ředkvičky, celer, hrášek, prasečí mrkev, černá semena pěstování jarní cibulky... Ale co květiny? Existuje také mnoho z nich, které mají dlouhou vegetační sezónu a měly by být vysazeny brzy na jaře..

Snapdragon, zvony, verbena, voňavý tabák, echinacejsem - tyto květinové plodiny vydrží náhlé změny teploty a začnou klíčit při 8-10 stupních tepla, což vám umožní je obdivovat před jinými zahradními květinami.

Co zasadit v březnu

Ředkev

Ředkvičky se vysévají, jakmile se země zahřeje na +3 C. Tato teplota je typická pro konec února - začátkem března střední klimatické zóny. Semena této kořenové zeleniny vydrží malé mrazy až do -2,3 ° C a dospělá zelenina (pokud byla zaseta ve skleníku a později přenesena na otevřenou půdu) - asi -5 stupňů.

Efektivnější je zasít semena domácí mříží z vaječných plísní při dodržení schématu 5 x 5 cm. Při použití mříží je připravená půda označena jako marker a semena jsou umístěna do vytvořených děr. Šířku prsu lze změnit snížením počtu řádků v kartonové misce na vejce. Standardní 6 řad je zřídka pozadu kvůli dalším nepříjemnostem při zpracování lůžek. Délka postelí je nastavitelná podle potřeby. Mezi postelemi je ponechán prostor 20-25 cm.

Jámy se semeny zabudovanými v nich jsou pokryty zemí. Nebo připraví směs písku s přírodním práškem do pečiva (například vermikulit). Díky tomu zůstává vlhkost v půdě déle a zrání plodů i při nepravidelném zalévání nezpraskává a zůstává dostatečně šťavnaté a ne duté. Ačkoli tento doplněk dozrává velmi dobře mnoho odrůdy pepře a jiné zahradní rostliny.

Co zasadit v březnu
Mrkev

Jaké další kultury závod v březnu? Nezapomeňte na kořenovou zeleninu vitamínu - mrkev! Koneckonců k jeho klíčení dochází při +3,4 ° C a optimální teplota pro růst mrkve je považována za + 18,20 C. Díky dobré odolnosti semen karotelu mohou být brzy na jaře umístěna do úrodné volné půdy. Dokonce i v nevytápěné půdě se vytvoří rostlina odolná proti chladu a na konci května přinese úrodu mladé zeleniny, kterou děti tolik milují.

Semena mrkve milují vlhkou půdu a vlhká březnová půda je pro ně velmi dobrá. Výsevní postele se vyrábějí hluboko 3-4 cm. A protože se v půdě vynoří kořenové plodiny, které jsou nasyceny minerály a dalšími užitečnými látkami, potřebuje půda úrodnou půdu, aby získala velkou krásnou zeleninu. K tomu by mělo být místo hnojeno humusy, draselnými solemi a superfosfátem..

Co zasadit v březnu

Cibule

Nigella - semena cibule - dokonale snáší malé mrazy. Na rozdíl od nálady jahody ve skleníku, pro které jsou vytvářeny podmínky pro umělé pěstování a stále vyžadují velké úsilí v péči, nigella je nenáročná a klíčí, když se půda zahřeje z +2 ° C. Dokonce i vývoj kořenového systému je v chladném období intenzivnější než v teplém. Žárovka se vytváří při teplotě 20 ... 23 ° C a při vyšších hodnotách se růst hlavy zpomaluje.

V případě kdy zasadíme sazenice v březnu (nigella pro další produkci sazenic cibule), by semena měla být nejprve ošetřena kyselinou boritou. K tomu se připraví roztok kyseliny borité v poměru 5 g látky na litr kapaliny. Potom se nigella suší a prosívá. Je zasazena do hloubky 3 cm. Když se objeví první dva listy, rostlina se krmí nitroamofoskoy - sekundární hnojení se provádí ve fázi tvorby hlavy.

Co zasadit v březnu

Hrách

Hráchová zrna jsou schopna odolávat mrazům až do -4 ° C. Probudí se při +2 ° C a hrách pěstovaný v mozku - při + 4,5 C. Tato plodina je hygrofilní, ale roste špatně v místech, kde je podzemní voda blízko povrchu Země. Stejné funkce a výsadba okurek na otevřeném terénu. Mimochodem, hrách je skvělým předchůdcem mnoha druhů zeleniny (po luštěninách je půda obohacena o minerály). A pozorováním správné střídání plodin na místě můžete dosáhnout vysokého výnosu.

Co zasadit v březnu

Co zasadit v březnu? Petržel


Pro voňavé listy se petržel vysévá v březnu. Po výsadbě semen na mírně rozmrazené půdě se zelené výhonky objeví za doslova 2-2,5 týdnů. Petržel se nebojí rozmarů brzy na jaře a vydrží i když sníží.

Cítí se skvěle při +1,5 ° C, s mírným poklesem teploty nezmrzne a její listy, které byly posypány posledním jarním sněhem, zůstanou zelené. Obvykle kdy zasadíme sazenice v březnu petržel, je pohřben v zemi o 1-2 cm a kompost s kompostem nebo humusem. Když první výhonky prorazí, mulč se odstraní a sazenice se oplodní draselnými "přísadami" nebo ammofosem..

Co zasadit v březnu

Celer

Pokud jde o celer, který se pěstuje v příměstských oblastech spolu s okurkami a zelím, před výsevem by měla předcházet příprava semen. Pro aktivní vývoj a klíčení jsou namočeny v teplé vodě po dobu tří dnů (voda musí být měněna 2krát denně). Celer se zasévá v květináčích, což poskytuje skleníkové podmínky pro výsadbu, a teprve poté, co se naklíčené a pěstované sazenice přenesou na otevřenou půdu. Obvykle to trvá až 80 dní od okamžiku setí až po pěstování vytrvalých sazenic..

Podmínky pro výsadbu a péči o celerové sazenice jsou podobné podmínkám stanoveným pro výsev rajčat pro sazenice. Rostliny jsou přemístěny do otevřeného prostoru na konci dubna, poté, co čekaly na dobré a teplé počasí. Půda je před výsadbou navlhčena, aby nedošlo k poškození kořenů. Mladý růst může být lehce „spálen“ volnou zeminou na první listy pro lepší přizpůsobení na novém místě.

Co zasadit v březnu
Pastinák

Pastinák je nenáročný plodina odolná proti chladu, která se nebojí ani sucha ani tepla. Její semena však klíčí po dlouhou dobu (až měsíc) jako celer. Aby se nečekalo na dlouhou sklizeň, pastinák by měl být zaset co nejdříve. Kromě toho je rostlina nenáročná na půdu a roste na pískovci i hlíně. Sazenice jsou odolné vůči lehkým mrazům a potřebují „krmení“.

Co zasadit v březnu

Důležité! Brzy jarní plodiny by neměly být oplodněny herbicidy a přípravky pro hubení škůdců. To je nepřijatelné kvůli absorpci chemikálií do ovoce.!

Květiny

Musíte si také pamatovat na barvy, které mohou závod v březnu. Samozřejmě se jedná o jednoduché rostliny (verbeny, zvony, pleomy atd.) Ve srovnání s růžemi nebo gerbery, ale velmi vonné a jemné. Takže které odrůdy z celé řady květů odolávají mrazu? Nejen, že ano výsadba semen mrkve a jiné zahradní plodiny.

Co zasadit v březnu

Verbena. Tato rostlina zaujme svými jasnými barvami. Kromě toho je obtížné mluvit o specifické barvě verbeny, protože existuje asi 250 odrůd. K různým odstínům je připojena řada nenáročností a mrazuvzdorností. Proto se pro sazenice vysadí květ v polovině března (do 20. let) a doslova za 3 týdny se objeví výhonky. Příznivý čas pro přesazení sazenic verbeny na trvalé místo je konec května.

Zahradní zvony. Zvony se vysévají (běžný název rostliny) na konci března a za týden a půl se začnou pěstovat štětiny zeleného růstu. Existuje také velké množství odrůd zvonu (asi 300): liší se jak barvou pupenů, jejich tvarem, tak výškou stonků..

Echinacea. V poslední době byla tato léčivá rostlina pěstována pro dekorativní účely. Její květ připomíná heřmánku s jemnými růžovými lístky. Echinacea, která byla vysazena v březnu, začíná v polovině léta rozkvétat a oko oslňuje až do října. Tato rostlina potřebuje k růstu otevřené a dobře osvětlené oblasti. Klíčivost semen je dlouhá - 6-7 týdnů a nastává, když se půda zahřeje na +13 ° C.

Voňavý tabák. Vůně zvnějšku nepředvídatelné květiny je fascinující. Zejména po západu slunce. Rostlina si získává popularitu pouze mezi zahradníky. Aby bylo dosaženo jeho časného rozkvětu, je kultura zaseta do 10. března. Semena klíčí při +20,22 ° C, pro které květiny musí vytvářet skleníkové podmínky (přikrýt čepicí nebo klíčit v teplé místnosti), a poté - když teplota vzduchu dosáhne + 17,18 ° C - se otevřou nebo přenesou na ulici do trvalého místa růst.

Co zasadit v březnu
Hledík. „Psi“ mají různé odstíny a vyznačují se svou odolností vůči klimatickým podmínkám, nenáročností. Vysévají se na konci března. Po 2-2,5 týdnech prorazily první výhonky. Optimální teplota pro růst a hojné kvetení rostliny je +22 ° C.

Cleoma. Rysem této květiny je nerovnoměrné kvetení. Rozvíjí se postupně a každý den se stává sofistikovanější a zajímavější. Doba kvetení: od května do prvního podzimního chladu. Výsev sezenic pro sazenice se provádí na samém konci března nebo začátkem dubna - v polovině května jsou přemístěny na otevřený terén.

Co zasadit v březnu

Rostlinné plodiny

Kromě uvedených rostlin jsou brány v úvahu i zkušené zahradníky v březnu pěstování raných brambor pod slámou. Tato technologie je nová, ale velmi účinná a poskytuje vysoký výnos. Takzvané „zimní“ brambory se pěstují pod brčkem nebo se pěstují jarní brambory. Pokud jde o druhou možnost, díky kompostu (v tomto případě slámy) je rostlina osázená v březnu chráněna před náhlými změnami povětrnostních podmínek, nepotřebuje zvětšování a pravidelné uvolňování půdy a zalévání se provádí mnohem méně často (sláma zadržuje vlhkost v půdě).

Co zasadit v březnu

Také v únoru až březnu začnou pěstovat semena pro sazenice těch plodin, které mají dlouhé vegetační období. Přesná doba setí je určena dobou, kdy se plánuje výsadba ve skleníku nebo na volném prostranství. Takže obvykle zasadíme sazenice v březnu rajčata, papriky sladké a hořké, zelí (bílé zelí, kedlubny, klíčky z brusinek, květák, Peking), celer. Můžete také zasít lilek, hlávkový salát, okurky - ale jsou častěji vysazovány přímo do země, aniž by předtím vyklíčily..

Co zasadit v březnu
Semena pro sazenice se připravují takto:

- položil pár dní na vlhkou gázu a nechal jeden nebo dva dny v místnosti-

- Pro dezinfekci se sazenice rajčat, okurek a papriky nasáknou asi půl hodiny před výsadbou slabým manganistanem draselným (roztok)-

- den před výsevem nebo před namočením je vhodné uchovávat semena v roztoku popílku.

Půdu pro sazenice lze zakoupit jako hotovou nebo připravenou samostatně. Komponenty pro toto jsou sklizeny na podzim a uloženy v chladu. Před setím je půda navlhčena, uvolněna, vyrovnána a zahřátá na +28 C. Po čekání na absorpci vody je půda označena, malé prohlubně jsou provedeny dřevěnou tyčí. Každý druh a odrůda jsou zasety v samostatném kontejneru.

Pokud jde o květiny zaseté v březnu pro sazenice, zahrnují petúnie, měsíček lékařský, matiolla, čínské karafiáty, alissum ... A mimochodem, pěstování květin není o nic obtížnější než hlavní třída pro snadné pěstování brambor. Po přesazení do země by sazenice měly zesílit. Z tohoto důvodu je nutné vzít sazenice květin co nejdříve. A s náležitou péčí bude vůně vůní jasných barev a svůdné zeleně od května do pozdního podzimu..

Co zasadit v březnu

Výnos zeleninových plodin samozřejmě závisí na mnoha faktorech, včetně: podmínek péče, zalévání, výběru pěstitelské oblasti ... Nejdůležitější ze všech je však začít. Obecná pravidla pro pěstování silných a otužilých sazenic vám pomohou připravit se na to:

- Dodržování výsevního času. Výsev semen pro sazenice by se měl provádět včas a bez spěchu. Koneckonců, zelené zralé výhonky musí být transplantovány do země pouze tehdy, když dosáhnou určité úrovně vývoje. Každá kultura má svůj vlastní termín. Například, rajčata jsou "přenesena" na lůžka po dobu 55-60 dnů růstu, sladká paprika - při 75.

- Osvětlení. Od stupně osvětlení je položen program rozvoje rostlin. Nedostatečné osvětlení způsobí tvorbu listů, nikoli květenství.

- Půda. Půda v květináčích, květináčích a jiných nádobách pro pěstování sazenic musí být určitě volná a prodyšná. Při nákupu připravené půdy by měla být připravena: vložte do kbelíku zabaleného nebo zabaleného do polyethylenu, nalijte vroucí vodu a nechte vychladnout. Samoobslužná půda se mísí s popelem nebo dolomitovou moukou.

- Zalévání. Zvlhčení půdy by mělo být mírné. Doporučujeme kombinovat zalévání a hnojení jednou za dva týdny..


Podívejte se na podobné recepty

» » Co zasadit v březnu? Mrkev, ředkvičky, fazole, cibule, hrášek a další