Angreštový džem. Recepty a vaření

Jeden z nejoblíbenějších lahůdek v období dešťů - královský angreštový džem - při jeho přípravě je známá určitými obtížemi a obtížemi. Výsledek však zpravidla překračuje všechna očekávání - pokud byl džem připraven v souladu se všemi požadavky. Jak to vypadá v tradiční verzi tak jedinečné recept na angreštový džem?
Jmenuje se "royal" džem dostal ve starověku, a Catherine Velká sama to dala takové jméno, kdo udělil její kuchař s drahý prsten poprvé představil jí tak úžasnou pochoutku.

Angreštový džem

K vytvoření takového džemu budete potřebovat pouze to nejlepší, vybrané, ale mírně nezralé zelené angrešt. Bobule se důkladně omyjí, ostré konce stonků se od nich odříznou a pomocí vlásenky (nebo jiných improvizovaných prostředků) odstraní část buničiny obsahující semena z bobule. Klasický, tradiční recept na výrobu „královského“ džemu obsahuje velmi pracné doporučení - plnit již loupané bobule malými kousky třešňových listů a vlašských ořechů. 
K přípravě džemu budete potřebovat 5 plných sklenic čistých, umytých a zpracovaných bobulí výše uvedeným způsobem.
Kromě bobule budete potřebovat sklenici třešňových listů, ze které se připravuje speciální vývar. Listy se nalijí do 2 až 4 šálků vody a oheň se přivede k varu. (Je důležité zajistit, aby voda byla smaragdově zelená!) Vařte třešňové listy po dobu 3-5 minut, poté zfiltrujte vývar, ochlaďte a zalijte bobule.


Bobule naplněné chlazeným vývarem třešňových listů se přes noc odesílají do chladničky, poté se vývar sám nalije do samostatné mísy.
Pro celé množství výsledného bujónu budete potřebovat asi 7 sklenic granulovaného cukru. Cukrový sirup se vaří asi pět minut a poté se k němu přidají připravené angrešt. Poté, co sirup opět vaří, snižte teplotu a vařte bobule dalších 15 minut, neustále odstraňte vyčnívající pěnu.

Angreštový džem


Je velmi důležité zajistit, aby džem nezměnil svou úžasnou smaragdovou barvu a v žádném případě nezměnil na růžovou: proto je důležité jej velmi rychle ochladit. Za tímto účelem se nádoba s připravenou pochoutkou po vaření odešle do umyvadla se studenou (nebo dokonce ledovou) vodou..
Hotový džem je distribuován do čistých, sterilizovaných a suchých sklenic, všechny jsou uzavřeny víky a odeslány do skladu na vhodném místě.
Možná bude příprava takového džemu náročnější a časově náročnější než, řekněme, angreštový džem s pomerančem. Jakmile však vyzkoušíte „královskou“ verzi - kdokoli bude určitě chtít tuto pochoutku znovu vidět na svém stole.


Podívejte se na podobné recepty

» » Angreštový džem. Recepty a vaření