Pampeliška kořen: léčivé vlastnosti, použití a kontraindikace v tradiční medicíně, sklizeň na zimu. Káva pampelišky a čaj.

Kořen pampelišky: odvar, čaj, káva z kořene pampelišky.

Lidé se dozvěděli o kořenu pampelišky a jeho léčivých vlastnostech již velmi dávno. Ale v lidové medicíně, stejně jako ve většině rostlin, má kořen pampelišky nejen léčivé vlastnosti, ale také řadu kontraindikací. Nejdříve však první.

Složení: pampeliška
Čas do záložky: Jaro, Podzim


Aby se zachovaly léčivé vlastnosti v co největší míře, je nutné vykopat kořeny pampelišky brzy na jaře, když se listy rostliny začínají objevovat, protože právě v této chvíli je velké množství živin soustředěno na kořen, a tedy i léčivé vlastnosti. Když rostlina kvete, veškerá energie z kořene jde nahoru. pampeliška. Další příznivé období pro sklizeň na zimu je pozdní podzim, po nástupu prvního mrazu. Listy začnou odumírat, šťáva do nich již neteče a všechny živiny přecházejí do kořene, jak se rostlina připravuje na zimu.

Kořen pampelišky

Fotografie. Kořen pampelišky.

Kořeny důkladně omýváme a sušíme v průvanu. Poté nakrájejte na malé kousky a posílejte do trouby, předehřáté na 50–60 stupňů, dokud kořeny nevyschnou a nestanou křupavé..

Kořen sušené pampelišky

Fotografie. Kořen sušené pampelišky

Suché kousky rozemelujte v mlýnku na kávu nebo v maltě. Kdo miluje víc. Suchý kořen pampelišky lze použít k přípravě chutných, zdravých a neobvyklých nápojů..

Mletý kořen pampelišky

Fotografie. Mletý kořen pampelišky.

Jedním z hlavních použití kořenů pampelišky v lidové medicíně je infuze. Pomáhá při následujících chorobách: ekzém, anémie, bolest břicha, sexuálně přenosná onemocnění, zácpa, hemoroidy, kožní onemocnění, alergické vyrážky, onemocnění žlučníku, plicní onemocnění atd. Seznam pokračuje. Úžasná infuze kořenů pampelišky také pomáhá zlepšit metabolismus a zmírnit stav pacientů se sklerózou a aterosklerózou.

Infuze kořene pampelišky

Fotografie. Infuze kořene pampelišky.

I přes obrovské výhody existuje kategorie lidí, pro které je infuze pampelišek kontraindikována. Jsou to lidé s následujícími chorobami: vředy, gastritida, obstrukce žlučových cest. Kromě toho se naprosto každému doporučuje dodržovat stanovenou dávku infuze, v případě nadměrného používání se mohou objevit nepříjemné příznaky, jako je zvracení a průjem..

Pampeliška čaj má stimulační účinek na gastrointestinální trakt, snižuje krevní tlak a „špatný“ cholesterol.

K přípravě čaje z kořene pampelišky musíte nalít 1 polévkovou lžíci. prášek 200 ml. vařící vodou, nechte ji vařit na tmavém místě po dobu 1 hodiny. Konzumujte třetinu sklenice perorálně, třikrát denně 30 minut před jídlem. Kurz by neměl překročit 7 dní.

Tento čaj je určen také pro osoby se sníženou chutí k jídlu, protože nápoj stimuluje produkci žluči, slin a žaludeční šťávy..

Kořenová káva pampelišky

Pampeliška káva

Fotografie. Pampeliška káva.

 Další léčivou infuzí vyrobenou z kořenů pampelišky je tzv. Pampeliška káva. Dokonale tónuje a osvěžuje, obohacuje tělo vitamínem C, zatímco neobsahuje škodlivý kofein.

K přípravě pampelišky je třeba kořeny vařit v troubě, jak je popsáno výše, ale trochu déle - dokud nezhnědnou. Pak můžete vařit místo své obvyklé kávy, v případě potřeby můžete přidat skořici.

Je nutné skladovat rozemletý prášek kořenů na suchém místě, v těsně uzavřené nádobě, aby se do něj nedostala vlhkost. Používejte podle potřeby.

Nyní víte, jak sušit a vařit kořen pampelišky, ale kromě toho se připravují a alkoholové tinktury, a od listy a květiny uzdravit přípravy na zimu.


Podívejte se na podobné recepty

» » Pampeliška kořen: léčivé vlastnosti, použití a kontraindikace v tradiční medicíně, sklizeň na zimu. Káva pampelišky a čaj.