Jak si vyrobit marmeládu doma

Marmeláda je lahodný, zdravý dezert vyrobený z ovoce a bobulovin.

Ve starověku obyvatelé Východu a Středozemního moře připravili vonnou pochoutku z ovocného pyré, která byla dříve silně vařena, a pak přirozeně vysušena.

Proto navrhujeme zvážit hlavní rysy výroby marmelády doma.

Základní technologické principy

Ve starověku člověk neměl mrazák, ledničky, cukr a konzervárenský proces. Byly použity pouze 2 metody - sušení na slunci a vaření hlavních složek. Med, ovocné šťávy fungovaly jako konzervační látka a nahradily granulovaný cukr, který je dnes všem znám..

A dnes je použití přírodních ingrediencí při výrobě marmelády nejcennější. Marmeláda vyrobená s přídavkem granulovaného cukru je považována za chutnou, ale ne zdravou. Z tohoto důvodu stojí za to vzdát se používání vaší oblíbené pochoutky, vytvořené s použitím příchutí, konzervačních látek a syntetických potravinářských přídatných látek. V tomto případě byste měli přemýšlet o tom, jak si vyrobit marmeládu doma. Z tohoto důvodu je důležité znát několik technologických vlastností:

  • pektin je přírodní gelující činidlo. Proto je při přípravě dezertu nutné používat výrobky obsahující značné množství přírodních látek. Mezi tyto přísady patří - jablka, kdoule, hruška, meloun, broskve, meruňky, švestky, třešně, rybíz a třešně;
  • Pro získání vysoce kvalitní marmelády s obvyklým gelujícím vzhledem, hustou konzistencí je nutné použít jako základ ovocnou šťávu. Dále se přidává průmyslový pektin, vyrobený z jablečného koláče, citrusové kůry;
  • pektin - špatně rozpustný v chladné tekutině a gelovací vlastnosti se projeví pouze při zahřátí kompozice;
  • není tam žádný pektin, v takovém případě může být snadno nahrazen jiným přírodním zahušťovadlem - agar-agar. Získává se z řas. Vlastnosti a princip aplikace jsou podobné pektinu;
  • želatina je gelovací složka přírodního původu. Rozpouští se při nízkých teplotách (40 stupňů) a při vysokých teplotách naopak ztrácí své svíravé vlastnosti. Nízké teploty také poškozují přísadu rozkládáním kolagenu.

Dýňová marmeláda

Dýňová marmeláda

Při výrobě domácí marmelády je třeba vzít v úvahu všechny výše uvedené vlastnosti zahušťovadel. Pro zdravější dezert se místo cukru doporučuje používat přírodní med, stevii nebo zahušťovací ovocnou šťávu bez přidání sladkých ingrediencí..

Recept na třešňovou marmeládu

Možnost výroby zákusku ze želatiny je jednoduchá nejen v přípravě, ale také v sadě produktů. Podle tohoto principu můžete připravit marmeládu z kompotu, šťávy (konzervované nebo čerstvě vymačkané). Uložte léčbu na chladném místě.

Produkty:

  • třešňová šťáva - 450 ml;
  • želatina - 45 g;
  • granulovaný cukr - 200 g;
  • citron - 1/2 ks.

Změřte polovinu třešňové šťávy a nalijte ji do vhodné mísy. Nalijte želatinu, zamíchejte a přikryjte. Nechte v této formě půl hodiny.

Mezitím vložte zbytek třešňové šťávy do malého hrnce, přidejte granulovaný cukr a za stálého míchání přiveďte k varu. Vyjměte připravený sirup ze sporáku, nalijte do citronové šťávy, promíchejte a nechte na kuchyňském stole.

Kombinujte želatinu s teplým sirupem. Míchejte, dokud nebude hladký. Nalijte tekutou marmeládu do připravených forem, vložte do chladničky na 2-3 hodiny na gelovatění.

Po uplynutí stanovené doby jemně vyjměte marmeládu a posypte granulovaným cukrem. Podávejte nebo ukládejte na chladné místo.


Podívejte se na podobné recepty

» » Jak si vyrobit marmeládu doma