Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle. Nejlepší recepty s fotografiemi

Švestka často potěší velké sklizně, proto kromě džemu, džemu a džemu doporučuji i přípravu švestkový kompot na zimu se semeny. I když je to neuvěřitelně snadné, je těžké přijít s lepším dezertem. Ostatně, sirup z něj nelze srovnávat v chuti a nasycení šťávami ze skladu a husté celé bobule jsou skutečnou pochoutkou.

Švestkový kompot na zimu se semeny: krok za krokem s fotografií

Jak bylo zmíněno, recept na švestkový kompot na zimu se semeny velmi, velmi jednoduché. Vše, co k tomu potřebujeme

 • malá nebo střední švestka
 • krystalový cukr
 • čistá voda

Samozřejmě připravíme plechovky a víka v předstihu. Pokud hodláte obrobek válet, je lepší vzít lakované čepice. Pokud máte nádobí se šroubovým hrdlem, zvolte kvalitní víko šroubu, protože v odtoku je dostatek kyseliny. Všechno je třeba omýt sodou a usušit a je lepší dodatečně sterilizovat plechovky obvyklým způsobem. Opláchněte víčka vroucí vodou. Podívejte se, jak správně vařit švestkový kompot na zimu se semeny krok za krokem s fotografií. Bobule se doporučuje používat v den sklizně. Měl by být zralý, ale pevný. Odstraníme změkčené, poškozené. Omyjte bobule důkladně, vložte je do cedníku nebo síta a nechte je vytéct.

 Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle

Mezitím vařte dost vody. Švestky rozložíme do sklenic až na ramínka, polovinu výšky nebo třetinu - vše záleží na tom, zda budete potřebovat přípravek spíše jako nápoj nebo se více zajímáte o bobule samotné.

Naplňte naplněnou nádobu vroucí vodou téměř ke krku a zakryjte víčky. Necháme vše na deset až patnáct minut. Poté je zbarvená voda znovu nalita do pánve.

To je místo, kde je perforovaný kryt velmi užitečný. Vřele doporučuji, pokud jej ještě nemáte, získejte ho. Takové jednoduché zařízení, které je k dispozici ve dvou verzích - pro curlingové nádobí a pro běžné, velmi usnadňuje proces vaření..

Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle

Do vařeného sirupu přidejte granulovaný cukr. Množství se může lišit a závisí na sladkosti a kyselosti švestky. Jsou-li bobule sladké, postačuje minimální množství cukru ve výši dvou polévkových lžic s kopcem na litr kapaliny. V případě, že vaše odrůda je nevýrazná nebo příliš kyselá, můžete dát více.

Příliš mnoho granulovaného cukru je také zbytečné. Koneckonců, pokud lze sirup při konzumaci zředit vodou, pak se s švestkami nedá nic dělat. A nadměrná sladkost a kalorie nejsou užitečné ani pro děti..

Přesto každý chutná jinak, takže si sami upravte množství cukru jen tím, že to zkusíte. A sladké zuby se to určitě budou líbit švestka v sirupu. Mějte na paměti, že tekutina chutná o něco sladší než bobule..

Vařte sirup po dobu čtyř až pěti minut a nalijte jej zpět do misky se švestkami, poté rychle uzavřete sklenice. Není třeba je držet pod přikrývkami a není nutné je obracet vzhůru nohama. Pokud bylo vše provedeno pečlivě, je takový blank dokonale uložen celou zimu při pokojové teplotě.

Jen mějte na paměti, že je lepší ji konzumovat po celý rok kvůli látkám obsaženým v kostech. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že takové prázdné místo nikdy není. Během zimy vše opouští. Vysoký obsah pektinu a měkkých vláken, švestkový kompot na zimu se semeny velmi nápomocný. A způsob přípravy bez sterilizace vám umožní uchovat nejen tvar a konzistenci bobulí, ale také vitamíny, které obsahují.

Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle

Švestkový kompot na zimu se semeny: recept

Výše popsaný způsob vaření samozřejmě není jediný. Na slavnostní stůl si můžete připravit několik sklenic pikantní pikantní pochoutky. Udělejte s námi švestkový kompot na zimu se semeny krok za krokem. Budeme potřebovat

 • malé nebo střední švestky
 • krystalový cukr
 • voda
 • pomerančová slupka
 • tyčinky skořice
 • karafiát

Bobule připravujeme obvyklým způsobem: vytřídíme, umyjeme a necháme zaschnout v cedníku nebo sítu. V předem sterilizovaných plechovkách dáme švestky až do třetiny výšky nádoby.

Naplňte nádobí až po krk vroucí vodou a nechte asi patnáct minut zakryté opařenými víky. Potom se voda z plechovek znovu nalije do pánve a zapálí. Přidejte cukr v množství 50 - 80 g granulovaného cukru na litr sirupu, stejně jako kousky čerstvé pomerančové kůry, nakrájené na tenké bez bílé vrstvy, tyčinky skořice a hřebíčku. Na jeden litr sirupu stačí 3-4 hřebíček a čtvrt skořice.

Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle

V případě potřeby můžete přidat hvězdu anýzu hvězdy a plátek nebo dva kořeny zázvoru. Koření může být přijato v mleté ​​formě, ale v každém případě je dobré umístit je do sáčku vyrobeného z několika vrstev gázy nebo z vařené bavlněné tkaniny, abyste je mohli snadno odstranit ze sirupu. Případně stačí použít opařené malé síto, když naléváte sirup do sklenic. Ponechání koření uvnitř nádoby nestojí za to - snadno ji můžete přehánět chutí.

Pokud dáte trochu více koření, pak švestkový kompot se změní v hotový základ pro svařené víno, stačí do něj přidat víno a zahřát. Švestky z takového kompotu jsou skutečnou pochoutkou.

A nakonec, švestkový kompot na zimu se semínkem recept vaření s přidáním jablek. V tomto případě je nejlepší vzít mirabelle nebo jen světle žlutou nebo zelenkavou švestku. Jablka v takovém kompotu si zachovají svoji barvu.

 • krém
 • malá jablka
 • cukr

Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle

Vhodné jsou obě velké plody - nakrájíme je na plátky, stejně jako na ranetki nebo polopěstoviny. Mohou být ponechány neporušené, jednoduše střih stébla, nebo ještě lépe, střih malým kouskem ovoce a nalepte kůru na několika místech, aby cukr ze sirupu snadněji pronikal.

Poměr mezi počtem švestek a jablek se může velmi lišit v závislosti na tom, kolik máte obou. Pokud se jablka berou celá, lze je předvařit ve vroucí vodě po dobu tří až čtyř minut..

Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle

Zbytek procesu vaření je zcela podobný těm uvedeným výše. Švestka dělá sirup kyselou a aromatickou, což je dobré pouze pro jablka. Ovoce i jablka jsou bohatá na pektin, proto si z nich můžete připravit širokou škálu polotovarů a populární recepty s fotografiemi.


Podívejte se na podobné recepty

» » Švestkový kompot na zimu se semínky: vaříme skvěle. Nejlepší recepty s fotografiemi