Pampeliška šťáva - jak se připravit a ušetřit na zimu

Existuje spousta receptů pampeliškové šťávy a každý recept je dobrý. Různé choroby však vyžadují určitý druh šťávy, proto vezmeme v úvahu základní recepty na výrobu pampeliškové šťávy a vlastnosti jejího skladování.

Složení: pampeliška, cukr, alkohol
Čas do záložky: Jaro, Léto, Podzim


Obtížná část odšťavňovacích pampelišek je vybírat květiny a chránit je před uschnutím. Někteří léčitelé doporučují, abyste si okamžitě vzali sklenici, cukr a dřevěnou kulatou tyčinku s sebou na pole pampelišky..

Čerstvě sklizené pampelišky vložte do sklenice, posypte cukrem a okamžitě pěchujte hůlkou. A tak, vrstvu po vrstvě, dokud se nádoba nenaplní na vrchol květy..

Zavřete sklenici plastovým víčkem a jděte domů. Sklenici pampelišek umístěte na chladné a temné místo na 3-4 dny. Během této doby uvidíte, jak se ve sklenici postupně tvoří tmavě hnědá šťáva, a to je to, co potřebujeme. Vypusťte a vytlačte květiny.

Tuto šťávu nelze vařit a šťávu z květů pampelišky můžete uložit na zimu pouze zmrazením v mrazničce. Nalijte šťávu do misek na kostky ledu a vaše šťáva vydrží tak dlouho, jak budete potřebovat.

Lepší skladování pampeliška med. Není těžké vařit, ale je uloženo mnohem lépe..

 Pampeliška stonek a listová šťáva

Odřízněte celou pampelišku včetně stonku, květů a listů (kromě kořene).

V hluboké pánvi rozpusťte vodu a sůl. Na 1 litr vody byste měli vzít 2 lžíce. lžíce soli se skluzavkou (můžete vařit nebo moře). Byliny namočte 1 hodinu do slané vody, abyste odstranili hořkost z listů.

Dále vložte bylinky do cedníku a opláchněte je pod tekoucí vodou. Nalijte vroucí vodu na zelení a tím se dokončí příprava listů pampelišky. Můžete přistoupit přímo k odšťavňování. Otočte všechny části rostliny přes mlýnek na maso a vytlačte zelený „kaše“ přes sýr.

Pampeliška šťáva je připravena. Chcete-li zachovat šťávu z listů pampelišky na zimu, můžete ji také zmrazit nebo použít jako konzervační prostředek alkohol..

Na 1 litr šťávy z listů pampelišky bereme 150 g. alkoholu nebo 300 g. vodka.

Šťávu nařeďte alkoholem, nalijte ji do sterilní láhve a uzavřete zátku. Vyberte si chladné, tmavé místo pro uložení šťávy, kde může být skladována po dobu asi 4-5 měsíců. Pokud šťáva začne zkvašovat, není čeho se obávat, nijak to nijak neovlivní její léčivé vlastnosti a můžete použít pampeliškovou šťávu až do další sklizně.

Rostlina tak jednoduchá jako pampeliška, mnoho užitečných vlastností a existuje také mnoho receptů na přípravu na zimu.

Jak si vyrobit zdravou pampeliškovou šťávu, podívejte se na video:


Podívejte se na podobné recepty

» » Pampeliška šťáva - jak se připravit a ušetřit na zimu